Posunula se oproti minulému týdnu dál jednání s Hradcem Králové o prvoligové licenci?
V Hradci Králové se v úterý sejde představenstvo klubu a mělo by rozhodovat o prodeji prvoligové licence. Dle našich informací mají tři zájemce. Jedním z nich jsou České Budějovice.

Pokud by ji občanské sdružení HC České Budějovice získalo až na konci července nebo na začátku srpna, stihnete do začátku sezony zajistit hráčský kádr, realizační tým, výstroj i výzbroj a všechno ostatní potřebné pro chod prvoligového klubu na tuto sezonu?
Pokud v úterý v Hradci rozhodnou pro nás, tak licenci budeme mít ne na konci července, ale v podstatě teď ve středu. Zajistit vše potřebné pro zahájení sezony bude i tak velmi náročné.

Prvoligovou licenci chtěl zajistit podnikatel Jaroslav David spolu s šesticí hokejistů z NHL. Nebylo to lepší řešení než licence z Hradce Králové, kam odešla extraliga k nelibosti hokejové veřejnosti v Českých Budějovicích?
Při jednání na magistrátu města, kterého se zúčastnili i Jaroslav David, zástupci města, fanoušků a HC České Budějovice o.s., bylo  řečeno, že je možné získat licenci buď z Mostu nebo z Hradce Králové. Navíc se hovořilo ještě o Berounu. Všichni zúčastnění  se shodli na tom, že jakákoliv varianta je pro budějovický hokej akceptovatelná. Nyní je dle mého názoru potřeba udělat všechno pro to, aby byla co nejdříve licence k dispozici pro návaznost na pětaosmdesátiletou tradici hokeje v Českých Budějovicích.

Občanské sdružení nechce, aby licenci vlastnil soukromý subjekt. Jména jako Prospal, Turek, Kotalík, Michálek, Hanzal či Novotný pro vás nebyla dostatečnou zárukou, že by tito hráči s licencí nikam neodešli?
Není pravda, že si občanské sdružení HC České Budějovice dává jakékoliv požadavky na vlastnictví licence soukromými osobami. Od samého začátku jasně deklarujeme, že chceme mít jistotu, že licence nebude v budoucnu prodána z Českých Budějovic, jako se tomu stalo v minulosti. Naopak v námi prezentovaném návrhu bylo počítáno s účastí soukromých osob, včetně skupiny kolem Jaroslava Davida s hráči z NHL, a s tímto návrhem byl pan David osobně seznámen.

Hráči chtěli cenu za licenci spolu s Jaroslavem Davidem sami uhradit. Jak bude koupi prvoligové licence financovat občanské sdružení?
Ale to není nic proti ničemu. I náš návrh řešení počítá s tím, že licenci koupí soukromý subjekt (osoby), tuto následně vloží do občanského sdružení darem a následně bude licence propůjčena nově vzniklému subjektu. Tím bude zajištěna její neprodejnost a návaznost na stejné registrační číslo, které vlastní občanské sdružení.
Druhá možnost je, že licenci koupí soukromý subjekt v návaznosti na stejné registrační číslo mládeže. Občanské sdružení bude spoluvlastníkem tohoto soukromého subjektu, například jením procentem, ale k rozhodnutí o případném prodeji licence z Českých Budějovic bude potřeba sto procent  hlasů. Tím bude garantováno setrvání licence v Budějovicích. Občanské sdružení nebude vkládat žádné finanční prostředky do koupi licence ani do fungování soukromého subjektu.

Není škoda zbavit se možnosti spolupracovat s těmito slavnými hráči, kteří sami projevili zájem pomoci hokeji v Českých Budějovicích?
Již několikrát po prohlášení pana Davida, že končí se svou aktivitou, jsem se s hráči sešel a kromě Václava  Prospala se mi zdá, že jsme našli společnou řeč na téma pokračování hokeje v Budějovicích.

Hráči tvrdí, že jste o licenci z Hradce Králové jednali bez jejich vědomí. Můžete se k tomu vyjádřit?
Nevím, kdo z nich to tvrdí, ale není to pravda. Hned při prvním setkání na radnici byly rozděleny úkoly, kdo s kým bude jednat ohledně možností získání licence. Pan  primátor měl jednat s Berounem, pan David s Mostem a já s Hradcem Králové.

Budete ještě iniciovat obnovení spolupráce s těmito hokejisty, kteří chtěli pomoci obnovit seniorský hokej v Českých Budějovicích?
V pondělí jsem jednal se zástupci hráčů znovu. Schůzky se zúčastnili Aleš Kotalík, Filip Novák, Roman Turek, Petr Sailer a Radek Bělohlav. Hovořili jsme o dalším postupu a možném vývoji jednání o licenci a další spolupráci s nimi. Jsme velmi rádi, že se tyto hokejové osobnosti chtějí zapojit do další budoucnosti hokeje v Českých Budějovicích.

Nebylo možné, aby oba subjekty usilovaly o obnovu seniorského hokeje ve městě společně, místo vzájemného soupeření?
Od samotného začátku nebylo naším cílem jakkoliv soupeřit. Naším cílem bylo vždy zachovat hokej ve městě na adekvátní úrovni v návaznosti na mládežnický hokej, na tradici a historii českobudějovického hokeje. S touto naší vizí jsme od začátku i seznámili druhou skupinu v čele s panem Davidem.

Jeden z hráčů z NHL Václav Prospal hovoří o tom, že se současným vedením občanského sdružení už jednat nebude. Neuvažovali jste třeba i o odstoupení z čela organizace?
Nevidím důvod k odstoupení z čela fungujícího občanského sdružení ani u jednoho člena vedení. K výrokům pana Prospala se vyjadřovat nebudu. Je to jeho názor, na který má právo. Myslím však, že by se měl více seznámit s fungováním v mládežnickém hokeji. Za poslední tři roky se v něm udělalo mnoho práce. Výsledkem je zařazení HC České Budějovice mezi adepty k získání statutu akademie ČSLH.

Hokejové veřejnosti očividně vadí spojení s hradeckým hokejem. Neobáváte se nepřízně ze strany veřejného mínění?
Je otázka, zda se bude hrát v Budějovicích alespoň první  liga, nebo ne, když jiná možnost nebude. Nevím, co by veřejnost říkala, kdyby se žádná soutěž nehrála.

Pokud získáte licenci právě z Hradce Králové, bude mužstvo fungovat jako hradecká farma?
V žádném případě. Bude se jednat o samostatný hokejový subjekt. Pokud se do extraligového kádru Hradce Králové pro příští sezonu nedostanou někteří naši odchovanci, tak je rádi uvidíme na domácím ledě.

Kdo by tvořil základ nového týmu? Byli by to hráči, kteří jsou v Hradci pod smlouvou a hráli tam první ligu?
Je to otázka dalších jednání a samozřejmě záležitost nového sportovního vedení klubu.