Jak si užíváte návrat domů po tak dlouhé době?
Byl jsem pryč skutečně dlouhou dobu a zatím si to opravdu užívám. Je tady výborná parta. Hokej se v Budějovicích ubírá tím správným směrem. Celkem nám vyšel začátek sezony, i když v posledních třech zápasech to nebylo úplně ono. Ale věřím, že se z toho rychle oklepeme, zvedneme se a budeme zase předvádět hokej, který od nás fanoušci očekávají a který chceme i my produkovat.

Je příjemné i pro soukromý život, že jste zase po delší době zakotvil doma?
Určitě. Už jsem doma definitivně. Za ty roky jsem se nacestoval strašně moc. Už mě to domů táhlo a lákalo. Dlouhé roky jsem se sem jenom vracel a přemýšlel o tom, jaké by bylo, kdybych hrál zase doma. Teď se to povedlo a jsem rád, že jsem tady.

Byl za ty skutečně dlouhé roky blízko váš návrat do Budějovic už někdy dřív?
Spíše to vždycky byly jen takové náznaky. Nikdy nedošlo k finálnímu jednání, aby se o něčem rozhodovalo. Vždycky to byly jen takové úvahy. Konkrétní jednání nikdy nepřišlo.

Co se změnilo za tu dobu, kdy jste v Budějovicích hrál naposledy? Samozřejmě kromě stadionu, který byl nově zrekonstruován.
Velkou změnu zaznamenal celý budějovický hokej poté, kdy byl extraligový klub nuceně přestěhován. Lidi to tady strašně semklo a z toho vyplývá i nadšení, které se přenáší do parádní atmosféry při zápasech. Celé město žije hokejem. Jenom bych si přál, aby to v tomto režimu vydrželo i nadále. Fanoušci jsou natěšení, aby se Motor vrátil do extraligy, kam bezpochyby patří. Stejný cíl má vedení klubu i my hráči. Bude to ale dlouhá a trnitá cesta. Přál bych si, aby diváci měli trpělivost a věnovali nám i nadále takovou podporu, protože tím nám pomohou nejvíce.

Atmosféra při zápasech je až neuvěřitelně pozitivní, což v Budějovicích v minulosti nebývalo zrovna pravidlem. Vnímáte to podobně?
Je to strašně pozitivní a také my to tak vnímáme. Musím říct, že se v takové atmosféře úplně jinak hraje. I třeba zápasy, které se nevyvíjejí úplně dobře. Tým vnímá podporu diváků i za stavu, který není zrovna příznivý. Úplně jinak se takový zápas otáčí. Lidi dokáží ocenit nejen dobrý výkon, ale i snahu výsledek zvrátit, i když se to třeba ve finále nepodaří. To je moc hezké a zažil jsem to zatím jenom mimo Českou republiku.

Kde to konkrétně bylo?
Ve Finsku i v Německu. V Rusku ne, tam se diváci tolik neprojevují. Tohle, co se děje v Budějovicích, se mi ale strašně líbí. Přál bych si, aby to vydrželo co nejdéle.

První ligu jste si zahrál naposledy někdy v juniorském věku. Překvapila vás něčím tato soutěž?
Jako mladý jsem pendloval do první ligy do Písku i Jindřichova Hradce. První liga je soutěž, která má svou kvalitu. Všichni hráči jsou na tom dobře fyzicky i bruslařsky. Jsou tady hráči, kteří prošli extraligou, i ti, kteří o ni bojují. Možná se to někomu nebude líbit, ale já si myslím, že první liga není zase až tak moc vzdálená extralize. I když jsou tam samozřejmě týmy, které jsou na tom lépe, a na druhou stranu zase týmy, které jsou na tom hůř. Jediný větší rozdíl vidím v šikovnosti hráčů. Proto také někteří hrají první ligu a ne extraligu. Ale v bruslení a nasazení si první liga s extraligou nezadá.

Do sezony jste vstoupil brankou hned v prvním utkání v Havířově. Kdy přijde další gól z vaší obávané střely?
Tuhle otázku si pokládám před každým zápasem. Nebo spíše si přeji, aby další gól přišel co nejdříve. Je těžké říct, kdy to bude. Přeji si, aby to bylo co nejdříve. Musím si k tomu vypracovat příležitosti a zase to trefit. I pro mou pohodu bych byl rád, aby mi to tam znovu spadlo. Ale na druhou stranu jsou důležitější týmové výsledky, abychom na tom byli v tabulce co nejlépe. Každý jednotlivec k tomu může nějak přispět. Máme tady spíše jiné hráče, od kterých se góly očekávají.

V často pozorně sledovaném hodnocení plus/ minus bodů jste na tom ze všech obránců vašeho týmu s -4 body nejhůře. Co této statistice říkáte?
Abych pravdu řekl, tak statistiky moc nesleduji. Nikdy totiž nejsou tak vypovídající, jak by měly být. Když o tom přemýšlím, tak někdy třeba dostanete hloupé góly, za které ani nemůžete. Spíše sleduji góly, na kterých cítím svou vinu. Teď jsme třeba dostali s Mostem hloupý gól z poloviny hřiště a máte ho ve statistikách. Také proto tyto údaje moc nesleduji. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Podobné statistiky se tak mohou někomu hodit a může se jimi ohánět.

Čeká vás těžký zápas na Kladně. Co od něj můžete očekávat?
Čelo prvoligové tabulky ovládají ještě nedávno extraligové týmy. Kladno mezi ně patří a není to žádné překvapení. Potkají se dva týmy, které mají ambice hrát o špičku tabulky. Na obou stranách budou hráči, kteří mají extraligové zkušenosti. Měl by se tak hrát kvalitní hokej. Nemůže být žádná řeč o malé motivaci nebo podcenění. Těším se na to.