Dělat kapitána národního týmu je čest. Jak se vám poštěstilo, že jste byl vybrán právě vy?

Stálý kapitán Tomáš Rolinek je zraněný, tak to padlo na mě.

Určil vás trenér, nebo jste vyšel jako vítěz z hlasování spoluhráčů?

Oznámil mi to trenér. Kapitánem už jsem byl loni v přípravných zápasech před mistrovstvím světa. Vyšlo to na mě i letos a lhal bych, kdybych tvrdil, že mě to netěší. Těší mě to a je to pro mě obrovská čest.

Přináší vám to kromě kontaktu s rozhodčími i nějaké jiné povinnosti navíc?

Jsem zástupcem kabiny při jednáních s trenérem. Když někdo něco potřebuje, tak já to zprostředkuji. To jsou věci navíc, které má kapitán na starosti.

Doma v Budějovicích už jste si za národní tým zahrál v rámci jednoho z turnajů Euro Hockey Tour proti Švédsku. Jak na tento duel vzpomínáte?

Tehdy to byl první zápas po zlatu na mistrovství světa v Německu. Byla velká škoda, že jsme nevyhráli, protože jsme vedli už 3:1. Tenkrát bylo vyprodáno a hodně nás mrzelo, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Budeme se snažit to odčinit teď proti Němcům.

Na jihu Čech jste si za národní tým zahrál ještě jednou. Zůstal vám v paměti také přípravný zápas proti Švýcarsku před lety v Táboře?

Určitě. Bylo mi nějakých osmnáct let a v reprezentaci jsem začínal. Měl jsem to štěstí, že jsem nastoupil v jednom útoku s Tomášem Vlasákem. Vyhráli jsme 4:3 a dal jsem i gól, takže to je příjemná vzpomínka.

Co vám říkají Němci jako soupeř?

Je to dobře organizovaný tým a dá se očekávat především urputný boj. Německo i další týmy druhého sledu se každý rok zlepšují a problémy s nimi mají i ty nejlepší týmy. Očekávám dva těžké zápasy.

Získaly přípravné zápasy před mistrovstvím světa větší prestiž poté, co se staly součástí série Euro Hockey Challenge?

Určitě tomu prospělo, že je z těchto zápasů nějaká tabulka a hraje se o body. V žádném případě se nejedná o nějaké pouťáky. Jsou to zápasy reprezentace a pro všechny hráče je to obrovská čest i zkušenost. Mistrovství světa je samozřejmě vrchol, ale i další zápasy za národní tým jsou hodně důležité. Bylo by to špatné, kdybychom to brali jinak.

Jak vidíte své šance na účast na mistrovství světa?

Ještě je hrozně brzy na to, abychom se bavili o nějakých šancích na mistrovství světa. Poslední dva roky jsem absolvoval vždy celou přípravu na šampionát. Před dvěma roky jsem vrátil do reprezentace po roční pauze, kdy jsem na mistrovství světa nebyl. Vyhráli jsme tehdy zlato a jádro týmu zůstalo pohromadě. Loni to bylo o něčem jiném. Podařilo se sestavit velice silný tým, kdy bylo hodně hráčů z NHL. Na jména byl určitě ještě silnější než v Německu, ale tam jsme udělali zlato. Loni jsme hráli parádní hokej a i bronz byl úspěch, přestože byla velká šance udělat zase titul.

Jak hodnotíte svou druhou klubovou sezonu v dresu Astany v KHL?

Bylo to takové nahoru dolů. Měsíc jsem stál kvůli zraněnému ramenu, ale už jsem se nedostal do optimální formy. Nebyla to ani vyloženě špatná sezona, ale ani nijak vynikající. Nebylo to prostě ono. V minulosti jsme zažil určitě lepší.

Máte v Astaně smlouvu i na příští sezonu?

Ano. V průběhu sezony jsem prodlužoval smlouvu, takže ji mám ještě na další dva roky. A jsem za to rád, protože jsem v Barysu absolutně spokojen. Moc se mi tam líbí.

Případný návrat do Budějovic je tedy nadále v nedohlednu?

Zatím určitě.