Svědčí o tom alespoň slova velitele jednotky Miloslava Korbela.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

„V současné době má jednotka sedmadevadesát členů, přitom do žákovských družstev, které vede Pavlína Křivská, stále přijímáme nové zájemce,“ uvedl.

Vedle družstev starších a mladších žáků, výjezdové jednotky a ostatních aktivních členů sboru, kteří čas od času vyjedou hájit barvy obce na některou ze soutěží, mívali malontští hasiči také ženské družstvo.

„Fungovalo asi osm nebo deset let, jenže poté, co některé hasičky otěhotněly, byl konec. I tak ale prohlašují, že se jednou znovu dají dohromady,“ sdělil Miloslav Korbel.

Ani tak se malontští chráněnci svatého Floriána mezi „konkurencí“ z Českokrumlovska na soutěžích neztrácejí.

„Letos jsme se například účastnili nultého ročníku Memoriálu Jana Sládka v Benešově nad Černou, kde jsme skončili třetí,“ vzpomněl nedávný úspěch velitel malontských hasičů. Podotkl, že obec dobře reprezentují i družstva starších a mladších žáků, která se účastní soutěže Plamen.

„V červnu jsme jedno kolo tohoto klání uspořádali u nás v Malontech, letos na nás vyšlo i zajištění podzimního přespolního běhu, jehož se zúčastnilo přes 200 dětí. Bylo to v říjnu a už padal sníh, ale všechno jsme zvládli,“ usmíval se Miloslav Korbel.

O práci letos malontští hasiči, jejichž starostou je Karel Majer, rozhodně nouzi neměli. Kromě nejnáročnějšího zásahu ve Slepičích horách vyjížděli hned v únoru do Bukovska k požáru rodinného domu, v létě je zaměstnaly plameny, které pohltily svinovací lis v Lužnici. Malontští hasili i stoh slámy v Bělé, vypomáhali rovněž při červnových povodních v Benešově nad Černou.

„Protože jako jedni z mála dobrovolných hasičů v této části okresu disponujeme cisternou, máme na starosti celý rajon od Rožmitálu na Šumavě až k Pohoří na Šumavě,“ vysvětlil Miloslav Korbel.

Přestože nové techniky by se malontští hasiči rozhodně nezříkali, jsou rádi za to, co mají. Třicet let staré vozy – CAS 25, CAS 32 a avie – zatím slouží, a když ne, poskytne pomocnou ruku obec. Ta dotuje i zásahovou výstroj hasičů. A protože i v Malontech platí princip něco za něco, místní hasiči se zase každoročně ochotně vžívají do rolí pořadatelů tradičního obecního bálu.

Zatím slouží i hasičská zbrojnice. „Máme novou klubovnu a šatny, vše se snažíme udržovat v rámci společných brigád. Jen bychom uvítali nová vrata, potřeba by bylo i zateplení budovy,“ uzavřel Miloslav Korbel.