Jihočeši byli v těžké pozici. Pokud by v pondělí neuspěli, prohrávali by už 1:3 a jejich situace by začínala být kritická. Navíc hned v první třetině přišli o své dva klíčové útočníky Tomáše Nouzu a Roka Pajiče, kteří byli v krátkém sledu za sebou vyloučeni na pět minut plus do konce utkání. „Pajičův faul byl jasný a naprosto zbytečný. Vyloučení Nouzy do konce zápasu jsme však považovali za hrubé ovlivnění zápasu," vysvětloval generální manažer klubu Stanislav Bednařík, jenž se také po první třetině vypravil za rozhodčími do jejich kabiny, aby s nimi promluvil.

Před ní však byl zastaven a došlo k potyčce s pořadateli. „Někdo mě tam škrtil. Asi domácí masér. Nic vážného," usmál se. V potyčce se ocitl i rozzlobený trenér Petr Rosol. „Chtěli jsme rozhodčím říct, že jsme s některými jejich výroky nesouhlasili," komentoval po zápase už s nadhledem tuto situaci. „To co s námi rozhodčí udělali, to jsem ještě neviděl. Vyloučení Nouzy, to byl absolutní vrchol všech vrcholů. Domácí hráč na něj vletěl a měl být on vyloučen za napadení," stále ještě nepřekousl hodně problematický výrok sudích. „Také posuzování dalších zákroků bylo hrozné," zlobil se.

Oslabení Jihočeši nakonec zvládli celkem více než pět minut hry ve třech, ustáli místy až drtivý tlak domácích a nakonec pouhých osmnáct vteřin před koncem rozhodli v přesilovce Kuchejdovým gólem o důležitém vítězství. „Chtěli jsme tady uhrát alespoň jedno vítězství, což se nám podařilo. Po nedělní poslední třetině, ve které jsme dostali pět gólů, to bylo těžké. Po vyloučení Tomáše Nouzy a dalších sporných výrocích kluci cítili křivdu a semkli se. Bojovali a spravedlnost nakonec zvítězila," neskrýval trenér Rosol obrovskou úlevu.

Objektivně je třeba přiznat, že domácí měli tentokrát k vítězství blíž. Také díky častým přesilovkám. Třikrát nastřelili tyč a zbytek pochytal famózní Ondřej Bláha. „Nouza s Pajičem jsou kvalitní hráči a pochopitelně nám chyběli. Ale nějak jsme to poskládali bez nich. Přežili jsme i ta oslabení a ubojovali jsme to. A Bláha byl skutečně výborný," přikývne Rosol.

Nevyužité přesilovky ze strany Benátek, to byl jeden z klíčových momentů zápasu. Ten druhý přišel v samotném závěru. Rovné dvě minuty před koncem byl vyloučen domácí Pabiška. „Věřil jsem, že to přijde a ten gól dáme," přiznává Rosol. A hosté ho skutečně dali. Rob vyslal před branku přesnou přihrávku na Kuchejdu a ten umístil kotouč za Vaněčkova záda. „Spravedlnost existuje," jen suše dodal trenér Rosol.

V kabině Benátek zavládlo po utkání velké zklamání. Domácí totiž odehráli zápas, který vzhledem k jeho vývoji asi měli dotáhnout do vítězného konce. „Dali jsme jen jeden gól," s pokrčenými rameny vysvětluje trenér Benátek Milan Černý. „Nechci mluvit jen o přesilovkách. I ve hře pět na pět jsme měli šance. V přesilovkách jsme nastřelili tři tyčky. Přesilovky z naší strany nebyly špatně sehrané. Chyběl nám jenom kus lehkosti nebo i štěstí. To byl důvod, proč jsme nakonec nevyhráli. Ve hře pět na pět jsme ale určitě horší nebyli," zhodnotil utkání trenér Benátek.

Série je nyní znovu vyrovnaná a za stavu 2:2 se přesouvá do Českých Budějovic. „Začíná se od nuly, hrajeme jako sérii na dvě vítězství s tím, že máme výhodu domácího prostředí," říká trenér Rosol před zítřejším utkáním. Bude se však muset obejít bez Pajiče, který dostal trest ve hře a nemůže tak nastoupit.

Benátky si dosavadní průběh série pochvalují. „Stav 2:2 určitě bereme," souhlasí Černý. „Po čtyřech zápasech s Budějovicemi je to srovnané a my určitě nejsme ten, kdo by z toho měl být nervózní. Druhá věc je, že ve čtvrtém utkání jsme měli možnost udělat nějaký brejkbol, bohužel jsme ho však nevyužili. Ale 2:2 rozhodně není stav, který by nás měl nějak deptat," naznačuje trenér Benátek, že jeho tým v žádném případě nemá ve čtvrtfinále co ztratit.