Koncem května pořádal francouzský klub HC Les Corsaires Dunkerque hokejový turnaj pro žákovskou kategorii U9.

Mezinárodní turnaj byl vzpomínkou na malého devítiletého hráče tohoto oddílu Huga Vermeerche, kterého smrtelně zranil odražený puk při utkání tamního seniorského týmu v roce 2014. Francouzský hokejový svaz, veřejnost města Dunkerque a přátelé pomohli zorganizovat rodičům Huga tento turnaj jako vzpomínku na něj a symbolicky mu jej věnovali.

„Ze zahraničí, vedle Anglie a Belgie, byl na turnaj pozván i českokrumlovský klub HC Slavoj, a to z důvodů velmi přátelských vztahů, které mezi oběma kluby Slavoje a Les Corsaires několik let pěstujeme," vysvětluje předseda krumlovských medvědů Karel Kašák.

Na dalekou téměř 1200 kilometrů dlouhou cestu až na západní francouzské pobřeží u průlivu La Manche se malí slavojáci vydali se svými rodiči ve čtvrtek v noci. Ve Francii pak byli tito devítiletí kluci předáni do francouzských rodin, kde strávili celý svůj turnajový pobyt. I to pro ně byla velmi cenná zkušenost.

Během zahajovacího ceremoniálu byly klukům předány předem vyrobené speciální dresy včetně jejich osobních čísel. Každý z dvanácti týmů obdržel svoji sadu dresů, se kterou odehrál celý turnaj.

„Dresy byly opatřeny názvem turnaje Scooby-Ice, jménem Huga a osobním číslem každého hráče. V turnaji, který byl Hugovi věnován, tak byly setřeny klubové a státní příslušnosti a kluci hráli pouze pro radost a hlavně na památku svého francouzského kamaráda Huga," říká první muž HC Slavoj a dodává: „Celý turnaj provázela velmi přátelská a uvolněná nálada, děti i dospělí se bavili hokejem. Tak bychom si přáli, aby to probíhalo i u nás a na všech úrovních."

Dobrou náladu a příjemný zážitek podtrhl i fakt, že zimní stadion v Dunkerque je situován blízko pláže a ti smělejší členové krumlovské výpravy v době pauzy mezi zápasy okusili i moře.

Krumlovští medvídci nakonec turnaj, kterého se účastnilo celkem dvanáct družstev, vyhráli. Na finálový zápas z francouzským týmem Le Havre nastupovali za doprovodu české a francouzské hymny. Ve svých devíti letech tak okusili něco z atmosféry velkých mezinárodních turnajů a jejich ceremoniálů, neboť nejen kluci, ale celá hala zpívala pokud možno obě národní hymny.

„Celkový výsledek ovšem nebyl až tak důležitý. Svůj triumf nakonec poslali symbolicky všichni naši hráči i za účasti Hugovo rodičů v podobě balonků, které předem obdrželi, do nebe kamarádu Hugovi," uzavírá Karel Kašák.

Poděkování HC Slavoj

„Děkujeme všem přátelům z Dunkerque za krásný zážitek a možnost uctít hokejem Hugovo památku."

„Merci à tous les amis de Dunkerque pour une expérience merveilleuse et l'occasion pour honorer la mémoire de Hugo au hockey."

Karel Kašák, Karel Vosika