„Bude nás tak dohromady už osmačtyřicet, z toho devět žen,“ upřesnil velitel sboru Aleš Kališ. „Noví členové, vesměs z řad mládeže, přibývají každoročně. Bohužel, ti nejstarší už pomalu odcházejí,“ podotkl.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Důvod k oslavám

Ač svatého Floriána v obci až dosud uctívala pouze mužská část obyvatel obce, letos poprvé uniformu oblékly také ženy a děti. A přestože se na start okrskové soutěže postavily poprvé, slavily nevídaný úspěch. „Ženy vyhrály a děti skončily na třetím místě,“ pochvaloval si své svěřence Aleš Kališ.

Doplnil, že čest Zubčic obhájili na výbornou také členové mužského družstva, kteří si z hasičského klání taktéž odváželi zlatý pohár.

Zubčické hasičky se prý nedaly dohromady proto, aby měly své drahé polovičky na očích i mimo domov, ale právě na popud dosavadních členů sboru. „Tak trochu jsem si do nich rýpnul a ony se chytily,“ vysvětlil se smíchem Aleš Kališ.

Od hadice do práce

S rukama složenýma v klíně zubčičtí hasiči rozhodně nesedí. Kromě schůzí, které mají mimo letních prázdnin a dalších výjimečných příležitostí každou středu, pomáhali v posledních měsících krotit nejeden červený kohout v regionu.

„V březnu jsme vyjížděli k požáru stohu v Mojném, v době povodní jsme čerpali vodu z místní školy. Pomáhali jsme i u hašení hořící restaurace v Netřebicích a naposledy jsme byli u požáru seníku v Přídolí,“ vyjmenoval velitel zubčických dobrovolných hasičů, podle něhož není možné jednoznačně určit, který zásah byl nejnáročnější.

„Každý výjezd má svoje, ale například v Přídolí jsme zasahovali celou noc a teploty už klesaly pod nulu, nic příjemného,“ vzpomněl Aleš Kališ.

Právě čas strávený u zásahu je prý rozhodující. „Třeba oheň v Netřebicích jsme pomáhali hasit od dvou do šesti hodin ráno. A pak hned do práce,“ poukázal chráněnec svatého Floriána na to, že úlevy v práci jsou pro dobrovolné hasiče jen nedostižným snem.

„Zkrátka, buď si po zásahu vezmete volno, anebo jdete od ohně rovnou do práce. I proto je nejlepší, když hoří v pátek,“ doplnil s úsměvem Aleš Kališ.

On sám se „hasičině“ věnuje už patnáct let, deset let jako velitel sboru. „Hasičem byl můj táta, a tak jsme to i s bráchou odkoukali. Pořád mě to moc baví,“ ujistil Aleš Kališ.

Techniku sice zubčičtí hasiči nemají právě nejmodernější, ale pořád jsou na tom lépe než většina obdobných jednotek v okolí. Kromě nezbytného vozidla disponují i plovoucím čerpadlem, motorovou pilou nebo elektrocentrálou, pětici hasičů nedávno podaroval ze svých rezerv stát novými zásahovými obleky.

Jen na práci však v Zubčicích nemyslí, i tady se hasiči starají o kulturní vyžití místních obyvatel.

„Společně s dalšími místními zájmovými spolky se střídáme v organizování tradiční vánoční zábavy. Právě letos vyšla řada na nás,“ slíbil Aleš Kališ, že na Štěpána ožije zubčický kulturní dům bujarou veselicí.