Ve francouzském letovisku se třetí květnový týden konal mezinárodní hokejový turnaj žákovských kategorií U9 a U11 – a benjamínci českokrumlovského Slavoje napsali za hranicemi zlatou tečku za sezonou.

Turnaje se zúčastnilo celkem třináct týmů z Francie a České republiky. Pořadatelem byl Toulouse Blagnac Hockey Club. Vhledem k tomu, že současně probíhaly na stejném místě klání dvou kategorií, tedy devítiletých a jedenáctiletých, byla organizace turnaje poměrně náročná a časové rozpětí jednotlivých herních dnů maximální.

Hokejový klub Slavoje Č. Krumlov poslal do obou kategorií po jednom týmu. Na turnaj se vyjíždělo s malým předstihem už v pondělí, aby po dvacetihodinové cestě autobusem měli hráči možnost odpočinku a alespoň dvou tréninků, jelikož herní sezona medvíďatům končila už na konci března. Malí slavojáci tedy měli (kromě pár turnajů) téměř dvouměsíční herní pauzu, a tak jim domácí tým umožnil menší společnou přípravu na turnaj. Krumlovští se domácím za to nakonec „odvděčili" ziskem zlatých medailí v obou kategoriích. I trenéři krumlovského týmu byli zapojeni, když na požádání pořadatelů ukázali systém a schéma tréninkové jednotky tak, jak je aplikují doma. Zájem o tyto tréninky byl veliký a na ledě se při nich sešlo přes čtyřicet hráčů.

Cesta na vrchol

Prvním hracím dnem byl čtvrtek a během turnaje se na ledové ploše průběžně střídaly obě kategorie. Rodiče hráčů HC Slavoj dokázali vytvořit nezapomenutelnou atmosféru a kluci nastupovali na každý zápas uváděni doprovodem trubek, bubnu a velkého skandování. Ostatně celý turnaj měl nádech malého mistrovství, a tak si kluci mohli vyzkoušet nejen svůj hokejový um, ale také prožít v menší míře i atmosféru zápasů jejich dospělých vzorů v národním dresu. Další zkušeností pro malé krumlovské hokejisty bylo ubytování v rodinách hráčů domácího týmu po celou dobu pobytu v Toulouse. Každý den tak byli svými „náhradními rodiči" přiváženi a odváženi do jejich domovů po celém Toulouse, jež i s přilehlými aglomeracemi čítá přes 1,1 milionu obyvatel. Byla to tedy nejen fyzická, ale občas i psychická zátěž. Přesto se s tím mladí medvědi dokázali vyrovnat a turnaj v obou kategoriích vyhráli.

V kategorii U11 prošli hráči HC Slavoj Č. Krumlov celým turnajem bez ztráty bodu, přičemž nejtěžším soupeřem jim byl právě domácí celek HC Blagnac, se kterým se nakonec utkali i ve finále.

Mladší hráči kategorie U9 trochu zaváhali po prvním hracím dnu, kdy vyhráli základní skupinu. Druhý den se na nich buďto projevila únava, nebo možná díky dosavadním výkonům podcenili soupeře a v semifinálové skupině jeden ze zápasů prohráli (s HC Bordeaux) a jeden remízovali (s HC Angelt). I přes to se nakonec díky počtu bodů a lepšímu skóre dostali do finále, o jehož vítězi rozhodly až samostatné nájezdy.

Mezi tím co se devítiletí radovali ze zlaté medaile, připravovali se jedenáctiletí na svůj finálový duel. S týmy ze Chamonix a Valence/Casters si v semifinále poradili celkem hladce a diváky dokázali udivovat perfektní kombinační hrou a pověstným českým „hračičkovstvím". Ve finále jim už dobře bruslící domácí tým nedával tolik prostoru, ale přesto Krumlovští dokázali, že pocházejí z hokejové země a vyvolávali v místních divácích vlny nadšení a u některých i podpory, když ti vehementně skandovali „šéši, šéši". Za to, že mohli malí slavojáci zažít atmosféru takovéhoto turnaje, se všem, kteří je podpořili, odvděčili zlatem.

„Ještě jednou musíme poděkovat speciálně Jihočeskému kraji, který přispěl největší částkou na naší zahraniční misi, a samozřejmě i dalším sponzorům. Všem děkujeme nejen za podporu, ale také za bezpečný a příjemný odvoz do dějiště turnaje a zpět. Nakonec patří poděkování i všem rodičům a kamarádům, kteří se na přípravě a realizaci celé akce podíleli a zároveň se jí zúčastnili," řekl nám člen krumlovského trenérského kvarteta Karel Kašák.

Zlaté sestavy

Kategorie U9: Josef Jaroš – Matyáš Kašák, Pavel Štrobl, Vít Maurenc, Eva Štumbauerová, Lukáš Vomastek, David Bašta, Michal Korda, Jaroslav Dohnal, Marek Čobr. Trenéři: Karel Kašák a Stanislav Kozák.

Kategorie U11: Jakub Korytar, Ondřej Gabriška – Petr Lukš, Tomáš Hanák, Pavel Korytar, Jan Korytar, Adam Kozák, Dan Lamač, Tomáš Bouchal, Filip Cháb, Ondřej Kamír, Matěj Král, Kryštof Lang. Trenéři: Jan Brož a Václav Lukš.

Karel Kašák, Karel Vosika