Pro mistrovství světa nemůžete počítat s kapitánem týmu Tomášem Rolinkem. Co je důvodem jeho absence?

S Tomášem jsem mluvil po telefonu. Ještě ve čtvrtek byl nadšený a říkal, že ho docent Kolář dal dohromady. Jenže po dvou trénincích s Pardubicemi má s nohou ještě větší problémy a bolesti, a proto na mistrovství světa nepojede.

Je pro vás hodně nepříjemné, že přicházíte o kapitána týmu?

To samozřejmě, ale nic s tím nenaděláme. Je to smutné, ale musíme se dívat dál. Tomáš Rolinek je bojovník a dělal maximum, aby na mistrovství světa mohl jet. Zdraví mu to ale bohužel nedovolí. S tím se nedá nic dělat.

Je to velký zásah jak do sestavy, tak i do kabiny, která přichází o svého kapitána?

Tomáš byl dva roky po sobě kapitánem. Jednou jsme byli zlatí a jednou třetí, takže se své role zhostil velmi dobře. Je to emotivní typ bojovníka a charakterově výborný hráč na ledě i v kabině. Pro tým je to samozřejmě ztráta, ale máme další zkušené hráče, kteří to musejí vzít na sebe. Tak už to prostě je, že některý hráč je zraněný, jiný zase nemocný a hrát prostě nemohou. Musíme se dívat dopředu.

Maté představu, kdo po Tomáši Rolinkovi převezme roli kapitána mužstva?

Ještě ani nevím, jak tým pro mistrovství světa bude složený, protože budeme čekat na hráče, kteří vypadnou v prvním kole play off NHL. Momentálně tak ještě vůbec neuvažujeme o tom, kdo bude kapitánem pro mistrovství světa.

Připouštěl jste si variantu, že by tým mohl být bez Rolinka?

Musím si připouštět variantu, že kterýkoliv hráč může skončit nebo odejít. Zranění může potkat každého hráče. V play off se hrají těžké a fyzicky hodně náročné zápasy. S tím se musí počítat a je třeba se s tím vypořádat.

Jsou nějaké novinky ohledně hráčů, kteří by mohli tým posílit z NHL?

Účast zatím přislíbili Hemský, Pavelec, Plekanec a Tlustý. Další jména jsou zatím s otazníkem. Šmíd má zranění a teď není možné říct, jak na tom bude. Tomáš Kaberle by se měl vyjádřit v nejbližších dnech.

Které hráče máte vyhlédnuté v právě probíhajícím finále extraligy?

To je těžké říkat. Série probíhá a někdo by mě zase mohl obviňovat, že ovlivňuji hráče, aby se šetřili nebo něco podobného. Výkonnost jednotlivých hráčů dlouhodobě sledujeme a budeme ji sledovat i nadále.  Moc hráčů ale brát nebudeme.

V Českých Budějovicích máte v přípravě devětadvacet hráčů. Není to až zbytečně velký počet?

Vzali jsme větší počet hráčů, protože v dubnu odehrajeme devět utkání a teprve potom nás čeká mistrovství světa. Některým hráčům, se kterými najisto pro šampionát počítáme, nechceme ještě předtím dávat do nohou devět utkání. To by bylo docela unavující. Proto chceme kádr prostřídat. Někteří hráči tady absolvují třeba jen jedno utkání.

Můžete odhadnout, kolik procent hráčů z aktuálního kádru zůstane v týmu pro mistrovství světa?

Nerad dělám dopředu nějaké prognózy, kolik procent hráčů v týmu zůstane. Řekl jsem hráčům, že spousta z nich má reálnou možnost se na mistrovství světa dostat. Především mezi obránci je hodně hráčů, kteří pojedou. Všichni mají oč bojovat. A pokud by třeba i někdo věděl dopředu, že na šampionát nepojede, tak pro něj musí být hrdost, že může oblékat dres národního týmu. Každý zápas je pro ně velkou zkušeností. Systém je daný tak, že ligové soutěže postupně končí a my hrajeme nejdřív Euro Hockey Challenge , potom Euro Hockey Tour a teprve na závěr mistrovství světa.

Z nominace vypadl českobudějovický útočník Pavel Kašpařík, jenž ve dvou zápasech v Lotyšsku zaznamenal dva body za gól a asistenci. Přesto vás svým výkonem nepřesvědčil?

Vy to berete z budějovického pohledu. Já se na to dívám i z toho hlediska,  že mu krátím volno. Pavel je dobrý kluk a ví, že do té úplně špičky by se stejně asi nevešel. Proto jsme se takhle rozhodli. Není to ale tak, že  hráči, kteří v týmu skončili, jsou horší než ti, kteří v něm zůstali.

Z Mountfieldu tak zůstal v týmu pouze gólman Jakub Kovář. Jaká je jeho šance, že se podívá na mistrovství světa?

Je naprosto reálná šance, že Kuba Kovář bude v trojici našich gólmanů pro mistrovství světa.

Z Jihočechů je v zámoří volný Radek Dvořák. Bude osloven vzhledem k možné nominaci na mistrovství světa?

S Radkem mluvil generální manažer týmu Sláva Lener. Uvažovali jsme, že bychom ho vzali. On sám ale říká, že je tak rozbitý, že už se těšil na konec sezony. Zdravotně není v pořádku.

Jeho dobrý kamarád Václav Prospal uvedl jako omluvu rodinné důvody. Nedal vám žádnou šanci, že by na mistrovství světa přijel?

Vašek Prospal loni řekl, že pojede, pak ale nakonec své rozhodnutí změnil. Letos si vzal týden na rozmyšlenou a řekl, že byl pryč od rodiny a chce být s ní. Je třeba vnímat, že hráči, kteří toho už hodně dokázali a jsou dlouhodobě odloučeni od rodin, tak mají právo se takhle rozhodnout. Proto na Vaška nejsem ani nijak naštvaný. Je to samozřejmě škoda, protože se jedná o zkušeného hráče, ale jeho postoj chápu. Je to lepší takhle, než aby jel někam napůl z donucení a z povinnosti, že musí. Hráč musí mít emoce něco dokázat a jet s pocitem, že se chce rvát ještě o měsíc nebo měsíc a půl déle. Pokud na sobě cítí únavu nebo chce být s rodinou, tak to musíme respektovat.