Máte za sebou první dva zápasy ve druhé nejvyšší soutěži. Domácí prohru s Havlíčkovým Brodem a výhru v Třebíči. Co vám tyto duely řekly?
Doma s Havlíčkovým Brodem nás hnali fanoušci a cpali jsme se hodně dopředu. Byl to strašně těžký zápas, protože jsme hráli pořád do plných. Je škoda, že jsme neproměnili některou ze šancí nebo z přesilovek v první třetině. Potom jsme dostali dva góly z brejků a soupeř už jenom bránil. Tlačili jsme se do nich, ale nedokázali jsme využít přesilovky, což asi rozhodlo. V Třebíči to byl vyrovnaný hokej. Hodně se bruslilo a hrálo nahoru dolů. Bylo to hodně ubojované vítězství.

To asi ano, ale tři body mají velkou hodnotu. Souhlasíte?
Rozhodně. Tři body jsou důležité a moc se nám hodí. Navíc si myslím, že ten zápas měl dobrou úroveň. Třebíč se snažila útočit a na ledě tak bylo více prostoru. Doma s Brodem to bylo jiné. Tam jsme šli pořád do plných.

Zůstane vám premiérový zápas s Havlíčkovým Brodem dlouho v paměti, protože návštěva i atmosféra zápasu byla úžasná?
Určitě, protože atmosféra byla skutečně skvělá. Když jsme nastupovali, tak to bylo jako v Praze při finále mistrovství světa. Už jenom ten nástup byl skvělý. Na první ligu něco nevídaného.

Překvapilo vás, že přišlo až tolik diváků?
Čekal jsem, že bude hodně lidí, ale atmosféra mě skutečně překvapila. Ta byla skvělá.

Postavil jste se na první vhazování sezony a otvíral jste tak vlastně novou éru českobudějovického hokeje. Měl jste na buly mrazení v zádech?
To mě vůbec nenapadlo. Nervózní jsem ale byl, protože to byl letos můj vůbec první zápas. Trošičku nervózní jsem před každým utkáním, na začátku sezony je to ale ještě něco jiného. Prvním střídáním to však spadne, člověk už to ani nevnímá a všechno jde tak nějak automaticky.

Vyhrál jste vlastně zmíněné úvodní buly sezony?
To už si nevybavím. Myslím si, že jo, ale nevím to určitě.

Velkou diváckou podporu jste měli i v Třebíči?
Přijelo hodně lidí. Řekl bych, že poměr sil v hledišti byl vyrovnaný. Fanouškům patří opět velké poděkování, protože byli zase opravdu skvělí. Mockrát jsem nezažil, aby tolik lidí přijelo na zápas venku.

Dá se současná hokejová euforie porovnat s dobou, kdy jste v Karlových Varech získali titul vicemistrů a poté i mistrů republiky?
Porovnat se to určitě dá. Když je narvaný stadion, tak se hraje úplně jinak. Záleží také na hale. Když jsme hráli třeba se Slavií v O2 Areně a přišly tam tři tisíce lidí, tak to bylo spíše jak v divadle. Ale na finále tam bylo šestnáct tisíc diváků. To je pak úplně jiná atmosféra. To samé u nás ve Varech v „plechovce". Čtyři tisíce lidí tam byly blízko ledu a burácelo to tam pořádně. Randál tam byl úplně jiný než ve velkých halách. Navíc podle mého stojící divák fandí lépe než sedící. Když člověk stojí, tak si může i zamávat rukou a vyhecuje se. Při sezení je to prostě jiné.

V první lize vás ale asi na řadě stadionů bude čekat spíše komorní atmosféra.
Těžko říct. Zatím jsme odehráli dva zápasy a atmosféra byla pokaždé vynikající. Slyšel jsem, že třeba v Mostě nebo v Kadani lidi moc nechodí. Ale když tam pokaždé přijede tolik lidí z Budějovic, tak bude narvaný stadion a budeme hrát jako doma.

Ještě je na to dost brzy, ale dá se srovnat úroveň první ligy s extraligou?
Na to je ještě opravdu moc brzy. Začátek sezony je i v extralize jiný. Prvních deset zápasů má každý ještě hodně sil. Hokej je takový upracovaný a sedne si to většinou až někdy po první čtvrtině. V úvodu sezony to bývá na ledě hodně hektické a dělá se ještě velké množství chyb. Na nějaká větší hodnocení je ještě čas.

Nastupujete v první řadě s ikonou budějovického hokeje Alešem Kotalíkem. Potkali jste se už někde v minulosti?
Pouze párkrát v nároďáku. Nikdy jsme spolu ale nehráli v jedné řadě.

První zápas s vámi odehrál David Kuchejda, v Třebíči ho nahradil Miroslav Třetina. Jak vnímáte tyto výměny spoluhráčů v útoku?
Mužstvo se musí sehrát a hledá se to nejlepší složení. Máme za sebou jen několik tréninků. Uvidíme, co bude komu nejvíc vyhovovat. Ale už teď je vidět, že Aleše Kotalíka si soupeři hodně hlídají. Především při přesilovkách, kde k němu chodí už dopředu. On sám říkal, že pak nemá prostor na střelu. Budeme muset vymyslet něco, aby prostor na zakončení měl.

Aleše Kotalíka si soupeři hlídají, ale určitě mají spadeno i na vás, protože právě vy dva jste nejznámějšími hráči týmu.
Je fakt, že v útočné třetině na nás pořád někdo visí. Proti tomu se ale musíme naučit hrát.

Hned po svém příjezdu jste přemýšlel, jestli se za vámi do Budějovic bude stěhovat rodina. Už rodinná rada rozhodla?
Zatím zůstane rodina ve Varech a já za ní budu dojíždět, když bude volno. Kluci tam mají školu a hokej. Nechci jim to nijak narušovat. Uvidíme, co bude dál.

V první lize se hrají většinou středy a soboty, takže neděle by měly být volné?
Jednou za měsíc je tam vložené pondělí, takže jinak by měly být neděle volné. V sobotu po zápase se dá odjet a třikrát do měsíce mohu být v neděli s rodinou.

Už jste si v Budějovicích zvykl? Hektika prvních dvou týdnů je za vámi?
Zvykám si v pohodě. Člověk se zaběhne rychle. Každým tréninkem a zápasem je to lepší.

Na většině stadionů v nejvyšší soutěži vašemu týmu vyjadřují podporu fanoušci extraligových klubů. Bavili jste se o tom v kabině?
Nebavili. Říkali mi známí, že ve Varech na hokeji něco bylo. Ale jinak ne.

Ve středu vás čeká v dalším kole Šumperk. Co vám říká tento soupeř? Byl jste už někdy v životě v tomto městě?
Hrál jsem tam. Krátce po vojně, když jsem byl v Brně, tak jsme tam odehráli zápas. Už je to ale hodně dlouho.

Po dvou kolech nemá Šumperk ani bod a v tabulce je na posledním místě.
To nehraje žádnou roli. Doma budeme muset v každém případě vyhrávat všechny zápasy. To je dané. První utkání nám nevyšlo, tak doufám, že složíme reparát. Věřím, že Šumperk porazíme.