V neděli startuje extraliga. Vašemu týmu se v přípravě oproti uplynulým sezonám dařilo velice dobře. Čím si to vysvětlujete?

Řekl bych, že máme velice kvalitní mužstvo, které je pohromadě už druhou sezonu. Dá se říct, že jsme si na sebe zvykli a jednotlivé řady hrají v ustáleném složení. Všichni víme, co od sebe můžeme očekávat. Daná je i taktika. Všechno bylo dané už v přípravě a z toho vyplynuly i zápasy, které jsme odehráli velice dobře. Teď už je třeba takové výkony přenést i do ligy.

Pomohla letošní přípravě také vaše účast v European Trophy?

Tato soutěž měla určitě něco do sebe. Vyzkoušeli jsme si po celé Evropě různé styly hokeje. Především zápasy ve Finsku pro nás byly hodně přínosné. Finové hodně bruslili a my jsme se jim museli přizpůsobit, což se nám podařilo. Z šesti možných jsme odtud přivezli pět bodů. To byly super zápasy.

Uspěli jste i proti renomovaným zahraničním soupeřům. Může to zvednout vaše sebevědomí před startem extraligy?

To v každém případě. Ukázali jsme svou sílu a po psychické stránce je dobré, že dokážeme zvládat těžké zápasy. Do extraligy nám to stoprocentně pomůže. Věřím, že už máme natolik odolné mužstvo, abychom třeba neztratili zápas, ve kterém povedeme 3:0. Anebo by nás neměly rozhodit nějaké dvě tři porážky za sebou. Máme už odolnější a zkušenější tým. Mělo by to být dobré a fungovat to i v lize.

Vyhrál jste v přípravném období bodování svého týmu. Před dvěma roky jste v přípravě také řádil, ale pak jste měl pomalejší rozjezd v extralize. Neobáváte se něčeho podobného?

Vůbec ne. Příprava ještě tolik neznamená. ještě se hodně trénuje a nezáleží až tolik na tom, jestli se střelecky daří nebo nedaří. Důležité je napilovat věci, které pak budeme využívat v soutěži. Extraliga je to hlavní. A pokud se v ní nebude dařit mně osobně, tak je to úplně jedno, pokud budeme vyhrávat. Hokej je kolektivní sport a já jsem jenom malinkatý článek našeho týmu. Samozřejmě chci být prospěšný a mužstvu pomáhat svými góly, ale důležité jsou body a týmový úspěch.

Jak moc ovlivní podle vašeho názoru začátek soutěže tragédie, která potkala vaše spoluhráče z národního týmu Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka?

S klukama jsem hrával a především s Honzou Markem jsem byl hodně velký kamarád. Pořád se z toho ještě nemohu dostat, protože to byl hrozný šok. Nemělo se to stát. Co víc k tomu říct.

Pojedete na pohřeb Jana Marka do Jindřichova Hradce?

Stoprocentně. Byli jsme opravdu dobří kamarádi. Pojedeme mu vzdát poslední hold.

Kvůli pohřbu bylo odloženo páteční úvodní extraligové kolo a začnete až v neděli v Litvínově. Nebude zápasová pauza až moc velká?

Tady není o čem mluvit. Na pohřby všech tří kluků se chystá spousta hráčů. Honza Marek má poslední rozloučení v pátek a kdyby se hrála liga, tak by se ho spousta kluků nemohla zúčastnit. Myslím, že rozhodnutí o odložení celého kola bylo správné. Jde o úplně jiné věci než o hokej.

Když se vrátíme ke sportu. Jste na prahu nové extraligové sezony. Co od ní očekáváte?

Všichni cítíme, že máme dobře našlápnuto. Můžeme navázat na naši hru z přípravy, kdy se nám opravdu dařilo. Náš hlavní cíl je play off, což říkají asi všechny týmy. Kdybychom se dostali opět do první šestky, tak by to bylo super. Ještě lepší by bylo skončit do čtvrtého místa. Hlavní je protlačit se do osmičky, která bude play off hrát.

Mužstvo neprošlo žádnými výraznými kádrovými změnami. Má podle vás větší sílu než loni?

Jak už jsem říkal, vždycky je lepší, když je mužstvo delší dobu spolu. V obraně se vyměnily jenom dva posty a útoky zůstaly pohromadě prakticky beze změn. To je dobře a spolupráce by měla dobře fungovat. Navíc se vrátil zkušený Petr Sailer, který nám výrazně pomáhá nejen na ledě, ale i radou v kabině nebo na střídačce. Pevně věřím, že budeme dobře fungovat a bude se nám dařit jak v základní části, tak i v případném play off.

Loni jste v základní části dosáhl třiadvaceti gólů a jednadvaceti asistencí. Byla to vaše životní sezona. Bude těžké podobný výsledek zopakovat?

Nad tím zatím vůbec nepřemýšlím. Naše řada s Lukášem Květoněm a Jakubem Langhammerem chodí na přesilovky, takže je jasné, že se od ní góly očekávají. Nevidím problém, proč by nám to tam nemělo padat. Věřím, že se to zopakovat dá. Na prvním místě jsou ale výsledky celého mužstva. To je jasné.