„S tímto náročným úkolem si nejlépe poradilo družstvo územního odboru Jindřichův Hradec,“ upřesnila Vendula Matějů, mluvčí HZS JčK. Stříbro zůstalo v Českém Krumlově a bronz putoval do Tábora. Jindřichohradečtí hasiči vyrazí v září do Chrudimi na mistrovství republiky.

Jak soutěž ve vyprošťování vypadá, popsal Pavel Rožboud, šéf krumlovského odboru. "Družstvo si na tzv. základně připraví materiál na zásah, pak se jdou schovat do izolace, aby neviděli, jaký scénář se pro ně připravuje. A když je scénář hotový, rozhodčí pískne a začíná běžet čas. Mají limit patnáct minut. Pokud to nestihnou, mají trestné body, a když to nestihnou do dvaceti minut, jsou diskvalifikovaní."

O čas ale podle Pavla Rožbouda v soutěži zas až tak nejde. "Daleko více trestných bodů mohou dostat za postup, který hodnotí rozhodčí. Musí si připravit prostor, aby se dostali ke zraněné osobě a vyprostili ji z auta ven. A musí při tom dodržovat různé zásady, které hodnotí rozhodčí. Ty jsou z oblasti taktiky či bezpečnosti práce, hodnotí se i zdravotnická část a technika provedení zásahu."

Kromě profesionálních hasičů z kraje vyprošťování divákům předvedli také dobrovolní hasiči ze Suchdola nad Lužnicí a tzv. drážní hasiči, jednotka podnikových hasičů SŽDC České Budějovice. "Jejich soutěžní pokusy nebyly započítávány do celkového hodnocení, ale v konkurenci profesionálních hasičů se jejich výkony rozhodně neztratily," dodala mluvčí Vendula Matějů.