Hlubocká zimní liga – 2. kolo: Topmen Spartak Kaplice – Sokol Kamenný Újezd 4:3 (3:3)

V dalším kole Hlubocké zimní ligy na poměřili fotbalisté kaplického Spartaku síly s vedoucím celkem A skupiny oblastní I. B třídy.

Tito soupeři se střetli docela nedávno, a to v září loňského roku v rámci čtvrtfinále Jihočeského poháru, kdy se v Kaplici radovali z postupu fotbalisté Kamenného Újezdu, kteří vyhráli v poměru 6:3.

Šest gólů za půli

I v tomto duelu začali hráči týmu z I. B lépe a už po sedmi minutách hry se ujali vedení. Po pravé straně zatáhl míč Lukáš Pulec, zpětnou přihrávkou našel Stegbauera, který vyslal přízemní střelu a od Fischera se míč odrazil za bezmocného brankáře Kopřivu – 0:1.

Jednogólový náskok ale vydržel hostům jen chvíli. Ve 13. minutě zahrával trestný kop z levé strany Vávra a Románek hlavičkou o břevno překonal Otavu – 1:1.

V prvním poločase útoky jednoznačně předčily obrany. Ve 24. minutě hosté šli znovu do vedení. Z pravé strany odcentroval Rytíř a Fischer prokázal, že zakončení hlavou patří do jeho repertoáru – 1:2.

Jestliže v prvním případě si hosté užili náskok jedné branky šest minut, tak napodruhé vedli dokonce jen minuty čtyři. To špatnou rozehrávku vystihl Janura, předložil míč Lesňákovi, ten ve stoprocentní šanci na gólmana Otavu nevyzrál, akce však pokračovala, následoval Smolenův přízemní centr z pravé strany, který pohotově uklidil za brankovou čáru Janura – 2:2.

Poté ve velmi slibné pozici přestřelil hlavičkující Soukup branku Spartaku a na druhé straně pak po Janurově přihrávce neproměnil vyloženou příležitost Lesňák. Ve 36. minutě šli potřetí v zápase do vedení hosté. Po centru z pravé strany hlavičkoval Fischer, Kopřiva ještě stačil vyrazit, následovala však Fischerova zpětná přihrávka a Švec se zblízka nemýlil – 2:3.

Po prvním poločase ale přece jenom byl stav nerozhodný. Pět minut před přestávkou fauloval Rytíř ve vápně Lesňáka – a pískala se penalta. Tu Jan Smolen proměnil a upravil na poločasových 3:3.

Po změně stran se obraz hry poněkud změnil. Hosté se již příliš k ohrožení branky Spartaku nedostávali. Naopak, hrálo se pod taktovkou fotbalistů Kaplice a bylo otázkou času, kdy padne čtvrtý gól do sítě Sokola. Kapličtí se poprvé v zápase ujali vedení v 57. minutě. Zkušený Petr Janura pronikl středem hřiště až na hranici velkého vápna a přesnou umístěnou střelou vstřelil, jak se později ukázalo, vítězný gól Spartaku – 4:3.

Kapličtí mohli v dalším průběhu zápasu své vedení několikrát pojistit, ale pátou branku již jim nebylo dopřáno vstřelit. Po špatné rozehrávce gólmana Otavy mohl skórovat Lesňák, jenomže jeho střelu vykopl z prázdné branky vracející se Soukup.

Tváří v tvář brankáři soupeře poté neuspěl ani mladý dorostenec Dang Van. I přes velkou územní převahu ve druhém dějství tak už Kapličtí nedokázali své vedení zvýraznit dalšími brankami.

Slova od kormidla

Kaplický trenér Ladislav Kuzma hodnotil druhé vystoupení Spartaku na hlubockém turnaji takto: „V první půli jsme nastoupili s mladší sestavou, příležitost dostali prakticky všichni mladíci, kteří v áčku začali přípravu. Dostali jsme góly po laciných chybách, ale naštěstí jsme vždy dokázali rychle odpovědět. Ve druhém poločase už hrála zkušenější sestava, což se projevilo. Navíc se mi zdálo, že soupeř začal postupně fyzicky odpadávat.

Vstřelili jsme rozhodující gól, ale branek mohlo být daleko víc, protože šancí jsme si vypracovali spoustu. Utkání ovšem splnilo účel, vystřídali jsme všech osmnáct hráčů. I v druhém utkání se na beku dařilo Jiřímu Šafránkovi, který se zatím jeví velmi dobře. Překvapil mě i mladý Dang Van, který také hrál velmi dobrý zápas. Mrzí jen zranění Zdeňka Šafránka, který s nakopnutým kotníkem vypadne na několik dní.“

Duel pod lupou

Fakta – branky: 28. a 57. Janura, 13. Románek, 40. J. Smolen z penalty – 7. a 24. Fischer, 36. Švec, žluté karty 1:1 (u domácích Románek), rozhodčí Šnorek.

Sestava Spartaku: Kopřiva – Vávra, Románek, Kuta, Hejna – Faltus, J. Smolen, Micák, J. Šafránek – Z. Šafránek, Mrázik, střídali: M. Pulec, P. Pulec, Lesňák, Janura, Dang Van, Doubrava, Průcha.

Míří na Šumavu

Kapličtí mají nyní na programu soustředění, kdy od čtvrtka až do neděle budou nabírat kondici v šumavských hvozdech. Víkendový zápas 3. kola Hlubocké zimní ligy s osmnáctkou Dynama Č. Budějovice se tak odkládá na středu 27. ledna od 19 hodin.