Třetím a dle konečného umístění nejhorším z tria okresních zástupců v druhé nejvyšší oblastní fotbalové soutěži – I. A třídě – byl v minulé sezoně 2012/13 nováček v barvách FC Velešín.

Velešínští fotbalisté v předchozím ročníku 2011/12 suverénně ovládli jednu ze skupin I. B třídy a po předlouhých sedmnácti letech slavili návrat do I. A třídy. Nováček si nekladl nijak přehnané cíle a avizoval snahu vyhnout se záchranářským nervům.

Už start ale ukázal, že to nebude mít lehké a tvrdé boje o udržení budou jeho osudem. V obnovené premiéře Velešín utrpěl doma debakl s budějovickou Slávií a vzápětí prohrál na Lokomotivě. Ve třetím dějství už přišly první body za vydřenou výhru doma nad Trhovými Sviny, o kolo později náš tým překvapil jasným vítězstvím ve Vacově a poskočil na šestou příčku, ale to bylo pohříchu nejvýše, kam se v tabulce za celou sezonu podíval. Následovaly převážně nezdary, do konce první poloviny sezony přibyly na konto už jen čtyři bodíky – a po podzimu z toho bylo poločasové dvanácté místo se ziskem hubených deseti bodů.

Ani do odvet se nováček nerozjel právě šťastně, když v prvním jarním kole prohrál doma s budějovickou Lokomotivou. Před vlastními fandy se Velešínským obecně nedařilo a byli v této statistice vůbec nejhorší ve skupině. Naštěstí přibývaly body ze hřišť soupeřů a navíc z duelů s podobně ohroženými soupeři. Přesto se Velešín stále pohyboval na hraně sestupu a o udržení se strachoval až do posledního kola. V derniéře přivezl bezbrankovou remízu ze Slávie, která naštěstí už v součtu nebyla ani potřeba, neboť Lišov prohrál – a zástupce našeho okresu měl o dva body více. Velešínští tak vybojovali v béčkové skupině I. A třídy výsledné dvanácté a první nesestupové pořadí.

Sezona pod lupou

Fotbalisté FC Velešín v nováčkovské sezoně ve skupině B oblastní I. A třídy z šestadvaceti utkání sedm vyhráli, pětkrát se o body se soupeři podělili a čtrnáctkrát odcházeli z trávníku poraženi. Získali tedy v součtu 26 bodů  a dosáhli celkově pasivního skóre v poměru  41:62. Počet jedenačtyřiceti nastřílených branek ukazuje na devátý útok ve skupině. Dvaašedesát inkasovaných branek řadí Velešín na dvanácté místo v pořadí obran, když vícekrát inkasovaly týmy okresního rivala z Nové Vsi (72) a sestupující Nové Bystřice (69).

Doma: Jak již bylo řečeno, doma se Velešínským nedařilo podle představ, když před vlastními fandy uhráli pouze 12 bodů a byli v této statistice nejhorší. Na svém hřišti nováček na podzim porazil jen Trhové Sviny 3:2 a Dobrou Vodu 1:0, v odvetách za tři body zdolal Novou Bystřici 1:0.  V první polovině sezony doma ani jednou neremizoval, v odvetách smírem skončily zápasy se Čtyřmi Dvory 1:1, Kaplicí 2:2 a Vimperkem 4:4. Domácí porážku si zaknihovali sedmkrát, a to na podzim se Slávií ČB 1:5, Lišovem 1:3 a Hrdějovicemi 0:3, na jaře s Loko ČB 0:2, Vacovem, Bavorovicemi (oba 1:5) a Novou Vsí 3:4.

Venku: Ze hřišť soupeřů si nováček přivezl o dva body více (14) za čtyři výhry a dvě remízy. Na podzim Velešín vyhrál ve Vacově 4:0, na jaře uspěl za tři body v Trhových Svinech 4:2, Lišově 5:1 a na Dobré Vodě, kde se výsledek 4:2 ukázal jako klíčový pro konečné udržení. Smírně se venku hrálo v první půli sezony v Nové Vsi 2:2 a pak až v derniéře na Slávii ČB 0:0. Sedmkrát nováček venku padl, a to na podzim na Loko ČB 0:1, ve Čtyřech Dvorech 1:2, Nové Bystřici 2:5, Bavorovicích 0:1, Kaplici 1:7 a Vimperku 1:3. V odvetách si však venku připsal jedinou prohru, a to v Hrdějovicích v poměru 0:1.

Branky: O solidní porci 41 branek sezony se podělil menší počet pouze devíti střelců. Koruna klubového krále kanonýrů ovšem zcela po zásluze patří zkušenému Martinu Kollárovi, jenž v sezoně zatížil konta soupeřů osmnácti zásahy. Krok s ním alespoň na jaře držel Filip Rozkošný, který se v součtu trefil osmkrát.

Další branky: 4 – Frnka, Grznárik, 2 – Zimek, Šebesta, 1 – Semerád, J. Šafránek, Kukačka.

Penalty: V nováčkovské sezoně měl Velešín čtyřikrát výhodu pokutového kopu a byl v této činnosti stoprocentní. Třikrát se z puntíku nemýlil Kollár (na podzim doma s Lišovem, na jaře s Vimperkem a na Dobré Vodě), jednou osvědčeného exekutora zastoupil Rozkošný (v jarní domácí odvetě sledovaného derby s aspirantem postupu z Kaplice).

Proti Velešínu byla nařízena penalta v tomto ročníku třikrát a ani soupeři neváhali. Na podzim uspěl dvakrát slávista Vondroušek, v odvetách přispěl v derby k výhře hostů z Nové Vsi proměněnou desítkou kanonýr Ďurica.

Karty: Ve dvou zápasech minulé sezony nedohráli Velešínští v kompletním počtu. Na jaře byl v divoké domácí partii sestupem ohrožených s Vimperkem vyloučen gólman Pouzar. Nervózní bitvu ve 24. kole na Dobré Vodě nedohráli Rozkošný a Chovanec.

V zápasech s Velešínem se červenali čtyři hráči ze soupeřících týmů. Na podzim to v derby v Nové Vsi byl domácí Jan Anderle. Na jaře nedohráli vacovský Čtvrtník a dobrovodské duo Choboda a Novotný.