Vstup do klíčové fáze sezony Jihočeši zvládli. V prvním duelu soupeře na domácím ledě přejeli 5:0, ve druhé ubojovali vítězství 4:2. „Z pohledu výsledku jsme to skutečně zvládli. Vedení 2:0 je v play off důležité,“ chválí si i trenér Marian Jelínek. „Teď ale jedeme do Havířova na horkou půdu. Diváci viděli, že soupeř hraje trochu wrestling na ledě. Jediné, co mě mrzí, jsou zranění hráči, které máme,“ posteskne si. „K play off to asi také patří. I když nechám na oku diváka, ať si sám zhodnotí, jakým způsobem se to stalo,“ neskrývá jisté rozladění ze stylu hry soupeře.

Trenérský tým věřil, že výkon týmu v play off naskočí podstatně výš, než byl na konci základní části. Především vydařený první duel by tomu odpovídal. „Play off je jen na začátku. Jestli to skutečně naskočilo, se teprve ukáže,“ nechce předbíhat. „V prvním utkání se mi ale líbil přístup našich hráčů. Opravdu přepnuli na play off modus. Druhý zápas byl naprosto odlišný. Myslím si, že takhle se bude série i nadále vyvíjet. Hladká výhra 5:0 neznamená, že pak někdo soupeře přejede ve všech utkáních,“ zdůrazní.

První zápas Jihočechům vyšel. „Vždycky ale záleží také na tom, co vám soupeř dovolí,“ namítne Jelínek. „Byli jsme efektivní a vzadu jsme měli famózního gólmana. Takhle bychom chtěli hrát častěji,“ usměje se.

Druhé utkání přineslo větší boj. Soupeř byl zarputilejší a stačil držet krok. „Havířov hraje jednoduchou a velmi těžce bránitelnou hru. Hrají zezadu a vystřelují puky na dva hráče, kteří vystartovávají ze třetiny. Puky po nich vlastně střílejí, oni je protečují dál a jdou to dopředu rozbít. Je to hokej, na který mají somatotypy hráčů. Většinou jsou to vysocí hokejisté, kteří mají kolem sta kilogramů. Produkují kontaktní a fyzicky náročný hokej,“ zanalyzoval zkušený kouč hru soupeře.

Poslední vzájemný zápas v základní části byl hodně vyostřený a přinesl i několik šarvátek. Až tak divoké play off zatím nebylo. „Druhý zápas ale byl ze strany soupeře ostrý dost a v Havířově to bude ještě asi o nějaký stupeň horší. S tím se však musíme srovnat a nemůžeme nad tím brečet,“ zdůrazní.

Charakter zápasů na ledě soupeře bude asi jiný než v Budvar aréně. „Soupeř bude chtít v prvních deseti minutách vstřelit gól, aby se uklidnil. Začátek bude asi hodně bouřlivý. Diváci se tam na play off těší. Domácí bude hnát zaplněná hala. Důležité bude, jaký metr nasadí rozhodčí, protože některé zákroky jsou na nějaké hraně. A pak je na posouzení rozhodčími, aby to vyhodnotili. Plno pseudofaulů se dá odpískat, někdo zase říká, že to fauly nejsou. Klasický případ byl zákrok na Jaromíra Jágra, kdy se hokejová republika rozdělila. Někdo říká, že to byl faul, někdo zase, že ne. Hodně bude záležet právě na rozhodčích. Pokud by soupeř šel na začátku několikrát do čtyř, tak už by takhle hrát nemohl. To všechno ukáže hned začátek zápasu,“ míní.

Da dalekého Havířova vyráží výprava českobudějovických hokejistů dnes po obědě. Cíl pro zájezd mají Jelínkovi svěřenci daný. „Jedeme tam s tím, že chceme přivézt jedno vítězství,“ má jasno.