Ze strany Jihočechů to v neděli v Litvínově nebyl dobrý vstup do sezony. „Neodehráli jsme dobré utkání,“ přikývne trenér František Výborný. „Na hráčích byla znát určitá nervozita. Udělali jsme dost individuálních chyb, které soupeř potrestal. Neprodukovali jsme svou hru a nedokázali jsme dostat soupeře pod tlak. V určitých fázích zápasu to bylo od některých našich hráčů až bázlivé,“ jen těžko hledal zkušený kouč na zápase nějaká pozitiva. „To utkání nemohu hodnotit jako dobré. Přesto jsme mohli zápas dostat minimálně do prodloužení, protože výsledek byl pořád o gól a domácí se báli o vítězství. I když jsme nehráli dobře, bodovat se dalo. Musí tam ale být od našich hráčů větší úsilí porvat se o body.“

V přípravě Mountfield neprohrál posledních osm zápasů v řadě a zajistil si i postup do finálového turnaje European Trophy. V extralize však přišlo hned na úvod zaváhání. „Říkali jsme si, že v přípravě nějaká porážka přijít měla. Těžko se ale hráčům říká, aby schválně prohráli. Navíc se hrála evropská liga, ve které byl za postup do finále finanční obnos. V přípravě jsme zápasy zvládli, i když soupeř třeba tlačil. Možná by nám v Litvínově pomohl vedoucí gól, aby to z kluků trochu spadlo. I na zkušenějších hráčích byla vidět přemíra zodpovědnosti až svázanosti,“ všiml si kouč.

Litvínovu se naopak v přípravném období příliš nedařilo. Vstup do extraligy však zvládl lépe. „Co k tomu říct,“ kroutí hlavou Výborný. „Kluky jsem na to upozorňoval a oni jsou dostatečně zkušení na to, že si to i sami uvědomují. V přípravě jsme hráli kvalitní zápasy, ale pořád je to uvolněné v tom, že když se prohraje, tak se nic neděje. Body nám nikdo nesebere, i když se přece jen hrálo v evropské lize. Snažili jsme se to hráčům dostat z hlav, ale první zápas jsme bohužel nezvládli. To je holý fakt. Tolik jsme chtěli, až jsme byli příliš svázáni.“

Oba góly hostí zaznamenali obránci. Útočníci vyšli bohužel střelecky naprázdno. „Obránci se gólově prosazovali už v European Trophy. V tréninku pilujeme koncovku s útočníky i obránci. Útočníci občas volí místo jednoduché střely ještě přihrávku a snaží se to něčím vyšperkovat. V dnešním úporném hokeji ale už moc prostoru na nějakou krásu není a góly padají hlavně po dorážkách. To když nebudeme ochotni akceptovat, tak by to nebylo dobré,“ apeluje Výborný na útočníky svého týmu.

Dnes přijede do Budvar Arény obhájce titulu z Třince, který v úvodním kole dost nečekaně podlehl na domácím ledě Kometě Brno 1:3. „O to nás čeká těžší utkání. Třinec určitě bude chtít něco urvat. Ale to my také,“ zdůrazní kouč. „Čeká nás úřadující mistr ligy, což je vždycky výzva. Věřím však, že podáme lepší výkon než v Litvínově a hlavně se budeme o výsledek více rvát,“ přeje si.

Kromě dlouhodobě zraněného Václava Pletky je ohrožený také start Davida Kuchejdy, jenž dostal v Litvínově koňara. „Toho by byla škoda, protože on zrovna patřil k útočníkům, který hrál nebojácně a byl jedním z našich nejlepších,“ tvrdí Výborný. „Byla to docela velká rána, ale chci hrát,“ ujistil Kuchejda.