Potvrzuje to zkušenost starosty sboru dobrovolných hasičův osadě spadající pod Omlenici na Kaplicku Jaroslava Koloucha.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

„Hasičině tady byli věrni už moji dědové. Z toho usuzuji, že místní hasičský sbor má již mnohaletou tradici,“ uvedl Jaroslav Kolouch.

I přesto však hasičská tradice ve Stradově v posledních letech příliš nevzkvétá. Chybí totiž mladá krev, jež by složení sboru oživila.

„Když mi bylo patnáct šestnáct let, dali jsme dohromady družstvo, s nímž jsme se účastnili i místního přeboru v Kaplici. Pak se ale všichni kluci včetně mě oženili a většina z nich ze Stradova odešla,“ vysvětlil starosta hasičů.

A protože je Stradov malou osadou a dětí se rodí málo, těch, kteří by chtěli oblékat hasičskou uniformu, je doslova jako šafránu. „Soutěží se tak dnes již neúčastníme, scházíme se spíše sporadicky. Jedinou jistotou v tomto směru jsou asi jen výroční schůze,“ usmál se Jaroslav Kolouch.

Stříkačka ve stodole

Zázemí pro společná setkávání by přitom stradovským hasičům mohl závidět nejeden mnohem početnější sbor.

„Hasičárna tady někdy v padesátých nebo šedesátých letech minulého století vznikla přestavbou někdejšího zemědělského objektu. Před několika lety se pak našly peníze na její kompletní přestavbu, takže dnes máme zbrojnici jako novou,“ vylíčil starosta stradovských dobrovolných hasičů.

Doplnil, že při rekonstrukci byla stavba kompletně odizolována, dostalo se rovněž na výměnu střechy, oken a dveří nebo opravu fasády.

V hasičské zbrojnici se však Stradovští nescházejí pouze proto, aby vyzkoušeli funkčnost stříkačky nebo těsnost spojů u hadic.

„V hasičárně máme také společenskou místnost, kde můžeme při různých příležitostech posedět nebo připravit jídlo,“ objasnil Jaroslav Kolouch. „Na to, že nás ve Stradově bydlí pět a půl, funguje sbor docela dobře,“ uzavřel.