Josef Tůma je sice Budějovičák, ale rodina se hned po druhé  světové válce přestěhovala do Krumlova. Naše společné sportovní působení se datuje od pětačtyřicátého roku, tedy „pouhých" šedesát sedm let. Před tímto datem jsme se sice ještě neznali, ale oba jsme často obdivovali na kluzišti budějovického Stadionu na slepém rameni Malše hokejové umění Františka Mizery, Čeňka a Standy Píchových, Macelise, Lence, Charypara a dalších předních hráčů z celého tehdejšího Protektorátu, kteří zde hráli.

Doopravdy jsme se s Josefem Tůmou poprvé setkali před Vánoci v roce 1945 na ledovém rybníce, Krumlováky  zvaném  „Fišrtajch" v místě dnešního krytého bazénu. Tehdy tam dával známý volejbalový reprezentant Josef Zoch dohromady první hokejové mužstvo hájící krumlovské barvy. Pepovi tenkrát bylo třináct, mně dvacet let. Byli jsme posledními „rybníkáři" a byli jimi až do začátku padesátých let, kdy se přešlo na polévané plochy hřišť.

Spolu jsme hájili krumlovské barvy také ve volejbale a tenise. A on byl platným hráčem i mezi košíkáři, s nimiž hrál druhou ligu, ale byl i dobrým fotbalistou. A při bohaté sportovní činnost stačil univerzál Josef Tůma navíc vystudovat vysokou školu ekonomickou. Přestože se Josef Tůma zařadil v minulých dnech mezi osmdesátníky, tak stále pomáhá českokrumlovskému hokejovému klubu.

Karel Podruh