Do domácí sestavy se vrátili uzdravení útočníci Abdul a hodně překvapivě (a hlavně obětavě) také Voženílek. Hosté dle očekávání vsadili dle očekávání na vítěznou sestavu z prvních dvou duelů.

Jihočechům vyšel báječně vstup do utkání a zužitkovali hned první přesilovku zápasu. Pech našel svého parťáka z elitní formace Gulaše a domácí kapitán bombou z první nekompromisně propálil Hudáčka. Sparta po inkasované brance přidala a hrál se hokej, který natřískanou halu musel bavit. První přesilovou hru si pak zahráli také Pražané, Hrachovina v brance se měl co otáčet, ale působil hodně jistým dojmem.

Také po změně stran působil domácí celek velmi dobrým dojmem a rozhodně netahali za delší konec. Hrál se svižný a také naprosto vyrovnaný duel. Postup však Sparta začala tlačit na pilu. Šanci Thorella po bleskové akci soupeře ale spolehlivý Hrachovina zlikvidoval. Pak si pohrál s nervy fanoušků obránce Percy, jenž tak dlouho váhal z rozehrávkou, až mu Thorell sebral kotouč, Horák, však naštěstí tutovou pohrdl. Tlak hostí ještě zesílil. Chlapíkovu tutovku kryl Hrachovina a pak už naštěstí přišla druhá přestávka.

Jenže ani po jejím skončení se obraz hry nezměnil. Sparta tlačila, Motor obětavě bránil a gólman Hrachovina byl nejlepším hráčem na ledě. Při gólovce Řepíka doslova čaroval.

Jihočeši už hrozili jen z brejků a po jednom z nich nastřelil Pech horní tyč Hudáčkovy klece. Deset minut před koncem vybuchlo vyprodané hlediště podruhé. Bojovník Voženílek hrající s celoobličejovým krytem objel hostující branku a s pomocí hokejky bránícího Poláška dostal kotouč za Hudáčkova záda.

Komplikace přišla v závěru, kdy byl na pět minut za zbytečný faul vyloučen Gulaš. Řepík záhy přesnou střelou snížil na rozdíl jediného gólu. Sparta pak Jihočechy svírala v jejich pásmu, dvě minuty před koncem navíc odvolala gólmana, takže se hrálo šest na čtyři. Minutu a čtyřiadvacet vteřin před koncem se Chlapíkova bomba z první zastavila až v síti a bylo vyrovnáno.

Poměr střel na branku hovořil po skončení základní hrací doby 31:14 ve prospěch hostí, ale ztratit dvoubrankové vedení bylo naprosto zbytečné.

Prodloužení se hrálo prakticky na jednu branku. Přesto mohl rozhodnout na druhé straně obránce Piskáček, jeho střelu z prostoru mezi kruhy však Hudáček vyrazil.

Ale tlak Pražanů až neuvěřitelně zesílil a jen díky skvělému Hrachovinovi zůstával domácí celek ve hře. Spasit ho mohl téměř čtyřicetiletý matador Vondrka, jenž ujel obraně soupeře, ale tísněný své sólo zakončit nedokázal. V 72. min. Přišlo to, co asi přijít muselo. Chlapík se trefil přesně a rozhodl o vítězství Pražanů.

Branky a nahrávky: 9. Gulaš (Pech, D. Voženílek), 51. D. Voženílek (J. Ondráček) – 57. Řepík (Moravčík, Šmerha), 59. Chlapík (Matuškin), 72. Chlapík. Vyloučení: 4:5 (navíc dom. Gulaš 5 + do konce), využití: 1:2. Rozhodčí: Hejduk, Kika – Lhotský, J. Svoboda. Diváci: 6421 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

Motor: Hrachovina – Vráblík, Štencel, Piskáček, Percy, Bučko, Šenkeřík, Štich – Valský, J. Novotný, D. Voženílek – Gulaš, Pech, Vondrka – Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek – J. Ondráček, Holec, Abdul. Trenéři Modrý, P. Martinec a Fousek.

Sparta: J. Hudáček – D. Němeček, Matuškin, Pavelka, Polášek, T. Dvořák, Moravčík, Jurčina – Řepák, Sobotka, Forman – Tomášek, Vitouch, Chlapík – Šmerha, Horák, E. Thorell – Dvořáček, Stoljarov, Buchtele. Trenéři Jandač, Hořava, Hamara a J. Hlinka.

Hlasy trenérů – Jaroslav Modrý (Motor): „Hrálo se ve vynikající kulise, utkání jsme měli dobře rozehrané, ale čtyři minuty před koncem se stala nějaká situace, která nás stála zápas. Klobouk dolů před klukama, jak zvládli prodloužení. Měli jsme v něm dvě velké šance, ale soupeř měl navrch a nakonec i víc štěstí.“

Josef Jandač (Sparta): „Velmi dobře jsme zvládli závěr utkání, kdy jsme využili dlouhé přesilovky. Budějovice hrály velmi dobře. Pomohl jim náš smolný moment při přesilovce, kdy náš hráč zlomil hokejku a Pecháček s Gulašem to sehráli velmi dobře. Díky gólu i výborné kulise chytili domácí vítr do zad. Od druhé třetiny se hra vyrovnala, měli jsme tam dobré momenty, ale chyběla nám větší přesnost. V prodloužení jsme měli více sil.“