Jednoduchý recept na lahodné křupavé cuketové placičky vymyslela kuchařka a pěstitelka zeleniny Marie Donajová. Jsou vynikající, téměř bez kalorií a jejich příprava je velmi rychlá.

Pokud patříte k milovníkům placiček, udělejte jich raději dvojnásobné množství. Dětem moc chutnají, ale zamilují si je i ti, kteří jinak upřednostní steak. Po placičkách zbyde jen mastný flek na talíři, pokud se ovšem na ten talíř dostanou, protože je možné, že vám je budou brát strávníci přímo z pánve.

Zdravé placičky a karbanátky

Kdo jednou vyzkoušel přípravu placiček z různých druhů zeleniny, brzy zjistil, že jde o snadný, a přitom chutný, kaloricky vyvážený a nutričně hodnotný pokrm, který připravíte v mžiku téměř z jakékoliv zeleniny, která vám leží v lednici. Nemají nic společného s bramboráky vaší babičky, které se topily v tuku a bylo vám po nich tak těžko, že jste si museli po obědě půl hodiny odpočinout.

Příprava placek:

| Video: Youtube

„Cuketové placičky není nutné smažit v litru oleje či sádla, a navíc obsahují i dostatečné množství bílkovin. Pokud se zajímáte o zdravou výživu, ale zároveň si rádi pochutnáte, tyto cuketové placičky či karbanátky jsou přesně tím, co hledáte,“ tvrdí o svém receptu, který je nejen veganský, ale také bezlepkový, influencerka, jež na Instagramu vystupuje jako @maruskaveg.

Zástup zdravých igrediencí

Máte-li tedy nějaké cukety z vlastní zahrádky, nebo vás jimi obšťastnily kolegyně, maminka, či kamarádka, pojďme na to.

Budete potřebovat:

  • 450 g vydlabané cukety
  • 1 lžičku bylinkové soli
  • 2 lžičky chia semínek
  • 4 stroužky česneku
  • 100 g namletých ovesných vloček
  • 80 g cizrnové mouky
  • ½ balení uzeného tofu

Postup: Začněte tím, že si připravíte cukety. Pokud máte více malých cuket, vydlabávat vnitřky nemusíte, ale máte-li jednu či dvě velké cukety, jejich vnitřky vydlabejte, jinak bude těsto zbytečně vodnaté. Cuketu neloupejte, jen omyjte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Směs osolte a lehce promíchejte rukou.

Přidejte chia semínka - když natáhnou vodu, která se uvolnila z cukety, budou sloužit jako pojivo, a prolisovaný česnek. Přisypejte namleté ovesné vločky, které dodají výsledným placičkám na křupavosti, a cizrnovou mouku, která pokrm nutričně zhodnotí.

Vše důkladně promíchejte, a nakonec zapracujte i uzené tofu nakrájené na kostičky, které placičkám dodá šmrnc, ale především spoustu bílkovin.

S tímto množstvím ingrediencí připravíte zhruba 15 placiček. Pokud jich potřebujete více, suroviny si vynásobte.

Na oleji, či dietně v troubě

Na pánvi si rozpalte kvalitní olivový olej, vytvářejte co nejmenší placičky, vkládejte je na pánev a opékejte do křupava z obou stran.

Na další recept na placičky se můžete podívat zde:

Chcete-li raději dietní verzi tohoto lahodného pokrmu, můžete placičky rozmístit na plechu s pečicím papírem, vložit je do trouby rozehřáté na 200 stupňů Celsia a péct dozlatova. Sama autorka receptu však ve videu říká, že nejlepší jsou smažené na pánvi v kvalitním oleji.

Jako příloha i hlavní jídlo

Placičky můžete použít jako přílohu k masu, dát si je s bramborami, nebo k nim připravit rajčatovou omáčku. Jsou ale tak dobré, že si jejich chuť nejlépe vychutnáte, když je sníte samotné, případně s bylinkovým dipem.

„Můžete si připravit například zdravý česnekovo-koprový dip. Smíchejte 150 ml bílého jogurtu se stroužkem česneku, přidejte kopr a dochuťte solí a pepřem,“ radí web Top recepty.

A pokud vám nějaké placičky zbydou, zabalte je po vychladnutí do krabičky na výlet. Až s rodinou zdoláte kopec, jistě vám na jeho vrcholu přijdou k chuti.