Z kvarteta okresních zástupců účinkujících v druhé nejvyšší oblastní fotbalové soutěži – I.A třídě – je v pořadí třetím „nejúspěšnějším" týmem větřínský SK, kterému pohříchu po podzimu patří až dvanáctá příčka tabulky skupiny B.

Druhá sezona ve vyšší soutěži je podle staré známé fotbalové pravdy vždy nejtěžší a bohužel se to zatím ukazuje i v podání Větřínských.

Samá dvanáctka

Větřínští v předchozím nováčkovském ročníku 2014/15 figurovali po podzimu na dvanáctém místě, v jarních odvetách bojovali tedy o udržení a výsledkem bylo konečné dvanácté pořadí.

A dvanáctka jakoby byla fotbalistům větřínského SK doslova souzena, neboť na tomto místě jsou v béčkové skupině I.A třídy i po letošním podzimu – a je jasné, že perný boj o záchranu čeká na Větřní i další jaro.

Při tom Větřínští nevstoupili do ročníku 2015/16 úplně špatně. V premiéře sice padli doma se silnou Dobrou Vodou, která se netají postupovými ambicemi, ale hned v dalším dějství přivezli cenné tři body z derby na půdě Nové Vsi. V pátém dějství připojili druhou výhru doma nad Hrdějovicemi a byli v té chvíli v průběžném pořadí devátí. Do konce podzimní části ovšem přidali na konto pouze čtyři body (včetně vítězné předehry jarního kola v odvetě derby s Novou Vsí) – a znovu klesli do sestupového pásma.

Podzim pod lupou

Suma sumárum. Větřínští letos na podzim ze čtrnácti odehraných zápasů tři vyhráli, jedinkrát se o body se soupeřem podělili a v rovných deseti případech odcházeli z trávníku poraženi.

Celkem tedy nastřádali hubených deset bodů při vysoce pasivním skóre v poměru 15:32 (loni na podzim 16 bodů, skóre 21:39). Počet pouhých patnácti nastřílených branek ukazuje na druhý až třetí nejhorší útok ve skupině (spolu s Hrdějovicemi), když méně gólů (14) dal jen okresní rival z Kaplice. Dvaatřicet inkasovaných branek řadí větřínskou defenzívu na dvanácté(!) místo v pořadí obran, když pouze předposlední Nová Ves a poslední Ledenice inkasovaly vícekrát (44).

Doma: A další dvanáctka! Přesně na tomto místě jsou Větřínští v pořadí úspěšnosti před svými fandy, když doma uhráli sedm bodů za dvě výhry a jednu remízu, zbývající čtyři duely na svém hřišti prohráli. Tři body přinesly domácí zápasy v 5. kole s Hrdějovicemi (3:0) a jarní předehra derby s Novou Vsí (2:1). Body se pohříchu dělily v existenčním zápase s nováčkem z Ledenic po výsledku 1:1. Naprázdno tým od papírenského komína doma vyšel na úvod sezony s Dobrou Vodou po prohře 0:2, nejtěsnějším výsledkem 0:1 padl s budějovickou Slávií, vysokou prohru 0:4 zapsal v derby s Velešínem a neuspěl ani v druhém prestižním duelu s dalším okresním sokem z Kaplice, kterému podlehl 1:2.

Venku: Jak jinak, dvanáctí jsou Větřínští i ve statistikách na hřištích soupeřů, kde brali jen tři body a dalších šest zápasů venku prohráli. Úspěšný byl pouze výjezd na hřiště okresního soka do Nové Vsi, kde Větřní ve druhém dějství vyhrálo po přestřelce těsně 3:2. Ani jednou nehráli venku nerozhodně, když povětšinou měli k remíze daleko. Postupně padli na půdě budějovické Lokomotivy 0:3, ještě vyšší porážku 2:6 si vezli ze hřiště rezervy divizního Jindřichova Hradce, dále padli ve Čtyřech Dvorech 1:3, v Bavorovicích 0:2, v dobré zápase na trávníku silného Ševětína 2:3 a naposledy na hřišti béčka divizního Roudného 0:2.

Branky: O patnáct podzimních zásahů Větřní se postaralo pouze pět fotbalistů. Pomyslnou korunu klubového krále střelců si na podzim nasadil Rudolf Weinhard, kterému k tomu stačilo pět branek. Po třech zářezech na pažbě mají ještě zkušený Jiří Sukdolák a mladý Jakub Cifreund, další jen paběrkovali.

Zbývající góly: 2 – Martin Kotlár I, 1 – Rafael (pozn. – jedna branka byla vlastní, a to obránce Nové Vsi Chmelaře v odvetě derby při předehře jarního kola ve Větřní).

Penalty: Větřínští fotbalisté měli letos na podzim celkem třikrát výhodu pokutového kopu a využili ji ze dvou třetin. Pokaždé si míč na puntík stavěl vyššími soutěžemi protřelý Weinhard. Ve druhém kole proměněnou desítkou přispěl k výhře při derby v Nové Vsi a nezaváhal ani v jedenáctém dějství v Ševětíně, kde však jen mírnil porážku našeho týmu. V jarní předehře doma proti Nové Vsi se znovu pískala penalta, ale tentokrát tradiční exekutor proti brankáři Poulovi neuspěl, což ale Větřínským nakonec nevadilo, protože derby těsně vyhráli.

Proti Větřní se na podzim pískal pokutový kop dvakrát a exekutoři ze soupeřících týmů neváhali. Byli to jmenovitě Novotný z Dobré Vody a velešínský Petr.

Karty: Ve dvou podzimních zápasech nedohráli Větřínští v kompletním počtu jedenácti fotbalistů. V devátém kole při derby s Velešínem se předčasně pod sprchy poroučel v 62. minutě vyloučený Martin Kotlár. Další derby doma proti Kaplici v dvanáctém dějství nedohrál po dvou žlutých v 65. minutě se červenající Zbyněk Ginzel mladší.

Bez zajímavosti není fakt, že v podzimních zápasech s Větřním nebyl vyloučen ani jeden z hráčů soupeřů.

Očima trenéra

Již třetí sezonu působí v roli hrajícího trenéra větřínského SK velezkušený fotbalový harcovník a internacionál, nedávno pětačtyřicetiletý Zbyněk Ginzel.

„Musím předeslat, že letošní podzim byl pro mě absolutním zklamáním! Za téměř tři roky, co jsem ve Větřní, byl tohle úplně nejhorší půlrok," smutně konstatuje hrající kouč a ani v dalším hodnocení uplynulého období své svěřence nešetří: „Kluci v průběhu podzimu téměř úplně rezignovali na tréninky. Chodilo jen pár lidí a od toho se pak vše odvíjelo. Budu se opakovat, ale bez tréninku se I.A hrát nedá! Při našem současném velmi úzkém kádru jsme pak často museli při doplnění sahat do béčka. A tady je třeba si říct, že kluci z rezervy, která hraje okres, i přes veškerou snahu na vyšší soutěž potřebnou kvalitu prostě nemají. Dávali jsme málo gólů, defenzíva byla také špatná – a proto jsme tam, kde jsme," ví kouč.

Kde tedy hledat recept ke zlepšení stávajícího stavu?

„Na podzimní dokopné jsme si společně slíbili, že do toho půjde takzvaně od píky. Každý ovšem musí začít sám u sebe a sáhnout si do svědomí, co pro fotbal dělá a hodlá dál udělat. To když se povede, tak je to i pro mě jako trenéra dobrý signál. Dále jsme si odsouhlasili soustředění. Jaro startuje až koncem dubna, takže zimní přípravu zahájíme začátkem února. Koncem února pojedeme znovu do Benátek nad Jizerou, kde máme nejlepší podmínky, včetně výborné umělky nebo regenerace. V zápasové přípravě máme zatím dojednané dva rakouské týmy, se kterými budeme hrát v Českém Krumlově a v Prachaticích. Na březen pak ještě soupeře hledáme," vyjmenoval trenér plán přípravy.

A jak samotný kouč vidí vyhlídky svého týmu na záchranu?

„Vedení klubu jsem nastínil své představy o doplnění a posílení kádru, na čemž se pracuje. A sám za sebe věřím, že se o záchranu popereme se ctí . Při pohledu na situaci v divizi je ale jasné, že bude z dalších soutěží padat více týmů. V naší skupině si to rozdáme my s Kaplicí, Novou Vsí a Ledenicemi. Může se stát, že z tohoto kvarteta se třeba udrží jen jeden tým. Já věřím, že mezi zachráněnými budeme i my!" uzavírá Zbyněk Ginzel.