Jste spokojen s konečným druhým místem po základní části soutěže?
Vcelku ano. Poté, co se ukázalo, že se Karlovy Vary po sestupu z nejvyšší soutěže vypořádaly velmi dobře s kvalitou svého kádru a v brankovišti dokonce posílily, tak se dalo očekávat, že soutěž bude mít tři favority: nás, Karlovy Vary a Kladno. Tím, že jsme skončili na druhém místě, jsme víceméně naplnili předsezónní očekávání. Je to zhruba to, co jsme si plus minus představovali.

První příčka ale byla hodně blízko. Nemrzí vás přece jen, že vám v samotném závěru proklouzla mezi prsty?
Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že jsem si nepřál, abychom základní část vyhráli. Zvlášť, když jsme ještě pět kol před jejím koncem vedli a na čele tabulky jsme předtím byli dlouhou dobu. Ano, trošku mě to mrzí.

Druhé místo berete. Ale uspokojily vás také výkony vašeho týmu?
Výkony mužstva byly trochu jako na houpačce. Opět se letos objevil velký rozdíl ve výkonnosti v utkáních doma a venku, což v průběhu minulé sezony už trošku zmizelo. Letos se to znovu intenzivně projevilo zejména v poslední čtvrtině soutěže. Z hlediska výkonnosti jsme neměli úplně povedený začátek sezony, na což jsme reagovali výměnou trenérů. Potom se herní obraz výrazně zlepšil. Produkovali jsme agresivní a bruslivý hokej, jaký si představujeme. Jenže na přelomu roku a v lednu jako by to zmizelo.

Splnila výměna na trenérském postu to, co jste od ní očekávali?
Na tuto otázku budu umět nejlépe odpovědět až na konci sezony. Už nyní ale mohu říct, že jsem velmi spokojen s tím, jak začal být tým hned po výměně veden, jak se začalo pracovat s hráči v tréninku. Celou dobu ale bohužel nedokážeme plně přenést kvalitu tréninku do utkání, což je to nejpodstatnější. A dokonce bych řekl, že závěr základní části nás zastihl v mírné krizi, a to jak z hlediska herního projevu, tak i výsledkové.

To před startem klíčové fáze sezony není zrovna příjemné. V jaké náladě vstupuje mužstvo do play off?
Co z toho bude, to uvidíme, až do play off naskočíme. Lze očekávat vývoj dvěma možnými směry. Ten první je, že se hráči vrátí nohama na zem. Uvědomí si, že bez stoprocentního nasazení, bojovnosti, ochoty se srážet a obětavosti to prostě nepůjde. Ale jenom, když se soupeři vyrovnáme v nasazení a pohybu, tak dáme vyniknout nespornému hokejovému umění a talentu, který náš tým bezpochyby má. Pak budeme v utkáních vítězit.

A ten horší scénář?
Ten by potvrdil, že tým není v pohodě. Výsledkově ani výkonnostně. To se odrazí i na psychickém rozpoložení mužstva. Tento neuspokojivý stav by znamenal, že do play off budeme vstupovat s nízkým sebevědomím, nebude se dařit a nevyhrabeme se z toho. I to je možné. Nicméně já osobně věřím, že nás nepovedený závěr základní části nakopne. Kádr máme silný a tým pracoval několik měsíců velmi dobře. Play off a případná baráž budou něco úplně jiného, než teď tým předváděl poslední tři týdny. O tom jsem přesvědčen.

Zmínil jste silný kádr. Je někdo, kdo vám v něm chybí? Koho jste chtěli ještě přivést, ale nepodařilo se to?
Ve hře byl Jirka Novotný, což se všeobecně vědělo. Jiné opravdu velké hokejové jméno jsme rozjednané neměli. Celou sezonu se jednalo o mnoha hráčích, ale nikdo jiný typu Jiří Novotný, to znamená reprezentant nebo exreprezentant, rozjednaný nebyl.

Jiřímu Novotnému předčasně ukončilo sezonu zranění. Jinak byl jeho příchod do vašeho klubu reálný?
S Jirkou jsme domluveni byli. Ale neumím říct, jak by to nakonec dopadlo, kdyby se nezranil. Jak jsem už říkal, s hráčem jsme sice domluveni byli, ale je třeba naprosto reálně brát v potaz také fakt, že měl ve svém klubu podepsanou platnou smlouvu do konce dubna. To samozřejmě byla velká překážka. A nevím, jak by to dopadlo, zda by ho jeho současný klub uvolnil. To už nezjistíme, je to uzavřené.

Hlavně v základní části soutěže bylo vždy vaším cílem také hokejem bavit diváky. Jak se vám to dařilo? Bavili jste lidi dostatečně?
Mám-li být upřímný, tak myslím, že moc ne. Nebo ne dost. Lidi chodili ve velkém počtu, toho si moc moc vážím. Nejspíš byli zvědaví, jestli ten příští zápas už bude lepší než ten předchozí. Alespoň tak to cítím. Na ledě se v našem dresu prohání celá řada osobností, exhráčské kapacity máme i na střídačce v roli asistentů a k tomu trenérská persona Marian Jelínek. To si myslím výrazně ovlivnilo vysokou průměrnou návštěvnost. Asi více než to, co jsme skutečně v utkáních nabízeli. Ale ještě není konec sezony.

Vaším cílem vždy bylo také zařazování vlastních mladých hráčů do prvního týmu. To se ale letos tolik nedaří.
Zařazování našich mladých hráčů je naším dlouhodobým cílem. Vychovávat mladé kluky, aby byli schopni nejen se zapojit do prvního týmu, ale aby v budoucnu byli jeho lídry. Také však toužíme po postupu. A to jsou dva cíle, které nejsou úplně slučitelné. Na jednu stranu chceme postoupit, na druhou hrát s mladými hráči. Mladí mohou těžko nastupovat v týmu, kde je veliký tlak, aby se každé utkání vyhrálo a tým byl na závěrečnou fázi sezony připraven tak, jak to jen nejlépe jde.

Na začátku sezony někteří vaši mladíci do prvního týmu přece jen nakoukli.
Ano. V první polovině soutěže mladí hráči vcelku příležitost dostávali. Objevila se jich celá řada. Toman, Beránek, Doktor, Šulek, Káník a Kachyňa. Vyplývalo to i z povinnosti dané soutěžním řádem. Ti kluci se ukázali, ale bohužel ani jeden z nich na tom ještě není výkonnostně tak, aby jednoznačně týmu pomohl k vítězstvím. Věřím, že jejich čas brzy přijde.

Po rozšíření kádru už mladíci z prvoligového celku vypadli definitivně.
Po výměně trenérů jsme doplnili kádr, takže máme pět útoků hráčů dospělého věku. Prostor pro mladé tak víceméně zmizel. Přesto je do budoucna chceme zabudovávat. Rostou nám tady skutečně výborní hokejisti. Novák je kapitánem reprezentační šestnáctky, Toman v několika zápasech na poslední reprezentační akci kapitánoval národnímu týmu do sedmnácti let. V sedmnáctce jsou i Beránek s Kubíčkem, Doktor je v osmnáctce. Mladí kluci nám zde vyrůstají. Letos na ně bylo brzy, ale věřím, že příští rok dostanou větší prostor.