V první části tradičních zastavení v druhé nejvyšší oblastní fotbalové soutěži – I.A třídě – se dnes podíváme na tabulkově nejúspěšnějšího zástupce našeho regionu, kterým je z okresního kvarteta velešínský FC. První tým Velešína je sice v mistrovské sezoně 2015/16 nováčkem soutěže, ale jako klasický novic si tento staronový účastník I.A třídy rozhodně nepočínal.

Po špatném startu úspěšná série

Velešín už v předchozí sezoně 2014/15 po návratu opor dlouhou vítěznou šňůrou a suverénním triumfem v nejnižší oblastní soutěži jasně předvedl, že je mu I.B malá. Tým dobře poskládaný z řady ostřílených hráčů, kteří prošli vyššími soutěžemi, a dravých mladíků, to následně prokázal i po návratu do I.A, kde vskutku nebyl tím klasickým nováčkovským otloukánkem.

Vstup do ročníku 2015/16 se sice Velešínským nepovedl zcela podle představ, když úvodní dva duely doma s budějovickou Slávií a na hřišti dalšího soupeře z krajské metropole, konkrétně Lokomotivy, prohráli.

Ve třetím dějství však přišla domácí přesvědčivá výhra nad Hrdějovicemi, která tým od komína nastartovala k dlouhé osmizápasové úspěšné sérii. Šňůra šesti výher a dvou remíz vynesla velešínský FC jednu chvíli až na lichotivý bronzový stupínek průběžné tabulky. V závěru podzimu sice došlo k několika zbytečným ztrátám, přesto Velešín figuruje po podzimní části v béčkové skupině I.A třídy na výborném čtvrtém místě a zároveň se pyšní postem nejlepšího z kvarteta okresních zástupců v soutěži.

Vydařený podzim pod drobnohledem

Fotbalisté velešínského FC ve čtrnácti podzimních vystoupeních (včetně předehrávky prvního jarního kola) nastřádali velmi dobrých čtyřiadvacet bodů za sedm vítězství a tři nerozhodné výsledky, zbývající čtyři zápasy prohráli.

Velešínští dosáhli aktivního skóre v poměru 28:22. Počtem osmadvaceti nastřílených branek se řadí na páté místo v pořadí útoků, když například podzimní mistr z Dobré Vody vsítil o rovných deset branek víc a nejofenzivnější tým skupiny ze Ševětína dal 41 gólů. Dvaadvacet inkasovaných branek řadí Velešín na šesté místo v hodnocení obran béčkové skupiny.

Doma: Na vlastním stadionu vybojovali Velešínští v podzimní části sezony čtrnáct bodů za čtyři výhry a dvě remízy, jedinkrát před svými fandy vyšli naprázdno. Postupně doma zdolali v již zmíněním utkání, které odpálilo sérii, soupeře z Hrdějovic 3:0, dalšího nováčka z Ledenic rozstříleli 5:1, tři body brali po výhře 2:0 v derby s Kaplicí a připsali si i skalp lídra z Dobré Vody, kterého udolali nejtěsnějším poměrem 1:0.

Po bodu zapisovali při domácích remízách s Bavorovicemi 2:2 a v jarní předehře v odvetě s budějovickou Lokomotivou 1:1. Naprázdno vyšli jedinkrát, a to hned v prvním kole nové sezony, kdy na svém trávníku padli 1:2 s budějovickou Slávií.

Venku: Jedním z důležitých faktorů, jenž přispěl k lichotivé pozici Velešínských, byla úspěšnost při venkovních výjezdech. Na hřištích soupeřů vybojoval náš tým na podzim rovných deset bodů za tři vítězství a jeden nerozhodný výsledek, třikrát pak venku padl.

Velešínští zvítězili na půdě rezervy divizního Jindřichova Hradce 1:0, po přestřelce 4:3 ve Čtyřech Dvorech a přesvědčivě 4:0 při okresním derby ve Větřní. Velmi cenný bod přivezli za nerozhodný výsledek 2:2 na horké ševětínské půdě.

Bez bodu se vraceli ve druhém kole ze hřiště budějovické Lokomotivy (0:2), debakl 1:5 si vezli z trávníku béčka divizního Roudného a nečekaně 1:3 padli v derby na specifickém malém hřišti okresního rivala z Nové Vsi.

Branky: O dvacet osm podzimních branek Velešína se podělilo celkem osm fotbalistů. Pomyslnou korunu klubového krále střelců si nasadil mladý Jakub Grznárik, jenž v této části sezony udělal na pažbě devět zářezů. Stříbro za pět zásahů do černého bere druhý útočný hrot Daniel Petr. Bronz se dělí mezi čtyřgólovou dvojici František Zimek a Filip Kukačka.

Další góly: 2 – Filip Rozkošný, Petr Fišer, 1 – Martin Kollár, František Jaroš.

Penalty: Fotbalisté velešínského FC měli v podzimní části sezony 15/16 jen ve dvou případech výhodu pokutového kopu. V obou případech si míč na puntík stavěl Daniel Petr a měl poloviční úspěšnost. V devátém kole při derby ve Větřní nezaváhal, ale o dvě kola později při nevydařeném utkání v Roudném na domácího gólmana nevyzrál.

Proti Velešínu se penalta pískala na podzim celkem čtyřikrát. Postupně ševětínský Kupec, bavorovický Hanousek a Švarc z Nové Vsi desítky proměnili. Posledně jmenovaný při derby zahrával ještě jednu penaltu, kterou mu Kothánek vystihl, ale následně novoveský matador Anderle v pokračující akci doklepl do sítě.

Karty: Ve dvou případech nedohráli velešínští fotbalisté podzimní utkání v plném počtu jedenácti hráčů. Hned v prvním dějství se po druhé žluté kartě předčasně pod sprchy poroučel Fišer. V předehře jarního kola proti budějovické Lokotce se pak na závěr podzimu červenali dva hráči FC, a to jmenovitě Zatloukal s Petrem.

V zápasech s Velešínem viděli červený kartonek v rukách arbitra dva hráči ze soupeřících týmů – větřínský Kotlár a Nebor z českobudějovické Lokomotivy v odvetě.

Kysela: Chtěl jsem ještě o pár bodů víc

Nad hodnocením vydařeného velešínského podzimu v I.A třídě jsme se pochopitelně zastavili i s trenérem úspěšného týmu.

„V první řadě bych chtěl všem hráčům a kolegům z realizačního týmu poděkovat za dobrou práci," předesílá kouč Stanislav Kysela a jedním dechem se pouští do rozboru předchozího období: „Do sezony jsme šli s prvotním plánem hlavně hrát pěkný útočný fotbal, který jsme předváděli před tím při tažení za postupem z I.B třídy. Předpokladem bylo hrát v horní polovině tabulky, nemít starosti a spíš se tlačit nahoru. To se nám dařilo a se čtvrtým místem po podzimu tedy je spokojenost. K té maximální mi ovšem něco málo chybí. Osobně jsem chtěl ještě o pár bodů víc, můj propočet byl šestadvacet a máme o dva méně. Tady mě nejvíc mrzí ztráty ve třech domácích zápasech, a to hned v prvním se Slávií, kdy jsme soupeře válcovali, ale neproměnili plno tutovek a nakonec prohráli. S Bavorovicemi jsme přišli o výhru v závěru z penalty. A pak ještě předehrávka s Lokotkou, kdy bylo určitě na víc než na remízu. Mimo to jsme ještě třeba prohráli derby v Nové Vsi, což ale byl pověstný zápas blbec. Přistoupili jsme k utkání laxně, s tím, že se nemůže nic stát, darovali soupeři dvě penalty a výsledek už neotočili. Zaslouženou nakládačku jsme pak dostali v Roudném. A které zápasy se naopak nejvíc povedly? Paradoxně i přes prohru byl herně jeden z nejlepších úvodní zápas se Slávií. Výborné a divácky atraktivní utkání jsme sehráli ve Čtyřech Dvorech. Velice dobré to bylo v Ševětíně, kde jsme bez Kukačky a Kollára rychle prohrávali o dva, ale dokázali vyrovnat a připravit soupeři jedinou domácí ztrátu. Poctivě odmakaný byl zápas s Dobrou Vodou, která do té doby měla jedinou ztrátu a u nás prohrála," vyjmenoval velešínský trenér.

A s jakým cílem půjdou Velešínští do jarních odvet?

„Začátek jara nám trochu zkomplikují tresty pro Zatloukala a Petra, když první dostal za vyloučení v předehře s Lokomotivou tři a druhý jeden zápas. Naším cílem ovšem bude uhrát co nejvíc bodů a ještě se pokusit ohrozit první trojku favoritů na postup. Změny v kádru by neměly nastat žádné. V zimní přípravě dobře potrénujeme, v únoru bude tradiční soustředění v Hrdoňově, zápasové testy začneme na umělce divizní Třeboně a ještě jsou domluveni další kvalitní soupeři, převážně z krajského přeboru," nastínil plány Stanislav Kysela.