Na hasičských soutěžích jsou mladí i dospělí nepřehlédnutelní a velešínská zásahová jednotka je všude, kde je jí potřeba.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Sbor dobrovolných hasičů ve Velešíně oslavil v roce 2007 130 let své existence. Slavnostní průvod hasičské techniky v rámci oslav byl tehdy pastvou pro oči.

Sbor dobrovolných hasičů ve Velešíně zřídil Jan František Koidl 15. srpna 1877. Velešínská obec tehdy dala spolku dvě vozové stříkačky a osm ručních, trubice, tlakové hadice, plátěné košíky na vodu, háky a držadla hadic. Další vybavení jako žebříky, hadice, lucerny, kožené přilby, píšťalky a jiné si zakoupil hasičský spolek.

Dnes má sbor 98 členů, z toho kolem třiceti žáků a dorostenců. A jeho dvacetitříčlenné zásahové družstvo se věru nenudí.

Naposledy velešínští hasiči zasahovali při nedávném požáru skladu sena v Chlumu u Sv. Jana nad Malší, 25. června zase měli co do činění s opačným živlem, kdy voda z přívalového deště zaplavila náves v Dolním Třeboníně a hasiči odčerpávali vodu ze zatopené tělocvičny základní školy. Podobně krátce předtím pomáhali bojovat s vodou obyvatelům domů ve Skřidlech, kde odčerpávali vodu z bytu a stavěli protipovodňové bariéry z pytlů s pískem.

Letos už mají za sebou také čerpání vody v Pořešíně, pomoc při likvidacích několika požárů, odklízení stromů popadaných na silnice a klid neměli ani na Nový rok, protože se vzňala hromada odpadu zapálená zábavnou pyrotechnikou.

Ovšem bez jejich pomoci se neobešla ani tragická letecká nehoda, když loni u Prostředních Svinců spadl ultralight, požár obilného pole u Čertyně či likvidace stromů po větrné smršti Emma a zejména náročné zásahy při orkánu Kyrill. Při jeho řádění si velešínští hasiči užili řadu nebezpečných chvil.

„Hrozilo, že se utrhnou kusy některých střech a na někoho spadnou. V silném větru jsme tedy odstraňovali třeba plastovou stříšku z balkona ve 4. patře, nebo poškozenou plechovou střechu z kulturáku. Zasahovali jsme také v Krumlovské ulici, kde něco spadlo na dráty. Lezli jsme kvůli tomu do vikýře jedné budovy, když v tom jako obrovský drak přilétl kus plechu asi 4x5 metrů a přistál na dvoře jednoho z domů. Lidé z baráku toho dvora z toho byli úplně v šoku,“ vzpomínal hasič Petr Zifčák.

„Práce to byla hodně náročná, ale nasbírali jsme také řadu zkušeností a zjistili, čím vším se ještě potřebujeme vybavit i pro takovéto situace,“ podotkl starosta sboru Jan Žlunka.