V mnoha z nich se datuje oficiální založení dobrovolných hasičských sborů do doby před sto lety. Někde fungují takřka nepřetržitě, jinde s okolnostmi vynucenými přestávkami. Dnešní sonda nás zavede právě mezi takové.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Přídolí jede ponovu

Přídolský sbor hasičů se formoval někdy kolem roku 1915, zprvu převážně tvořený místním německým obyvatelstvem. Po roce 1945, tedy po odsunu, se tradice začala tvořit znovu. Další přestávka nastala po příchodu nového tisíciletí a před dvěma lety se hasiči v Přídolí začali opět formovat dohromady.

„V roce 2008 vznikla také nová zásahová jednotka,“ řekl přídolský starosta Jiří Štěpánek. „Získali jsme krajský grant, za který se nám podařilo nakoupit jednotce základní vybavení, ovšem základem je vlastní hasičské auto a hasičárna,“ dodal Štěpánek s tím, že právě tyto dvě položky čekají zásadní změny.

Nové, lepší auto s cisternou se nyní připravuje na technickou kontrolu a hasičárna, přesněji zbrojnice? Tu bude potřeba postavit novou, víceúčelovou, kterou by zčásti pro své potřeby využívala i obec. Financování by měly obstarat dotační peníze, nebo případně i svépomoc obyvatel.

Dávají se dohromady

„Dáváme se znovu dohromady,“ hlásil také malšínský starosta Jiří Gondek. „Prakticky pět let hasiči stáli, ale uvidíme, jak se to teď po jaru znovu rozjede,“ dodal. Mít k dispozici alespoň několik svých hasičů, to je nutnost a v Malšíně by se o to měla postarat nová mladá generace. Výsledky ukáže čas.

Ale i tady bude nutno řešit to, co jinde, vybavení a zbrojnici. „Hasiče potřebujeme i kvůli vlastnímu bezpečí, nemusejí nikam vyjíždět, ale měli by alespoň ten první nutný zásah v obci zvládnout sami,“ dodal k výhledům starosta.

Uvažují o dohodě

Bujanovští vlastní zásahovou jednotku nemají a jak sdělil starosta Bořivoj Vojče, uvažují o spojení, nebo přesněji o dohodě s Rožmitálem na Šumavě. Pod ochranu kaplických hasičů se zase chce uchýlit Střítež.