Ve sledované páteční rubrice oslovený expert, většinou matador zelených trávníků, komentuje vybrané zápasy fotbalových týmů z našeho regionu, a to duely, které najdete v daném kole E.ON Tip Ligy čtenářů Českokrumlovského deníku.

V tomto roce je naším expertem oblíbený glosátor od Lipna, zkušený čtyřiačtyřicetiletý frymburský hráč Václav Tomka, jenž nám k zápasům pátého tipovacího kola řekl:

Větřní – Veselí (I.A): „Větřní si před týdnem připsalo na konto velice cenné tři body na hřišti v Nové Bystřici, a to hlavně díky střeleckému probuzení Rudy Weinharda, který dal dvě branky a Větřínské tím posunul do klidného středu tabulky na osmé místo. V dresu Veselí si také dvě branky připsal kanonýr Tomáš Frejlach, Lokomotiva porazila Planou 3:0 a vévodí průběžnému pořadí. Pečky si budou muset dát pozor právě na ostrostřelce Frejlacha, který z patnácti vstřelených branek Veselí obstaral hned osm, což je po pěti odehraných kolech úctyhodná bilance. Ve Větřní ale i bez zraněného stopera Zbyňka Ginzela celkem slušně funguje obrana, kde taktovku převzal zkušený internacionál Martin Pils. Skvělé reference mám také na Kubu Duška. Když se Douša postará o to, aby snajper Frejlach nedostal v útoku moc prostoru, a „Horvy" Weinhard bude mít opět den, tak by Větřní mohlo ambiciozní Lokotku o nějaký ten bodík obrat. Fanouškům Větřínských mohu zápas doporučit i z toho důvodu, že se tým představí ve zbrusu nových černočervených dresech. Když se na pořízení podílel prezident klubu Roman Červíček s novým šéfem obrany Martinem Pilsem, tak čekám, že čím víc pruhů, tím víc Adidas…"

Chvalšiny – Vyšší Brod (I.B): „Chvalšinští neuspěli v Ledenicích, kde obdrželi v každém poločase po jedné brance a prohráli 0:2, mají po pátém kole na kontě zatím pouhé čtyři body a okupují desáté místo. Vyšebrodské Dynamo je na tom ale ještě o poznání hůř, když zatím urvalo pouze jeden bodík za domácí remízu s Chlumem a s nelichotivým průměrem 4,6(!) obdržené branky na zápas suverénně uzavírá tabulku I.B třídy. Brod tedy bude mít šanci s nováčkem soutěže ukázat, že do B třídy patří a pokud opravdu trenér hostí Honza Straka povolá oddílového psychologa, jak avizuje v médiích, tak by to mohl být hodně zajímavý zápas. Nevím, jestli má také domácí kouč Zdeněk Čarek telefon na nějakého odborníka (možná by se kluci mohli domluvit a využít služby psychologa společného…), protože by také bylo potřeba probudit chvalšinské střelce! Kde je třeba Patrik Podskalský, hraje ten kluk ještě vůbec? A co Lukáš „Bolt" Fučík? Hoši, co je s vámi, tohle už není okres pánové, takže budíček! Máte jedinečnou šanci, protože v Dynamu to hlavně vzadu dost skřípe. Tipuji výhru domácího Sokola o víc než dvě branky a trefí se oba bývalí okresní superkanonýři Fučík i Podskalský."

Kájov – Dolní Dvořiště (OP): „Dream team Kájova odjížděl před týdnem poražen z pažitu Zlaté Koruny, kde padl 1:2, když se opět do listiny střelců zapsala letošní kometa okresu Vláďa Rychtář, a to hned dvakrát! Skóre nakonec upravil veterán Lubinko Mašek, který se prosadil hlavou. Kdyby na plac trenér hostí Míra Grabec pustil Mášu dřív, bůh ví, jak by to dopadlo… Dolňák minule doma prohrával s Horní Planou už 0:2, ale po drtivém tlaku v závěru srovnal minutu před koncem hlavičkou střídajícího matadora Pavla Pechy na konečných 2:2. Asi ve Smrčině nikdo neví, že Píšu je potřeba pohlídat jedině ve vzduchu, nohama už branky totiž dávat nemůže, protože je má obě po všech těch zraněních dřevěný jako Meresjev… Grabčák po posledním zápase chválil Petříka, ale proslýchá se v zákulisí, že se Honza pravděpodobně stal vášnivým numismatikem a chodí se potápět do krumlovské kašny, kde loví mince (tedy pouze když mu něco chybí na autobus…), doufám tudíž, že ten „blázen" neprochladne a bude opět Sokolu plně k dispozici. Kájov po porážce ve Zlatce doma nezaváhá a hraničáři poprvé prohrají."

Přídolí - Zlatá Koruna (OP): "Další zajímavý zápas z popředí okresní tabulky. Přídolí zatím ještě sice nedostalo branku, ale v Koruně toho času mají nadstandardně potentního střelce Vláďu Rychtáře, který pravděpodobně otřese klubovou historií a sesadí z výsostného postavení v tabulkách ostrostřelců i legendárního Jirku "Bula" Andrejca! Ve Zlatce by se také měla začít více prosazovat letní posila z Větřní Milda Homer, nebo Ruda Weinhard prohraje tu bedínku piva, o kterou se vsadil s Hopem a Kájou Ginzelem! Takže Houmí, vynech ten bůček s houskovým knedlíkem, moc ti to nesvědčí a začni sázet branky, ještě ti jich chybí osm! Jasná dvojka a Zlatka bude nadále vévodit tabulce krumlovského přeboru."

Křemže - Nová Ves / Brloh B (OP): "Novou Ves před týdnem vyloupio béčko krumlovského Slavoje, které ji ve velkém vedru uštědřilo debakl 1:5, k němuž velkým dílem přispěl agilní Filip Hermann. Křemže nemá poslední dobou oslnivou formu, což naposledy potvrdila i na hřišti předposledního nováčka ze Světlíku, kterého nechala poprvé v sezoně bodovat naplno, a po těsné porážce 0:1 si  "upevnila" postavení na úplném chvostu tabulky okresního přeboru. Tentokrát nás tedy pod Kletí čeká derby zápas dvou týmů, které uzavírají tabulku. Křemže v nové sezoně neskórovala již 270 minut a Nová Ves má zase na kontě jednoznačně nejvíc obdržených branek v soutěži, čtrnáct po čtyřech kolech! Velkou výhodou domácích bude to, že áčko Nové Vsi hraje ve stejný čas svůj zápas s Blatnou, tudíž se béčko bude tentokrát opět muset obejít bez pendlů. A jak je toto na vesnici, hlavně vinou přístupu té nejmladší generace složité, to bych mohl vyprávět… Frymburské béčko už kvůli tomu neodjelo podruhé na zápas a vypadá to s naší budoucností hodně bledě… Ještě že v Křemži stále hrají srdcaři, jako třeba Martin Vosika, Žora Filip, Standa Brabec, Radek Linha a jim podobní, kteří dokud budou chodit, tak budou i čutat do meruny! Křemže tentokrát i díky tomuto faktoru vyhraje a s Novou Vsí si vymění post okresního černého Petra."