„A nyní pojedeme pro betlémské světlo,“ podotkl včera velitel smrhovských hasičů Jan Šedivý.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Do Sboru dobrovolných hasičů v Soběnově totiž náležejí i hasiči z nedalekého Smrhova. Ti jsou takovou specialitkou soběnovských hasičů, neboť vytvořili historické družstvo, pečují o historickou zachovalou stříkačku taženou koňmi a při různých příležitostech připomínají, jak vypadalo hašení ohně v minulosti.

Sbor dobrovolných hasičů v Soběnově v současnosti čítá zhruba sedmdesát členů; aktivních, kteří jezdí obec reprezentovat na soutěže a přikládají ruku k dílu, kde je třeba, je asi kolem dvaceti.

„V současnosti se účastní soutěží jenom muži. Sice jsme loni založili družstvo dětí, ale v podstatě nefunguje. Problém je, že není, kdo by děti vedl. Nenašel se nikdo, kdo by na to měl čas,“ vysvětlil starosta Soběnova a sám také člen sboru Jan Čurda. „V červnu jsme založili zásahovou jednotku obce V. kategorie ; nyní ji postupně dovybavujeme.“

Hasiči mají dvě požární zbrojnice, jednu v Soběnově a druhou ve Smrhově. „Ale už máme připravený projekt na novou. Na návsi plánujeme zbourat jeden starý objekt a místo něho postavíme zbrojnici, kde chceme mít především garáž na hasičské auto,“ přiblížil Jan Čurda.

Soběnovští hasiči jsou po technické stránce vybaveni ávií se stříkačkou a ve Smrhově mají, kromě již zmíněné historické, stříkačku PS–8. „Rádi bychom ale získali hasičské auto s nádrží na vodu. Snad časem dostaneme nějaké od profesionálů, až budou obměňovat techniku,“ řekl Jan Šedivý.

K zásahům Soběnovští moc nevyjíždějí. Poslední požár hasili asi před pěti lety, kdy vzplála tamní truhlárna. Tehdy byli na místě první, pak hašení předali kaplickým profesionálním hasičům. Kromě toho samozřejmě nechyběli při likvidaci škod po povodních, včetně té v roce 2002.