Podruhé se podíváme na vystoupení okresního zástupce v minulé sezoně fotbalové I.A třídy.

Z kvarteta týmů našeho regionu účinkujících v druhé nejvyšší krajské soutěži vybojovali pomyslné stříbro hráči SK Větřní.

Ti vstupovali do druhé sezony ve vyšší soutěži, která dle známé fotbalové pravdy bývá nejtěžší, s plány hrát na klidný střed bez existenčních starostí. To se však pohříchu nenaplnilo a Větřínští si prožili doslova infarktovou sezonu.

Do ročníku 2015/16 odstartoval tým od papírenského komína domácí prohrou s podzimním suverénem z Dobré Vody. Následovala sice výhra v derby na půdě okresního rivala z Nové Vsi, ale další domácí nezdar s budějovickou Slávií srazil náš celek ke dnu tabulky, odkud se nevyhrabal až do konce podzimu. V první části sezony posbírali Větřínští jen deset bodíků a figurovali na sestupové dvanácté příčce.

Do jara však vlétli senzačním vyloupením tvrze budějovické Slávie, které vzápětí potvrdili výhrou doma nad Lokomotivou. V odvetách se pak obecně dařilo získávat důležité body, i když hrozba pádu trvala. Varující byl debakl na půdě posledních Ledenic, přesto klíčové duely Větřínští zvládli a kolo před cílem se mohli radovat z jisté záchrany. Tu jen potvrdili v derniéře, kdy vyhráli na Dobré Vodě a brali lichotivé desáté pořadí.

Sezona pod lupou

V mistrovské sezoně 15/16 fotbalisté větřínského SK z šestadvaceti zápasů v béčkové skupině I.A třídy devět duelů vyhráli, jen dvakrát se o body se soupeři podělili a v patnácti případech odcházeli ze hřiště poraženi.

V součtu tak získali celkem 29 bodů (pozn. – stejně jako v nováčkovské sezoně, kdy obsadili 12. místo) a dosáhli pasivního skóre v poměru 45:58.

Doma: Základ úspěchu vedoucí ke konečnému udržení je třeba hledat v domácích zápasech, kde Větřínští v minulé sezoně vybojovali za šest výher a jednu remízu v součtu 19 bodů. V podzimní části za tři body zdolali v 5. kole Hrdějovice 3:0 a pak až v předehře jarního kola v derby Novou Ves 2:1. Na jaře při výrazně zlepšené produktivitě vyhráli doma s Lokomotivou ČB 4:0, béčkem divizního J. Hradce 4:2, Bavorovicemi 4:1 a rezervou Roudného 5:2.

Smírně skončil jediný domácí zápas, a to podzimní souboj s Ledenicemi 1:1.

Naprázdno před svými fandy Větřínští vyšli ze zápasů s Dobrou Vodou 0:2, Slávií ČB 0:1, Velešínem 0:4 a Kaplicí 1:2 na podzim. V odvetách pak padli se Čtyřmi Dvory 1:2 a s lídrem ze Ševětína 1:3.

Venku: Na trávnících soupeřů Větřínští přidali za tři výhry a jednu plichtu deset bodíků. Na podzim si vezli tři body jen z derby v Nové Vsi, kde ve 2. kole zvítězili 3:2. V odvetách vyhráli hned na úvod jara na Slávii ČB 3:0 a stejným výsledkem na Dobré Vodě pak celou sezonu zakončili.

Jediný nerozhodný výsledek přineslo jarní derby v Kaplici, kde Větřínští vydřeli veledůležitý bod za smírnou přestřelku 3:3.

Bez bodu se vraceli na podzim po prohrách na Loko ČB 0:3, v J. Hradci 2:6, ve Čtyřech Dvorech 1:3, Bavorovicích 0:2, Ševětíně 2:3 a na půdě béčka Roudného 0:2. V jarních odvetách padli v Hrdějovicích 1:4, ostudně 0:6 v Ledenicích a při derby ve Velešíně 1:3.

Branky: O pětačtyřicet větřínských branek se v minulé sezoně podělilo celkem 11 hráčů. Korunu týmového krále střelců si nasadil špílmachr Rudolf Weinhard, jenž konta soupeřů zatížil patnácti trefami. Zdatně mu sekundoval Jakub Cifreund, který dal o jednu branku méně. Ostatní už jen paběrkovali.

Další góly: 5 – Sukdolák, 2 – Ma. Kotlár I, Šimášek, 1 – Rafael, M. Homer, Pils, Dychtl, Gutheis, Skok (pozn. – jeden gól byl označen jako vlastní, a to „díky" Chmelařovi z Nové Vsi při prvním derby venku).

Penalty: Větřínští měli v sezoně čtyřikrát výhodu pokutového kopu a ve třech případech ji využili. Na podzim si míč na puntík stavěl Weinhard, v Nové Vsi a v Ševětíně uspěl, ale v odvetě s Novou Vsí nevyzrál na brankáře Poulu. Na jaře jednou kopal penaltu Cifreund, jenž zmírnil prohru ve Velešíně.

Proti Větřní byla nařízena pecka pětkrát. Exekutoři Novotný (D. Voda), Petr, Fišer (oba Velešín) a Jordán (Hrdějovice) se nemýlili, desítku Hostka z budějovické Lokotky kryl Pavelka.

Karty: Jen dvakrát nedohrávali Větřínští v kompletním počtu. Na podzim byl v 9. kole doma proti Velešínu vyloučen Kotlár, o tři kola později při dalším derby doma s Kaplicí se červenal Ginzel mladší.