K tomu, abyste u běhání vydrželi a užili si všechny benefity tohoto sportu, vás mohou motivovat mimo jiné i životní příběhy osobností českého běžeckého světa.

Velká vítězství českých běžců

Emil Zátopek (*19. září 1922 Kopřivnice - † 21. listopadu 2000 Praha)

Není to tak dávno, co v kinech běžel kritiky vysoko hodnocený film Zátopek v hlavní roli s Vaškem Neužilem ml.

Emil Zátopek byl a je bezpochyby historicky nejslavnější běžeckou osobností Československa, nejlepším atletem 20. století. Z olympijských her přivezl pět medailí, byl milován nejen lidmi, ale i tehdejším režimem. Zemřel v roce 2020 ve věku 78 let.

Jak začít běhat:

| Video: Youtube

Jarmila Kratochvílová (*26. ledna 1951 Golčův Jeníkov)

Jarmila Kratochvílová, nejlepší československá běžkyně všech dob, se může chlubit s nejstarším běžeckým rekordem v atletice z Milána z března 1982. Nyní tento primát patří jejímu výkonu v běhu na 800 metrů za 1:53,28.

close Jarmila Kratochvílová byla 11. května 2020 slavnostně uvedena do Rekordmanské síně slávy pelhřimovské Agentury Dobrý den. info Zdroj: Deník/Luboš Jeníček zoom_in Jarmila Kratochvílová byla 11. května 2020 slavnostně uvedena do Rekordmanské síně slávy pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Lubomír Tesáček (*9. února 1957 Slavkov u Brna – † 29. června 2011 Praha)

Život jednoho z nejlepších českých vytrvalců osmdesátých let minulého století, halového mistra Evropy v běhu na 3000 metrů, držitele halových rekordů na tři a pět tisíc metrů, Lubomíra Tesáčka, vyhasl předčasně v roce 2011. Na přechodu ho telefonujícího srazila tramvaj. Bylo mu 54 let.

Eva Vrabcová Nývltová (*6. února 1986 Trutnov)

Eva Vrabcová Nývltová, nejlepší česká vytrvalkyně současnosti, si vytvořila nový osobní rekord na silničních 10 km s hodnotou 33:01. Na závode New York Mini 10 km obhájila osmé místo, když doběhla jako nejlepší Evropanka. Překonala také 24 let starý národní rekord Aleny Peterkové na půlmaraton, když tuto vzdálenost urazila za 1:11:01. Nevěnuje se jen běhání, patří také mezi nejlepší české běžkyně na lyžích.

Petr Kozák (*13. března 1965 Praha)

Bývalý československý reprezentant Petr Kozák se stal prvním československým mistrem světa v orientačním běhu na MS 1991.


Nahrává se anketa ...

Běžecké akce, na kterých byste neměli chybět

Běh pro paměť národa - 17. 5. 2023 

Svou registrací podpoříte neziskovou organizaci Post Bellum. Ta dokumentuje osudy pamětníků, jejichž příběhy jsou inspirací i varováním před totalitními režimy. Připomínají, jak hrozné je žít v době nesvobody zasahující všechny oblasti života, a ukazují hrdinství mnohých, kteří se postavili bezpráví a útlaku.

Organizace jim prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa pomáhá, vzdělává děti i dospělé a vypráví příběhy 20. i 21. století. Akce se koná na různých místech napříč republikou.

Běžecká abeceda s Andy Hlaváčkovou:

| Video: Youtube

RunCzech20. 5. 2023 

Rychlá a rovná trasa vede unikátní lázeňskou kolonádou, která je pro Karlovy Vary typická. Běžci se dále můžou kochat pohledem nejen na světoznámé hotely Thermal a Pupp, ale i další zajímavá místa, díky kterým patří Karlovy Vary právem na seznam památek UNESCO.

Trail running Cup 2023 - Brdský půlmaraton27. 5. 2023

Do luk a lesů vyrazíte při Brdském půlmaratonu z Kytína. Loni vymyšlený seběh Bezovkou ještě vymazalo blátivé počasí, tak se máte na co těšit teď. A pak na vyhlášené místní pivo z obnoveného pivovaru, kterého se tu nedočkal herec Pavel Landovský, trávící tu poslední roky života.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice - 3. 6. 2023 

Závod startuje na druhém největším čtvercovém náměstí v České republice. Náměstí Přemysla Otakara II. lemují krásné domy, včetně radnice - čekání ve startovním koridoru si tedy můžete zpříjemnit lokální architekturou.

Festivalový půlmaraton Monet + Zlín - 4. 6. 2023 

Největší běžecké události na východní Moravě se každoročně účastní stovky běžců. Letos organizátoři připravili startovní pole až pro dvě tisícovky lidí. Vybrat si můžete trasu klasického půlmaratonu v délce 21 kilometrů, připravena je ale i trať čtvrtmaratonová.

Dačického 12 - 12. 8. 2023 

Akci pořádá spolek Club Deportivo Kutná Hora, který byl založen za účelem pořádání volnočasových aktivit a to primárně na území Kutné Hory a okolí. Tyto aktivity se zaměřují na zdravý životní styl s cílem přinést alternativu k pohybově pasivním činnostem.

close Běh Dačického v roce 2021. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Běh Dačického v roce 2021.

Veltrubská desítka - Memoriál Ivana Kašpara - 19. 8. 2023 

Závod se uskuteční na počest starosty Veltrub, Ivana Kašpara, který Veltrubskou desítku založil.

Gladiator Race Run Český ráj -16. 9. 2023 

Vize organizátorů akce je jednoduchá. Milují sport a chtějí ho co nejlépe a nejkvalitněji předávat dál a dostat tak do pohybu širokou veřejnost. Závod je pro všechny věkové kategorie.

Škoda fit půlmaraton - 17. 9. 2023 

Běhat budete jednou z nejkrásnějších tratí v České republice, která vede centrem města Plzeň a okolí v jednom okruhu. Jedná se o největší sportovní událost v Plzeňském kraji. Nově je vložený dětský závod, rodinný běh a firemní štafety.

close Krajský Půlmaraton Plzeňského kraje. info Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz zoom_in Krajský Půlmaraton Plzeňského kraje.

ČEZ RunTour Pardubice - 21. 10. 2023 

ČEZ RunTour již jedenáct let patří mezi nejprestižnější tuzemské sportovní akce a na každém závodě dokazuje, že je radost běžet. Z každého startovného je věnováno 50 Kč na charitativní účely - na konto Nadace Leontinka.

Velká kunratická 12. 11. 2023 (www.velkakunraticka.cz)

Velká kunratická je jeden z nejstarších běžeckých závodů v Čechách, který se běhá vždy druhou listopadovou neděli v Kunratickém lese v Praze. Závod se koná bez přerušení od roku 1934 a je známý svým náročným profilem a rozmarným počasím a oblíbený svou unikátní atmosférou.

Věděli jste, že …

- Běhání v noci zpestří váš trénink? Nabízí neopakovatelné zážitky a může běh příjemně okořenit.
- Že v atletice dlouhé vytrvalecké tratě začínají již od běhu na 800 metrů?
- Veronika Beskydiarová je známá jako vítězka kulinářské soutěže MasterChef, málokdo ale ví, že díky běhu a keto dietě zhubla 14 kilo?

Proč běhat aneb benefity, které za to stojí

Pokud pravidelně běháte, můžete si užívat pořádnou dávku endorfinů či prozkoumávat nová místa. Web O běhání nabízí také další výhody, které vás přimějí hned nazout tenisky a začít s tímto sportem. Kromě toho, že spálíte velké množství kalorií a snadno zhubnete budete také lépe spát.

Ačkoli tady je nutno si dát pozor, abyste intenzivní aktivitu ukončili nejpozději tři hodiny před ulehnutím do postele. Běhání není drahá záležitost a nezatíží vaši peněženku jako třeba kuželky či posilování.

Důležitým benefitem je také to, že pokud překlenete náročné začátky při běhání, získáte disciplínu, kterou využijete i v dalších oblastech života. A v neposlední řadě získáte vyšší sebevědomí, jelikož díky běhu budete zdravější, více ve formě a s lepší fyzičkou.

Na co si dát pozor při běhání

S radami, které najdete na webu Sanasport, se můžete chyb vyvarovat už v příštím běžeckém tréninku, bude se vám lépe dýchat a běhat. A jaké to jsou?

Neběhejte moc rychle a moc dlouho, začínejte pozvolna každý běh, a postupně pomalu, ale jistě přidávejte. Nezatěžujte své tělo častými a velkými dávkami. Hrozí větší nebezpečí zranění. Není nutno za každou cenu dodržovat tréninkový plán, poslouchejte své tělo a když cítíte, že to potřebujete, tak si nejprve odpočiňte, bude se vám lepě běhat.

Zdravotní přínos 30 minut běhu:

| Video: Youtube

Pokud se necítíte dobře, je lepší zalézt pod deku a potit se v klidu. Když se na začátku běhu postupně rozhýbáte a necháte svaly zvyknout si na dynamičtější pohyb, v průběhu běhu budete více uvolnění, energičtí a celý výběh si rozhodně více užijete.

Čas od času je dobré trasu změnit či alespoň proložit odlišným prostředím. Tělo dostane impulz k nové adaptaci na terén. Nezapomínejte dýchat, Při zadržování dechu při běhu svaly nejsou dobře okysličované a hrozí vyšší riziko křečí a úrazů. Je dobré si držet stejné tempo po celou dobu běhu.

Rozdělte si běh na tři části - rozklusání, běh a výklus. Důležité je také držení rukou, jakmile ruce vytáčíte na druhou polovinu těla, ztrácíte drahocennou kinetickou energii. Vhodné je také překládat běžecké tréninky jinou formou fyzické aktivity. Zpevní se vám svaly, které při běhu nepoužíváte a budete se cítit mnohem "bytelnější".

Před vyběhnutím je doporučeno vypít maximálně půl litru vody, nejlépe po malých dávkách. Mnoho jídla nebo nesprávná volba vhodných potravin zase způsobuje to, že tělo stravu potřebuje zpracovat a ubírá tím spoustu energie potřebné na běh. Pozor také na přemíru alkoholu.

Rady nejen pro začínající běžce

Tipy, které vám pomohou zajistit, že nové sportovní dobrodružství bude úspěšné, nabízí i web Bezva běh.

Investujte do ponožek, kraťasů a trička z funkčních materiálů. Nejdůležitější je nešetřit na botách. Při koupi se poraďte s odborníkem. Příjemnější je běžet se členy běžecké skupiny nebo si alespoň seženete parťáka.

Pokud víte, že na vás někdo spoléhá a čeká, vyjdete ze své komfortní zóny snáz. Najděte si na internetu nebo od trenéra poskytujícího své služby online běžecký plán pro začátečníky a držte se ho.

Jedním z nejefektivnějších způsobů pro začátečníky je střídání chůze a běhu, tzv. indiánský běh. Mějte pořád na paměti, že trvá zhruba šest týdnů, než pocítíte efekt, který nová aktivita na vaše tělo má. Nevzdávejte to a než se nadějete, organizmus se aklimatizuje.

Jak začít běhat s nadváhou:

| Video: Youtube

Je velmi důležité, abyste na novou aktivitu měli dostatečné množství energie. Je vhodné zhruba hodinu a půl před během sníst 200 až 400 kalorií tvořených převážně složenými sacharidy a trochou proteinů. Dvě hodiny před tréninkem a během něho je v pořádku pít vodu. Při delší trase byste měli přejít na sportovní nápoj, který vám pomůže nahradit nezbytné elektrolyty, o které tělo přichází při pocení.

Než vyběhnete, udělejte si čas na to, abyste se dynamicky protáhli. Ideální je pětiminutová chůze. Pokud cítíte jiný druh bolesti, než je obvyklá únava ve svalech po tělesné námaze, neběhejte. A na závěr nezapomínejte na odpočinek. Tělo potřebuje regenerovat.