„V hospodě, jako správní hasiči,“ přitakal se smíchem velitel Sboru dobrovolných hasičů v Rožmitále na Šumavě Pavel Lattner.
HLASUJTE ZDE
Není tomu tak proto, že by místní hasiči natolik holdovali rozličným mokům, jež hospoda nabízí, zkrátka zatím jiné místo na své schůze a jednání nemají. „Chodíme do klubovny nebo do přísálí. Ale možná se dočkáme i své vlastní hasičské zbrojnice,“ těší se Pavel Lattner a doufá, že se jí dožije.
Plány na zbrojnici
Vedení obce si potřebnost zázemí pro své hasiče dobře uvědomuje a plánuje je nechat zbudovat v prostorách místní bývalé školky a jeslí.
„Tam bychom pak měli mít vlastní klubovnu a prostory pro techniku. Zatím máme jenom starou Tatru 805 a novější stříkačku PS 12, které stojí v naší současné zbrojnici – plechové garáži, kde se tísní spolu s obecním traktorem. Kdyby se podařilo vybudovat novou zbrojnici, bylo by to perfektní a pak by se nám podařilo určitě i sehnat lepší technické vybavení,“ těší se velitel spolu s hasiči.
Sbor dobrovolných hasičů byl v Rožmitále na Šumavě po druhé světové válce a odsunu místních německých obyvatel obnoven v roce 1947. V současnosti má 22 aktivních členů, z nichž zhruba polovinu tvoří mladí hasiči, kteří Rožmitál reprezentují na soutěžích; a ti starší – jak říká velitel – je organizují.
Stejně jako jinde, i v Rožmitále nechybějí hasiči prakticky u žádného dění v obci a jsou hlavními pomocníky. Podílejí se na přípravách Dne dětí, čerstvě obnoveného masopustu či na letošní oslavě 750 let obce, kde zorganizovali první hasičskou soutěž ve vsi. A protože se setkala s velkým zájmem místních, uvažují, že ji budou každoročně opakovat. Dokonce díky ní zřejmě obnoví i oddíly dětí, které soutěž doslova nadchla.
Bez hasičů to nejde
Obec se bez hasičů samozřejmě neobejde při živelných pohromách. „Letos už jsme vyjížděli ke třem požárům. V prvním případě hořelo v bytě Romů, pak vzplál sklad se senem, který asi zapálily děti, ale nedokázalo se to, a ten poslední byl požár auta stojícího za jednou garáží, kde mladík nějak manipuloval s ohněm,“ vyjmenoval Pavel Lattner a vzpomínal, jak při povodních v roce 2002 pomáhali profesionálním hasičům vyčistit cestu velké vodě, aby mohla volně protékat garáží u jedné ze zatopených rekreačních chalup.
Nebo jak se po přehnání orkánu Kyrill prořezávali zátarasem ze stromů popadaných na silnici naproti pracovníkům Lesů ČR, kteří jim šli s pilami naproti z druhého konce.