Tehdy ji založili obyvatelé německé národnosti. Dokonce v roce 1916 působilo v tomto sboru družstvo žen.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Ani teď se jednotka neskládá jen ze statečných a silných mužů a členkami sboru jsou i ženy. To je víc než dobře, protože hasiči nemají o výjezdy nouzi a každá ruka navíc je potřebná. „Spadáme totiž do II. kategorie, a to znamená, že nás obec nasazuje všude, kde je potřeba. Zasahujeme v podstatě u každého případu nebezpečí,“ říká velitel zásahové jednotky vyšebrodského sboru dobrovolných hasičů František Sofka.

Letos dobrovolní hasiči sice neslaví žádné významné jubileum svého vzniku, ale přesto se připojili k letošním oslavám 750. výročí města. „Na oslavách jsme se účastnili soutěže o štít města Vyšší Brod. Jednalo se o požární útok na tři proudy,“ s úsměvem říká velitel.

Město nejspíš velmi dobře ví, jak skvělé muže v jednotce má, a proto jim vychází vstříc, kde může. „Od obecního úřadu jsem dostali automobil na dopravní nehody. Celkem náš vozový park čítá šest vozidel. Vše nám pořídilo město. Na vzájemnou spolupráci si opravdu nemůžeme stěžovat,“ pochvalně říká Sofka s tím, že když jednotka dělá dobré věci pro město, tak je logické, že i město dělá dobré věci pro hasiče. To je vidět i na tom, že město hasiče na své slavnosti ocenilo za dobrou práci a spolupráci.

Jednotka dokonce spolupracuje s rakouským městem Bad Leonfelden. „Pokud je potřeba, vzájemně si vypomáháme jak posádkami, tak i technikou. A nejen to. Když pořádáme nějaké oslavy, tak je zveme, jako platné členy našeho sboru. Platí to i naopak,“ popisuje své zkušenosti František Sofka.

Tato příhraniční spolupráce však funguje i na jiném než pracovním principu. „Společně pravidelně pořádáme také zábavné akce. Děláme různá sportovní utkání, podnikáme tůry nebo výlety a dokonce jezdíme i na rafty,“ popisuje velitel to, jak se umí hasiči také bavit. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Vyšší Brod se dokonce pyšní muzeem starých hasičských stříkaček.