Jižní Čechy –  V soutěži působí také trojlístek jihočeských klubů HC Milevsko 2010, HC Tábor a KLH Vajgar Jindřichův Hradec.
Posledně jmenovaný tým Vajgaru nezačal ve skupině Střed špatně, ale potom ho zastihla nepříjemná šňůra sedmi porážek v řadě a mužstva Jindřichova Hradce kleslo až na samé dno tabulky. Tuto šňůru přerušili hokejisté Vajgaru až v nedělním vítězném utkání na ledě Břeclavi.
Díky poslední výhře se Jindřichohradečtí vyhoupli na předposlední příčku a dostali se před kolínské Kozly, kteří nyní mají stejný počet bodů. „Poslední úspěch by nás měl nakopnout. Nabíráme páru a věřím, že parní lokomotiva se rozjede naplno," doufá optimisticky trenér Miloslav Čech. Jindřichohradecký tým neměl před sezonou přehnané ambice. „Snažíme se zapojovat naše juniory, ale jejich kvalita  není taková, abychom na ně mohli více spoléhat. Vloni sestoupili z juniorské ligy a letos jim dáváme šanci v našem seniorském B-mužstvu, které hraje krajskou ligu," vysvětluje Miloslav Čech. Mužstvo Vajgaru se opírá především o dobré výkony gólmana Kubeše a dále o zkušené borce, jako jsou Kocar, Skokan, Procházka, Dvořák nebo Kupec. „Občas nám ale tito hráči také schází na tréninku nebo v zápasech kvůli pracovnímu vytížení," přibližuje běžnou realitu Čech.
Tým Jindřichova Hradce měl v první čtvrtině základní části problémy především s produktivitou. Dosud nastřílel pouze třicet branek, což je nejméně v celé soutěži. Nejproduktivnější hráč Vajgaru Aleš Skokan načíná se třemi góly a pěti asistencemi až druhou stovku nejproduktivnějších hráčů celé druhé ligy. „Dosud jsme dopláceli především na to, že jsme nedávali góly. V obraně jsme nebyli úplně nejhorší, ale jednotlivá utkání vesměs rozhodovalo naše neproměňování vyložených šancí. Často jsme pak prohrávali třeba o jeden gól a to nás hodně sráželo dolů," potvrzuje trenér Čech.
Klub se neustále snaží pracovat na posílení kádru. Pokud je to možné, snaží se využívat služeb juniorů z extraligového Mountfieldu České Budějovice. „Zatím jsme je nemohli příliš využívat, protože měli povinnosti ve svém mateřském klubu. V posledních zápasech nám ale pomohli a jejich přítomnost byla na ledě znát. Doufám, že nyní už by mohla být jejich účast častější a že s nimi budeme moci více počítat," věří Miloslav Čech. Hokejistům Vajgaru hodně pomohl ve třech utkáních i odchovanec Petr Šachl, než odešel do Itálie. „Jsem rád že se k nám nyní vrací z nevydařeného angažmá v Německu Luboš Voříšek. Měl by týmu pomoci," je přesvědčen Miloslav Čech.
Vajgar má zatím na kontě osm bodů. Šest z nich získal v zápasech s Břeclaví, zbylé dva si přivezl z Pelhřimova, kde v první čtvrtině základní části zvítězil na nájezdy. Právě s Pelhřimovem hrál Jindřichův Hradec včera na domácím ledě. „Musím moc pochválit náš fanklub, který s námi jezdí až na Moravu a je pro nás oporou," uzavírá hodnocení první čtvrtiny II. ligy trenér Vajgaru Miloslav Čech.
Vysokým tempem se ubírají také zápasy skupiny Západ, kde působí HC Tábor a také Milevsko. Podstatně lépe se vede hokejistům Tábora, kteří se aktuálně nachází na třetím místě v tabulce skupiny. Táborští hrají republikovou soutěž po tříleté pauze a prozatímním umístěním jsou navýsost spokojeni. „Daří se nám naplňovat předsezonní cíle," pochvaluje si trenér Tábora Tomáš Matušík. „Slyšel jsem, že úroveň druhé ligy šla dolů, ale já ten pocit nemám. V lize je takových pět velice kvalitních mužstev, se kterými hrajeme vyrovnané zápasy.   Ale ani týmy ze spodních pater tabulky nedávají nic zadarmo," pochvaluje si úroveň třetí nejvyšší soutěže Matušík. Trenér chválí brankářskou dvojici Klestil a Panec. „Klestil toho odchytal víc. Ale i Panec byl oporou v zápasech, ve kterých nastoupil," říká Matušík. Stěžovat si nemůže ani na údernou sílu mužstva.
Tábor zatím nastřílel 53 gólů, což je druhý nejvyšší počet ze všech ostatních týmů. Víc branek nastřílely pouze vedoucí Klatovy. O tom že střílet branky Tábor umí, svědčí i postavení jeho útočníků v žebříčku produktivity. Vojtěch Mrkvička je na čele produktivity s jednadvaceti body a další útočník David Nedorost je čtvrtý. „Zpočátku jsme inkasovali poměrně dost gólů, ale v posledních zápasech si už obrana sedla a už je to lepší," říká Tomáš Matušík.
Táborští by rádi udrželi své vynikající postavení v tabulce až do vánoc. Nebude to však jednoduché, protože se potýkají s marodkou. „Dlouhodobě zraněni jsou Kos, Liška a také Kanov. Kanov přitom měl být naší čerstvou posilou. Má prvoligové zkušenosti z Písku, ale hrál i juniorskou extraligu za Spartu. Všichni tři se ale objeví zřejmě až po novém roce. Dřív by to mohl stihnout snad jen Liška. Zdravotní potíže má i Mrkvička a Nedorost si odpykává trest od disciplinární komise," prozrazuje aktuální novinky trenér Tábora Tomáš Matušík.
Poslední místo v tabulce skupiny Západ zatím okupuje třetí jihočeský tým Milevsko. V předchozích sezonách se Milevští umisťovali uprostřed tabulky, takže spokojeni rozhodně být nemohou. „Kádr se hodně obměnil. Odešlo jedenáct hráčů, které jsme nahradili mladými. Hodně zápasů jsme prohráli těsně, třeba o jeden gól. Patříme mezi čtyři týmy, které obdržely nejméně branek a to svědčí o tom, že mužstvo svou kvalitu má," říkal po vítězném utkání s HC Řisuty trenér Bedřich Rybák.
V následujícím zápase v Bílině však Milevsko inkasovalo devětkrát a jeho bilance obdržených branek se rázem zhoršila. „Snažíme se stavět hlavně na mladých hráčích dvacet let a méně. Tak by to ve II. lize mělo být. Chceme stabilizovat kádr pro další sezony," prozrazuje strategii Bedřich Rybák. Milevsko staví na dobrých výkonech brankářů Pipka a Knapa. „Střídám je pravidelně po dvou zápasech. Chci aby oba dva chytali," vysvětluje Bedřich Rybák.Výhra nad druhými Řisuty ukázala, že máme na to porazit každého. Věřím, že to mužstvu dodá sebevědomí a odrazíme se k lepším výsledkům," uzavírá trenér Milevska Bedřich Rybák.