Ti zasahují jak u požárů, tak u nehod.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

„Máme dvě zásahová družstva po zhruba osmi členech. Jsou to dostatečně proškolení lidé. Například minulý týden jsme vyjížděli hned dvakrát k požárům domů v Horní Plané. Naštěstí jsme tu ale neměli žádný opravdu velký případ,“ řekl člen Jednotky sboru dobrovolných hasičů Horní Planá Radek Benkovič.

Podle jeho slov hornoplánská zásahová jednotka šlape naprosto výtečně. Není žádnou náhodou, že je na místě neštěstí jako první.

„Členové jsou napojení na systém, který rozesílá sms. Dokážeme se pak sejít velice rychle. Nemáme žádné problémy,“ řekl Benkovič.

V čem ale hornoplánští hasiči zaostávají, jsou hasičské soutěže. Těch se neúčastní z jednoduchého důvodu – není čas.

„Každý má samozřejmě spoustu jiných starostí, takže je těžké dát dohromady družstvo. V každém případě soutěžit ale máme v plánu. Přibrali jsme pár nových lidí a jsou mezi námi i profesionální hasiči, kteří o sportování mají zájem. Tento rok o tom budeme jednat. Jak ale říkám, sehnat dostatek lidí je problém.“

Děti zájem mají

To samé platí o dětském družstvu, které v Horní Plané také nefunguje. Ne že by děti neměly o hasiče zájem, spíš není nikdo, kdo by je vedl.

„Zájem u dětí je, což je evidentní například na dětském dni, kterého se účastníme. Jenomže musíme sehnat někoho, kdo by se o ně staral. Nemůžeme založit dětské družstvo a pak se neúčastnit, kvůli nedostatku času, schůzek. I o tom ale budeme jednat. Stejně tak nemáme ženy. Vlastně jsme družstvo bez bab, “ usmál se Benkovič.

Hornoplánští hasiči se podílejí na hladkém průběhu nejrůznějších akcí, z nichž některé přímo organizují. „Pořádáme například plesy. Celkově se podílíme na akcích, kde je to potřeba.“

Sbor, který má 35 členů, si také velice chválí spolupráci s městem. „To nás pěkně podporuje, což je fajn. Spolupráce je naprosto bez problémů.“

„I my si chválíme spolupráci, protože se na naše hasiče můžeme vždycky spolehnout,“ dodal pohotově starosta Horní Plané Jiří Hůlka.