Druhým z pětice okresních účastníků oblastní fotbalové I.B třídy na podzim výsledkově nejúspěšnějším byl trochu překvapivě tým nováčka v barvách vyšebrodského Dynama.

Vyšebrodští přitom po minulé sezoně slavili postup do oblastní soutěže až s odstupem. V okresním přeboru totiž obsadilo Dynamo za suverénem z Černé a druhými Chvalšinami až třetí místo. Chvalšinští však nabídku posunu o patro výše opakovaně zamítli, a tak návrat na krajské trávníky slavil druhdy v I.B třídě pevně zabydlený zelenobílý tým od hranic.

Dynamo má ovšem ve svém středu hned několik hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží nebo zahraničí, kteří se postupně vrátili domů, a tak hned od startu ukazovalo, že nebude tím pověstným vyjukaným nováčkem. Vyšebrodští sice v obnovené premiéře padli doma se Sedlcem, ale hned ve druhém dějství urvali důležité vítězství v Kamenném Újezdu a i nadále si pak vedli spíše nadprůměrně. Za vypíchnutí stojí dvě venkovní výhry při derby s druhým okresním novicem z Černé a na půdě krumlovského béčka. Samostatnou kapitolou může být i hokejová přestřelka doma s Trhovými Sviny. V předehře jarního kola pak napsali dynamáci před svými fandy vítěznou tečku – a výsledkem je, jak již bylo řečeno, lichotivá pozice ve středu průběžné tabulky, konkrétně na sedmém místě.

Půle pod lupou

Fotbalisté vyšebrodského Dynama ze čtrnácti podzimních vystoupení (včetně předehry prvního jarního kola) v áčkové skupině nejnižší oblastní soutěže – I.B třídy – vytěžili za šest výher a jednu remízu v součtu velmi dobrých devatenáct bodů, zbývajících sedm utkání prohráli.

Vyšebrodští dynamáci nadále vyznávají spíše ofenzivní styl, o čemž svědčí fakt, že započítávají mírně pasivní skóre v poměru 29:32. Počet devětadvaceti nastřílených branek ukazuje na dělenou šestou až sedmou příčku v pořadí útoků (spolu s průběžně čtvrtou Dřítní). O něco málo hůře vyznívá hodnocení defenzívy, kde Dynamu po dvaatřiceti inkasovaných gólech patří dělené deváté až desáté místo (společně s Netolicemi).

Doma: Před bouřlivou kulisou na vlastním trávníku získali hráči vyšebrodského Dynama v podzimní části sezony rovných deset bodů za tři výhry a jeden nerozhodný výsledek, třikrát doma padli. Přesvědčivě zdolali exúčastníka I.A třídy z Netolic 4:1, v derby Horní Planou 3:1 a pak v jarní předehře Kamenný Újezd 3:0. Remízou skončil duel s Trhovými Sviny, kdy dynamáci v 63. minutě prohrávali již 2:5, navíc šli do deseti, ale nakonec vyválčili divokou plichtu 5:5. Naprázdno doma vyšli při premiéře se Sedlcem, dále s Nemanicemi (oba 1:4) a ještě ve smolném utkání s Dřítní (1:2).

Venku: Na hřištích soupeřů přidali hráči Dynama v podzimní části sezony solidních devět bodů za vydřená nejtěsnější vítězství o jeden gól v Kamenném Újezdu (3:2), Černé a na půdě béčka Českého Krumlova (oba 2:1). Ani jednou Vyšebrodští venku neremizovali a čtyřikrát prohráli, a to ve Lhenicích (0:2), v Plané u Č. Budějovic (1:4), při derby ve Frymburku (1:2) a bohužel i při velmi důležitém duelu ve Zlivi (2:3).

Branky: O devětadvacet podzimních gólů vyšebrodského Dynama se podělilo celkem devět střelců a prapor držel trojlístek zkušených. Pomyslnou korunu klubového kanonýra si za sedm zásahů do černého nasadil Lukáš Rapčan, o jeden gól méně má na kontě Karel Krauskopf a pět zářezů na pažbě si udělal Aleš Jirkal.

Další góly: 3 – Gondek, 2 – Pomije, 1 – Marek, Prochaska, Kročák, Dibďák (pozn. – dvě branky byly v zápisech uvedeny jako vlastní, a to Černého z Černé a Koláře z Trhových Svinů).

Penalty: V podzimní části měli Vyšebrodští celkem třikrát výhodu pokutového kopu a naložili s ní se stoprocentní úspěšností. Pokaždé si míč na puntík stavěl Rapčan a uspěl v 6. kole doma proti nemanickému gólmanovi, v 10. dějství překonal brankáře Trhových Svinů a ve 13. kole nezaváhal ani ve Zlivi, což však v tomto případě k bodům nevedlo.

Proti Dynamu se pískala penalta dvakrát a ani soupeři neváhali, když z puntíku skórovali T. Pintér z Plané u Č. Budějovic a Szabó ze Zlivi.

Karty: Dvě podzimní utkání nedohráli Vyšebrodští ve standardním počtu jedenácti fotbalistů. V divokém domácím zápase 10. kola proti Trhovým Svinům byl krátce po uplynutí hodiny hry vyloučen Prochaska. Nešťastný duel 13. kola ve Zlivi nedohrál Klíma, jenž putoval pod sprchy v předposlední minutě.

V zápasech s vyšebrodským Dynamem nebyl na podzim vyloučen ani jeden hráč ze soupeřících týmů.

Slova od kormidla

Nad hodnocením podzimní části sezony, průběhem zimní přípravy a vyhlídkami týmu od hranic jsme se pochopitelně zastavili i s mladým trenérem Dynama.

Vyšebrodští půjdou do jara ze sedmé příčky, což rozhodně není pro nováčka špatná vizitka.

„Po podzimu jsme ve středu tabulky, což může svádět ke klidu, ale nesmíme usnout na vavřínech! Soutěž je velmi vyrovnaná a situace se může na jaře každým kolem poměrně výrazně měnit," dobře ví kouč Jan Straka a k samotnému podzimu v podání Dynama ještě dodává: „Velmi důležitá byla naše vítězství na hřištích soupeřů, které můžeme považovat za přímé konkurenty, tedy výhry v Kamenném Újezdu, Černé a v Českém Krumlově. Určitě dlouho budeme mít všichni také v paměti domácí zápas s Trhovými Sviny, kdy jsme za stavu 2:4 šli do deseti a nakonec uhráli remízu 5:5. To byly klady, na druhou stranu jsme ale měli mít v půli ještě víc bodů. Rozhodně jsme měli doma porazit Dříteň, tahle ztráta mě pořád hodně mrzí, a ze Zlivi jsme měli přivézt minimálně remízu. V obou zápasech na zisk bodů rozhodně bylo."

Jak dynamáci aktuálně proplouvají zimní přípravou?

„Odstartovali jsme už 15. ledna, protože od konce minulého měsíce tradičně startujeme na turnaji ve Staré Hlíně. Začali jsme s Mladým (pozn. 0:4), následovala Horní Stropnice (7:1), ve skupině máme ještě Dolním Bukovsko a nakonec nás čeká zápas o umístění. Koncem února máme v plánu třídenní soustředění v domácím prostředí, které završíme zápasem se Zlatou Korunou. Na březen jsou domluvené zápasy s Dolním Dvořištěm, áčkem Čtyřech Dvorů a v generálce utkání s Olešnicí," vyjmenoval soupeře trenér.

S jakým kádrem a hlavně cílem půjde vyšebrodské Dynamo do jarních odvet v áčkové skupině oblastní I.B třídy?

„Nemělo by u nás dojít k žádným personálním změnám a měli bychom tedy druhou polovinu soutěže začít se stejným kádrem jako na podzim. Do jara pak půjdeme s jasným cílem udržet pozici v klidném středu tabulky a vyhnout se jakýmkoliv starostem v přímých bojích o záchranu," má jasno Jan Straka.