Pokutové kopy

V soutěžním ročníku 12/13 měli spartakovci výhodu pokutového kopu celkem v deseti případech. Sedmkrát penaltu kopali na podzim a zbylé tři pak zahrávali v jarních odvetách.

Podzimní penalty jsme si rozebrali v hodnocení první poloviny ročníku, věnovat se tedy budeme jarním desítkám. V Borovanech proti budějovické Slávii zahrával pokutový kop Vávra, mířil však mimo. O čtrnáct dní později doma hostili spartakovci Trhové Sviny, tentokrát se k provedení penalty postavil další matador Janura, ale ani on neuspěl, když trefil tyčku. Až ve 25. kole ve Slavči v zápase proti Nové Bystřici proměnil desítku Jan Smolen. Suma sumárum, Kapličtí z deseti penalt ročníku neproměnili rovnou polovinu, a to je další z důvodů, proč skončili na konečném třetím místě.

Nejúspěšnější byl i v této činnosti  Jakub Lesňák, jenž  dal jednu z jedné. Jan Smolen proměnil čtyři z pěti pokutových kopů, Krauskopf a Vávru kopali desítku jednou a nedali. Janura pak neuspěl ani jednou ze dvou pokutových kopů, které zahrával.

Proti kaplickému Spartaku bylo v průběhu sezony nařízeno celkem sedm penalt (3 na podzim, 4 na jaře). A ze čtyř jarních byly hned tři(!) v posledním utkání ve Vimperku. Velešínský Rozkošný uspěl. Málek z Vimperka měl bilanci 1:1 a jeho spoluhráč Sýs pokutový kop proměnil.

Karetní hříšníci

V šestadvaceti zápasech I. A nasbírali kapličtí hráči celkem 53 žlutých karet, což činí průměr 2,04 žluté karty na zápas. Nejpilnějšími sběrateli byli Vávra s Janurou, kteří z rukou rozhodčího byli žlutou kartou napomínáni každý sedmkrát.

V průběhu soutěžního ročníku odehráli fotbalisté Spartaku tři zápasy, aniž by viděli žlutou kartu. Bez karet zvládli duel druhého kola s Novou Vsí. Bez napomínání hráli i na jaře v devatenáctém kole ve Vacově a ve třiadvacátém kole v Hrdějovicích.

Nejvíce žlutých karet v jednom duelu Kapličtí nasbírali celkem pět, což se jim „podařilo" na podzim v jedenáctém kole na půdě Bavorovic.

V sezoně nedohráli spartakovci tři zápasy v plném počtu jedenácti fotbalistů, což je o jeden méně než v loňském ročníku. Poprvé se s přesilou soupeře museli Kapličtí vyrovnat v rámci 5. kola, kdy se představili v Trhových Svinech a čtvrthodinu před koncem byl vyloučen Kačírek. Zbylé dvě červené karty uviděli Kapličtí až v jarních odvetách. V dohrávce patnáctého kola v Nové Vsi se v 68. minutě nechal zbytečně vyloučit Janura. V závěrečném kole ve Vimperku pak musel již v prvním poločase předčasně pod sprchy Pavel Pulec. Za zmínku jistě stojí, že všechny tyto tři zápasy spartakovci prohráli.

Ve dvou případech dohrávali Kapličtí střetnutí v početní převaze. Na podzim tomu tak bylo ve 3. kole na Slávii, kde byl domácím vyloučen Holický. Druhý případ se stal na jaře, a to v dohrávce 14. kola s Dobrou Vodou, kdy po necelé půlhodině byl soupeři vyloučen Klíma. Ani tuto dlouhou přesilovku spartakovci nezúročili a stejně jako podzimní utkání na Slávii i zápas proti Dobré Vodě skončil dělbou bodů po výsledku 1:1.

Divácká kulisa

Ani po sestupu do I. A si kapličtí fotbalisté nemohou stěžovat na nezájem svých příznivců. Ti chodili na stadion ve shodném počtu jako v minulé sezóně v krajském přeboru. Ba co víc, průměr na utkání byl i o něco málo vyšší, a to přes jarní peripetie s počasím, kvůli kterým spartakovci tři domácí zápasy neodehráli na vlastním domovském trávníku.

V průběhu sezony se Kapličtí představili doma třináctkrát. Nejnižší návštěva byla na jarní odvetě s budějovickou Slávií, která se za mrazivého počasí hrála na umělce v Borovanech, kam zavítalo na zápas 50 fanoušků. Nejvíce diváků naopak přišlo na derby  s Velešínem, kdy kapličtí pořadatelé napočítali 220 diváků. Celkem patnáct zápasů vidělo 1915 diváků, což je průměr 147 fanoušků na jedno utkání.

Venku odehráli spartakovci shodný počet třinácti střetnutí. Nejméně diváků přišlo na podzimní duel v Nové Bystřici, kde fanoušky odradilo nevlídné sychravé počasí a utkání sledovalo 50 příznivců. Nejvíce jich bylo naopak zvědavo na zápas v Bavorovicích, a to přestože se střetnutí hrálo v sobotních dopoledních hodinách. Domácí činovníci hlásili návštěvu 150 diváků.  V součtu bylo na venkovní střetnutí Spartaku zvědavo přesně 1180 diváctva, a to je tedy průměr 91 lidí na zápas.

Celkem 26 soutěžních střetnutí Spartaku Kaplice v sezoně 12/13 vidělo 3095 diváků, což činí průměr 119 fandů na jedno střetnutí. A to je na vlas stejný průměr jako v minulé sezoně, ve které hráli spartakovci krajský přebor.

Libor Granec