Uplynulou sezonu odehrál v týmu Dallas Stars, kde mu ale po sezoně vypršel kontrakt a nyní přemýšlí o tom, co bude dál. „Každý hokejista chce hrát. Pauza už je dlouhá a rád bych někde naskočil. Uvidíme, jak to dopadne s NHL," přemítá jihočeský patriot.

Poslední zápas jste odehrál v dubnu na konci základní části NHL v Dallasu. Jak vypadal váš následující program?
Hned po sezoně jsme se vrátili na Floridu a byli jsme tam až do konce května, protože to dětem končila škola. Potom jsme se vrátili do Česka a léto jsme trávili stejně jako každý rok tady.

Připravoval jste se úplně stejně, jako kdyby NHL měla začít v řádném termínu?
Ano. Sice jsem neměl nikde podepsanou smlouvu, ale probíhala jednání a trénoval jsem tak, jako bych měl v září naskočit do přípravného kempu NHL. Léto tak proběhlo úplně klasicky a v polovině srpna jsme letěli zpátky na Floridu, protože dvacátého srpna začínala dětem škola. Od té doby jsem byl v Americe.

Trénoval jste pořád, i když došlo k vyhlášení výluky v NHL?
Ještě tady v Budějovicích jsme trénovali jako každý rok s Vencou Prospalem s juniorkou. Na Floridě jsme se pak připravovali jako vždycky s partou kluků z NHL, která se tam chystá na kempy. Bylo nás vždycky takových dvanáct a měli jsme i trenéra, který nám připravoval tréninky. Tam se vždycky dopřipravujeme na kemp, který začíná kolem desátého září. Když byla vyhlášena stávka, tak jsme nadále pokračovali v těchto trénincích.

Se kterými hráči jste se připravoval?
Tam to funguje tak, že hráči, kteří nastupují v jiných místech, než bydlí, tak se v podobných kolektivech připravují doma. Po vyhlášení stávky jsme tak vlastně jenom pokračovali v těchto trénincích a čekali, co bude dál. Několik hráčů odjelo domů, když viděli, že se hrát nebude. Vždycky nás ale bylo na ledě nějakých osm až deset a s námi trenér, který nám tréninky koordinoval. Zase jsem měl více času na rodinu a děti, takže to mělo i svá pozitiva. Samozřejmě ale každý chce hrát, protože hokej náš život.

Napadlo vás v létě, že se ještě na konci prosince NHL nebude hrát a její start bude prakticky v nedohlednu?
Abych byl upřímný, tak ne. Věřil jsem, že se obě strany dohodnou dříve. Předpokládal jsem, že nejpozději někdy v listopadu se začne hrát. Nenapadlo mě, že výluka bude probíhat ještě na konci prosince. Když byla poslední stávka v sezoně 2004 – 2005, tak jsem to vnímal trochu jinak, protože jsme hráli tady a pomáhali jsme Budějovicím zpátky do extraligy. Tehdy to člověk tak nevnímal. Teď jsem byl ale v Americe a byl jsem v každodenním kontaktu s hráči. Věděl jsem dobře, co se děje. Byly tam náznaky, že dojde k dohodě. Pak zase přišlo velké zklamání. Pořád jsem ale doufal, že výluka může trvat maximálně do konce listopadu. Jako spousta dalších jsem se ale mýlil. Teď tady spolu stojíme na konci prosince a nikdo neví, co bude dál.

Domů jste se z Ameriky vrátil s celou rodinou?
Ano. Vrátili jsme se těsně před Vánoci. Chtěli jsme po letech zase strávit svátky  doma. Po Novém roce letíme zase zpátky do Ameriky, protože osmého ledna začíná dětem zase škola. Teď měly skoro tři týdny prázdniny. Odvezu je tam a budu čekat, jak se situace vyvine. Patnáctého ledna je pro NHL zřejmě poslední termín, kdy se musí rozhodnout. Potom se uvidí, co bude dál. Pokud by se zrušila celá sezona, tak bych řešil, kde budu hrát.

Vám skončila v Dallasu smlouva. Pokud se NHL přece jen rozběhne, tak vás čeká hodně rychlé jednání o nové?
To bude také zajímavé a byl by to docela fofr. Jednalo se před sezonou, ale bohužel jsme nestihli podepsat smlouvu před vyhlášením výluky.

Můžete prozradit klub, se kterým jste se domlouval?
To bych nechtěl říkat. Bylo ale několik týmů, se kterými jsme jednali. Pokud se začne, tak budou muset jednání o nové smlouvě probíhat hodně rychle, protože hráčů, kteří nemají smlouvy, je spousta. Předpokládám, že na by na to byly tak dva týdny, než by proběhly kempy a soutěž odstartovala. Pokud se NHL rozběhne, tak jsme domluveni s agentem, že okamžitě začneme znovu jednat.

V průběhu výluky se nesmí o smlouvách vůbec vyjednávat?
Nejen, že se nesmí vyjednávat, ale je zakázaný veškerý kontakt mezi hráči a kluby. Stýkat se s kluby a jejich majiteli nesmí ani hráčští agenti a dokonce není povolen ani kontakt hráčů s realizačními týmy včetně kustodů a masérů.

Musíte mít tedy šikovného agenta, aby vám narychlo sjednal nový kontrakt.
Tak nejsem jediný, kdo nemá podepsáno. Určitě by to bylo hektické, ale věřím, že by se to mělo podařit. Také proto se vracím zpátky do Ameriky. Patnáctého ledna bude zlomový termín. Aby se stihla odehrát alespoň nejkratší verze NHL, tak se musí začít nejpozději někdy ve druhé polovině ledna. Kolektivní smlouva by ale musela být podepsána už někdy před patnáctým lednem.

Váš osobní odhad, jestli se letos NHL ještě rozběhne?
Byl jsem optimista a hodně jsem tomu věřil. Nedokázal jsem si představit, že by se NHL dvakrát během osmi let nehrála. Teď už takový optimista nejsem a vidím to tak padesát na padesát. Sice jsme dobře informováni, ale pořád to není tak, že bychom s nimi seděli u stolu a viděli reakce majitelů klubů, jak se na který problém tváří. Máme dobré, ale přece jen zprostředkované zprávy. Strašně bych si přál, aby se začalo hrát, ale je to skutečně tak padesát na padesát.

Samozřejmě se pohybujeme v teoretické rovině, ale pokud se v NHL nezačalo hrát, posílil byste extraligový Mountfield?
Určitě bych o stál. Pokud by byl ze strany Budějovic zájem a všechno se pohybovalo tím správným směrem, tak bych si tady určitě rád zahrál a mužstvu pomohl. Připomíná mi to situaci před osmi lety, kdy jsme tady v době výluky také hráli. Extraliga je kvalitní soutěž a lákalo by mě zase si ji po dlouhé době vyzkoušet.

Už jste s Mountfieldem vstoupil v nějaké jednání?
Zatím nic takového neproběhlo. Stále si nechávám otevřená vrátka do zámoří. Jsem především rád, že jsem dostal možnost si tady zatrénovat. V lednu odletím zpátky a pak se uvidí, co bude dál. Připravuji se tak, jako by pro mě sezona měla začít. Ať už to bude kdekoliv. Co se týká přípravy, tak je to pro mě, jako by teď bylo v normální sezoně září.

Pokud by se objevila finančně zajímavá nabídka z ruské KHL, kývl byste?
To nevím. To už se ale pohybujeme skutečně v hodně teoretické rovině. Pokud by NHL opravdu nezačala, tak bych se chtěl především zahrát s klukama tady v Budějovicích. Byli bychom doma a na Budějovice máme jenom dobré vzpomínky. Nechtěl bych to však zatím ještě moc řešit. Uvidíme, co přinesou následující dny. V NHL se má totiž brzy znovu jednat. V této chvíli je pro mě podstatné, že si mohu pořádně zatrénovat. Jsem vedení budějovického klubu strašně vděčný, že mi umožnilo tréninky s extraligovým týmem. Je to pro mě velký přínos a je příjemné být zase s kamarády v jedné kabině.