V sezoně 2004 – 05 pomáhal na jihu Čech k návratu do nejvyšší soutěže a stal se miláčkem publika. Od té doby stačil v NHL přestoupit z Calgary Flames do Bostonu a v dresu Medvědů loni slavil zisk Stanley Cupu. Díky aktuální výluce v nejprestižnější světové soutěži se mohl vrátit pod Černou věž a včera s mužstvem absolvoval první trénink. V pátek by se poprvé měl představit v extralize ve Zlíně.

Přestože NHL nezačala podle původního plánu, Ference za mořem rozhodně nezahálel a přiletěl připravený. „Normálně jsem se připravoval v tréninkovém kempu v Bostonu. Byli tam i hráči z jiných klubů. Trénoval jsem normálně jako každou sezonu. Když byla vyhlášena stávka v NHL,  tak jsem situaci začal řešit," uvádí.

Jinou variantu než České Budějovice prý nehledal. „Měl jsem hned jasno. Zavolal jsem Romanu Turkovi, jaká je situaci v Budějovicích. Byli jsme domluveni velice rychle," usměje se.

Hlavní roli hrály především vzpomínky na vydařenou pouť první ligou a triumfální návrat do nejvyšší soutěže, na kterém měl tehdy kanadský bek velký podíl. „Právě proto jsem měl hrozně jednoduché rozhodování. V klubu se mi tenkrát líbilo a znám lidi okolo. Český hokej, ve kterém se hodně bruslí, mi vyhovuje.  Budějovice znám a nechtělo se mi zvykat na něco jiného. Nechtěl jsem jít do neznámého prostředí a poznávat nové město a lidi. Proto byly Budějovice naprosto jasnou volbou," ještě jednou zdůrazní.

V kabině Mountfieldu objevil i po několika letech některé známé tváře. Roman Turek už je trenérem brankářů, Radek Bělohlav druhým trenérem, Petr Sailer sportovním manažerem, Jiří Šimánek kapitánem, Lukáš Květoň klíčovým hráčem (byť momentálně marodí se zlomeným prstem) a Martin Hanzal se vrátil rovněž jako posila z NHL. „Už znám jenom několik hráčů. Nejvíce jsem byl v kontaktu s Romanem Turkem. Znám samozřejmě hlavně kluky z NHL, ale v kabině  nebude žádný problém. Všichni kluci teď už mluví anglicky, takže s komunikací nebude problém," těší se na nové spoluhráče.

Z novinářské tribuny sledoval po svém odpoledním příletu do Prahy část nepovedeného zápasu svých nových spoluhráčů s Plzní (1:4). „Přijel jsem dost pozdě, takže jsem toho ze zápasu moc neviděl a nechtěl bych se k němu vyjadřovat. Každá prohra je frustrující, ale víc bych to skutečně komentovat nechtěl. Na to jsem viděl jen moc malou část zápasu," dodá.

Poprvé by se měl v dresu Mountfieldu představit v pátek ve Zlíně. „Trénování už bylo dost. Každý chce hlavně  hrát. Jsem rád, že mohu být zase součástí týmu, bavit se hokejem a být v zápasovém rytmu," těší se na svůj letošní premiérový duel.