Základní část extraligy se přehoupla do své druhé poloviny. S dosavadním průběhem asi musí z vašeho pohledu panovat spokojenost. Souhlasíte?

V loňském roce jsme v tomto období po první reprezentační pauze zaznamenali výkonnostní pokles, což přineslo propad tabulkou. Letos jsme také neodehráli poslední zápasy v nejzářivějším lesku nástrojové oceli, ale výsledky jsme hlavně díky Kubovi Kovářovi v brance a zvýšené bojovnosti i obětavosti především v defenzivě ubojovali, takže jsme získali spoustu bodů. Skutečně jsme je ale uhájili s velkým štěstím. Poklesu formy statečně vzdorujeme. S umístěním jsme rozhodně spokojeni a počet získaných bodů je také vynikající.

Určitě jsou ale záležitosti, kde vás tlačí bota.

Pořád musíme pracovat především na přesilovkách, které budou v play off rozhodovat. Přemýšlíme o jiném složení přesilovkového týmu. Musíme se snažit prodloužit naše výkony z prvních třetin do celého zápasu, i když asi není možné hrát devět měsíců excelentně. Na každý tým přijde slabší chvilka. Pořád máme na čem pracovat.

Co očekáváte od zbývajících zápasů v základní části?

Tlak na výsledky a postavení v tabulce je už v základní části enormní. Spousta lidí, včetně mě, by si určitě přála, abychom vypustili do hry pětku juniorů. To by se ale s největší pravděpodobností odrazilo na výsledcích a okamžitá reakce veřejnosti by bylo určitě negativní. Tímhle směrem se moc experimentovat nedá. Máme celkem nahráno, takže se snažíme nasazovat vždy alespoň jednoho juniora. Momentálně plní roli třináctého útočníka Švihálek. Chceme, aby se také dostal do hry a ukázal, že příští rok už s ním můžeme počítat do kádru. Po nemoci se vrací další mladý hráč Jakub Marek. V útoku si tohle rozhodně můžeme dovolit.

V obraně dostává v posledních zápasech hodně prostoru Roman Němeček, jenž má střídavý start z Písku.

Písku se aktuálně daří celkem dobře, takže ho může občas postrádat. Aktuálně s námi trénuje. Jeho angažmá v Písku bylo také podmíněné tím, že bude hostovat u nás. Naše situace v obranných řadách totiž není ideální. Zdravotní problémy má Aleš Kranjc, který má potíže s loktem. Kolarz si přivezl ze zápasu za Písek naražený stehenní sval. Roman Vráblík leží v nemocnici s podezřením na otřes mozku. Po poradě s majitelem klubu budeme řešit rozšíření kádru v obranných řadách.

Výkonnostní cíl pro základní část je umístění do šestého místa a přímý postup do čtvrtfinále play off?

To jednoznačně. Určitě je z pohledu fanoušků, majitelů i mužstva příjemné, když se o vás v průběhu základní části pozitivně mluví a jste úspěšný. Je to ale hrozně vyčerpávající. Dvakrát třikrát se prohraje a okamžitě se zkoumá, proč tomu kterému hráči odešla forma a jestli by neměl být vyměněn. Optimální je samozřejmě jít do play off z první šestky. To je velký úspěch. Náš hlavní cíl je ale hrát zápas od zápasu dobře. To je ta správná cesta. A je snad zbytečné zdůrazňovat, že Mountfield chce být nejlepší.

Výraznou posilu se pro váš tým stal Aleš Kotalík. Máte už nějaké indicie, že by mohl zůstat až do konce sezony?

U Aleše samozřejmě není nic jisté a Buffalo si ho kdykoliv může stáhnout zpátky. Od něho samotného ale vím, že by to bylo asi dost komplikované. Pokud by se jim zranil nějaký drahý hráč a umístili ho na listinu marodů, tak by se snížil klubový platový strop a otevřela by se cesta třeba právě pro Aleše Kotalíka. Pro nás by to byla škoda. Aleš začal nastupovat s Milanem Gulašem a jejich spolupráce nese ovoce. Oba výrazně začali zvyšovat svou produktivitu. Věřím, že zůstane.

Na měsíční hostování do Plzně odešel zkušený útočník Václav Pletka. Počítáte s jeho návratem?

U Vaška Pletky už je dané, že v Plzni zůstane až do konce sezony.

Rozhodli jste se pro tuto variantu ze sportovních nebo ekonomických důvodů?

Vašek u nás nedostával tolik prostoru na ledě. Nebyl tak vytěžován a už to není hráč juniorského věk, aby mu stačilo pár střídání za zápas. V okamžiku, kdy o něj byl zájem, tak jsme přihlédli i k ekonomické situaci a souhlasili jsme s hostováním v Plzni až do konce sezony.

Nastoupí Pletka v nedělním vzájemném duelu v Českých Budějovicích?

Nenastoupí. Na základě dohod v tomto měsíci proti nám hrát nebude. Nastoupí až v dalším vzájemném utkání.

Touto dobou už se začíná pomalu přemýšlet také o příští sezoně. Trenér František Výborný se netají tím, že by chtěl po skončení letošního ročníku skončit. Zabýváte už se také trenérskou otázkou pro příští sezonu?

Od trenéra Výborného máme skutečně indicie, že by chtěl po sezoně skončit. Podobné to ale bylo i loni, takže uvidíme. Měli bychom mít připravenou nějakou alternativu pro případ, že by skutečně skončil. Ten čas se blíží a na představenstvu se o tom s majiteli klubu budeme bavit.

V závěru příštího týdne vás čeká finálový turnaj European Trophy ve Vídni a Salcburku. Co od něj očekáváte?

Klíčovým zápasem bude hned čtvrtfinále s Jokeritem Helsinky. Přistupujeme k turnaji se stejnou vážností jako k extralize. Jedeme s kompletním kádrem a chceme uspět co nejlépe. Je to prestižní turnaj. Kvůli němu vznikly i rozpory s reprezentačním trenérem Hadamczikem, které se naštěstí podařilo vyřešit ku prospěchu věci. Od nás se chystají čtyři autobusy fanoušků. Už jenom to svědčí o významu této akce. Pro nás to bude velká podpora a chceme v Rakousku odvést dobrou práci.

Sledujete aktuální formu Jokeritu?

Jokerit se ve finské lize pohybuje kolem čtvrtého místa a bezpochyby se jedná o mimořádně silného protivníka. Zatím jsme ale v domácích soutěžích na nejlepší pozici ze všech účastníků finálového turnaje my.