Do dalekého Havířova cestovala českobudějovická výprava pro jednu výhru. Tento cíl mužstvo splnilo už v sobotním třetím utkání, které vyhrálo 4:1. A zcela zaslouženě. Svého soupeře Motor přehrál a o jeho vítězství od druhé třetiny nebylo pochyb.

Jenže v neděli bylo všechno jinak. Jihočeši nedokázali navázat na povedený výkon ze třetího utkání. Hůře se pohybovali, ubrali na důrazu a hlavně dopláceli na značnou nedisciplinovanost. Při poměru vyloučených 6:13 se dalo uspět jen těžko.
Asistent trenéra Luboš Rob starší se snažil najít důvody, proč byl výkon týmu tak odlišný v obou duelech. „První třetina byla z obou stran opatrná. Tak trochu se čekalo, jakým směrem se utkání bude vyvíjet. Dostali jsme do tří čtyř kontrů, ze kterých jsme góly mohli dát. Měli jsme jasně potrestat chyby, které Havířov udělal,“ má zcela jasno. Na mysli měl především tři vyložené šance Miloslava Čermáka, které ale bohužel brankou neskončily. „Kdybychom se dostali do vedení, což jsme rozhodně mohli, tak by zápas vypadal úplně jinak,“ je přesvědčen.

Naprosto zásadní pro vývoj zápasu byla druhá třetina. Havířov ji vyhrál 3:1 a stejným poměrem nakonec skončil i celý zápas. „Nezvládli jsme vstup do druhé třetiny, když jsme hned inkasovali. Sice jsme rychle vyrovnali, ale pak jsme dostali ještě dva góly. Byli jsme hodně vylučováni a vytratil se nám rytmus hry,“ posteskne si. „Někteří hráči pak hrají víc, někteří méně. Má to vliv na tempo hry. Neměli jsme takové, jaké jsme chtěli mít.“

Třináct vyloučených je hodně, navíc když soupeř jich měl jenom šest. Řada přestupků přitom byla dost zbytečných. „Nechci všechna vyloučení házet do jednoho pytle. V každém zápase je ze strany rozhodčích jiný metr. Některé zákroky se někdy odpískají, ale někdy je sudí nechají bez povšimnutí. Hráči pak neví, co si mohou dovolit. Tím ale kluky rozhodně nechci omlouvat. Vyloučených jsme měli moc. To je jasné,“ uzná.

Vinou velkého množství vyloučených se hosté prakticky nemohli dostat do souvislejšího tlaku. „Šestadvacet minut jsme byli v oslabení. To je skoro půlka zápasu. Jak už jsem řekl, někdo jde na led víc, někdo méně, ale pořád se hraje ve čtyřech. Tempo se hůř zachytává,“ přikývne.

Oproti sobotě měli českobudějovičtí hokejisté také horší pohyb. „Když se prohrává a nedá se kontaktní gól, tak to opticky vypadá, že hůř bruslíme. Ale vedení samozřejmě nakopne tým, který má navrch. To byl v tomto případě Havířov. Zápasy v play off se hrají striktně na vítězství. Stáhli jsme hru na tři pětky, ale když se nám nedařilo dát kontaktní gól, tak už člověk podvědomě počítá i s dalším utkáním,“ probírá se Rob nedělním nepříliš povedeným duelem.

Na havířovské straně panovala po premiérovém vítězství v sérii maximální spokojenost. Domácímu celku slouží ke ctí, že to ani při nepříznivém vývoji čtvrtfinále nezabalil a poctivým výkonem si pro výhru došel. „Diváci byli diváci naším šestým hráčem. Je nám líto všech fanoušků, kteří museli do práce nebo měli rodinnou oslavu a přišli tak o nejlepší zápas v sezóně,“ rozplýval se havířovský lodivod Jiří Režnar. Diváků však skutečně nepřišlo moc. Necelé dvě tisícovky jsou na čtvrtfinále play off slabší počet.

Také Režnar viděl jako klíčovou druhou část hry. „Zejména ve druhé třetině hráli kluci opravdu výborně. Plnili přesně to, co jsme si řekli. Hráli aktivně, jednoduše, disciplinovaně. Měli jsme poslední šanci prodloužit si sezonu, a to se nám podařilo. Nezbývá mi než tým pochválit,“ neskrýval skutečně mimořádnou spokojenost.

Jedna porážka v sérii ale není ani přes nepříliš vydařený výkon pro Jihočechy žádným neštěstím. Asi jen málokdo mohl předpokládat, že by českobudějovický tým prošel čtvrtfinálovými boji bez jediné porážky. Navíc vzhledem k závěru základní části soutěže, který Motoru dost hrubě nevyšel, a Havířov měl naopak velmi dobrou formu. „Zásadní byl sobotní zápas, který jsme vyhráli a dostali se do vedení 3:0. Teď je to 3:1, ale pořád máme mečbol na své straně. Chceme ho využít hned teď doma,“ přeje si Luboš Rob.

Nepříjemnou záležitostí je poměrně široká marodka, která Motor postihla. „Uvidíme, jestli se do úterka někdo uzdraví, ale není to pravděpodobné,“ připustí.