V našich poločasových exkurzech do táborů okresních zástupců účinkujících v oblastních fotbalových soutěžích se dnes podle tabulkového sledu dostáváme k velešínskému FC, jenž je po podzimu nejhorším z trojlístků našich celků v béčkové skupině krajské I. A třídy.

Druhá sezona ve vyšší soutěži bývá nejtěžší, a tuto starou fotbalovou pravdu můžeme směle aplikovat i na dosavadní počínání velešínských fotbalistů. Ti po suverénním postupu do druhé nejvyšší krajské soutěže už v předchozím ročníku 12/13 okusili nástrahy I. A třídy. V nováčkovské sezoně měli po polovině na kontě pouze deset bodů a pak v jarních v odvetách úspěšně zabojovali o udržení. Přesně stejný úkol ovšem Velešínské pohříchu čeká i v probíhajícím ročníku. Tým má po podzimu znovu na kontě jen deset bodíků, když navíc je odehráno už čtrnáct utkání (s předehrávkou jarního kola).

Při tom Velešín nevstoupil do druhé sezony I. A třídy vůbec špatně. Hned na úvod vyhrál na horké dobrovodské půdě, pak sice doma padl s jedním ze spolufavoritů ze Čtyřech Dvorů, ale cenné tři body si následně přivezl ze hřiště nováčka z Netolic a po remíze v derby s Novou Vsí se vyhříval dokonce na čtvrtém místě průběžné tabulky. Tým však postihlo zranění klíčového hráče a špílmachra Kollára a v dalších deseti podzimních duelech si připsal na konto už pouze tři body. Velešín přestal dávat branky, v posledních pěti kolech se trefil jen jednou, pohříchu zcela naprázdno bodově vycházel i v domácích zápasech, kde je nejhorším celkem skupiny, a tak výsledkem je až předposlední třinácté místo.

Půle pod lupou

Velešínští fotbalisté ze čtrnácti odehraných podzimních zápasů v béčkové skupině oblastní I. A třídy pouze dva vyhráli, čtyřikrát se o body se soupeři podělili a zbývajících osm duelů prohráli. Získali tedy již zmíněných 10 bodů a dosáhli vysoce pasivního skóre v poměru 16:30 (v předchozí sezoně to bylo také 10 bodů při skóre 17:34, ale ve třinácti utkáních).

Počet šestnácti nastřílených branek ukazuje na druhý nejhorší útok ve skupině, když méně branek (15) dal jen nováček z Netolic. Třicet obdržených podzimních gólů řadí Velešín na desáté místo v pořadí obran.

Doma: Zisk pouhopouhých tří bodů ze sedmi utkání před vlastními fandy jasně ukazuje na jednu z hlavních příčin, proč Velešín figuruje až na spodku tabulky. Velešínští doma na podzim ani jednou nevyhráli, po bodu si připsali za remízy v derby s Novou Vsí i Kaplicí (oba 2:2) a nováčkem z Borovan (1:1). Čtyřikrát pak vyšli doma naprázdno, když prohráli na svém stadionu se Čtyřmi Dvory 1:2, budějovickou Slávií 0:2, Trhovými Sviny 1:3 a Vacovem 0:2.

Venku: Z trávníků svých soupeřů si Velešín na podzim přivezl sedm bodů za dvě výhry a jednu remízu, čtyřikrát pak venku neuspěl. Tříbodový výjezd zaznamenal hned v prvním kole na Dobré Vodě (3:1) a pak také v následujícím venkovním vystoupení v Netolicích (2:0). Bodík pak bral na hřišti nováčka z Roudného, kde sice už vedl o dvě branky, ale nakonec remizoval 2:2. S prázdnou se pak vracel po prohrách v Hrdějovicích 1:2, ve Vimperku 1:4, na Lokomotivě Č. Budějovice 0:3 a z předehrávky jarního kola ve Čtyřech Dvorech 0:4.

Branky: O šestnáct podzimních zásahů Velešína se podělilo pouze sedm hráčů. Pomyslnou korunu krále střelců si s převahou zajistil zkušený Filip Rozkošný, jenž se trefil šestkrát. Další branky: 3 – Zimek, 2 – Petr, Šebesta, 1 – Kollár, Trummer, Grznárik.

Penalty: Velešínští měli na podzim výhodu pokutového kopu ve dvou případech a nezaváhali. Vždy byl exekutorem Rozkošný, jenž v šestém kole při domácím derby s Kaplicí v poslední minutě z puntíku vyrovnával na konečných 2:2 a stejně se mu vedlo i při remízovém utkání na půdě béčka Roudného v devátém dějství.

Proti Velešínu se pískala desítka hned pětkrát. Vimperský Vondrášek zahrával penalty dvě, první proměnil a při druhé pálil do tyče. Trojlístek Hostek (Loko ČB), Janoušek (Tr. Sviny) a Příhoda (Čt. Dvory) z pokutových kopů zvýraznil prohru našeho okresního zástupce.

Karty: Jistě bez povšimnutí nemůžeme nechat fakt, že Velešínští hned třikrát nedohráli podzimní utkání v plném počtu jedenácti hráčů. Ve třetím dějství byl v Netolicích vyloučen Jiří Šafránek, což hostům tolik nevadilo, protože dotáhli zápas do vítězného konce. Po hodině hry domácí derby partie s Kaplicí se v šestém kole předčasně poroučel pod sprchy vyloučený Opekar a hned v následujícím kole se ve Vimperku červenal gólman Pouzar.

V podzimních zápasech s Velešínem naopak ani jeden z hráčů ze soupeřících týmů neobdržel červenou kartu.