Se vstupem do extraligy asi musíte být spokojen. Je tomu skutečně tak?

Samozřejmě jsme rádi, že nám začátek soutěže takhle vyšel. Po našich výsledcích v předzávodním období, kdy se říkalo, že jsme v European Trophy začali snad až moc dobře, kluci v dobrých výkonech pokračují. To nás těší.

Hned na úvod extraligy ale přišla porážka v Litvínově po výkonu, se kterým jste nebyl vůbec spokojen. Kde byla příčina tohoto výpadku?

Samozřejmě nemáme patent na vyhrávání, ale tahle porážka mě štvala. Řekl bych, že se tam na nás projevila dlouhá pauza. Byli jsme tehdy deset dní bez zápasu. Proto mě mrzelo, že jsme nehráli první kolo doma s Mladou Boleslaví. Věřím, že bychom ji doma porazili a do Litvínova bychom jeli více uklidnění. Hráči si navíc uvědomovali těžkou sérii tří zápasů na domácím ledě, která nás poté čekala.

Série to byla těžká, ale zvládli jste ji skutečně se ctí. Devět bodů z těchto tří zápasů muselo potěšit.

To v každém případě. Není jednoduché takovéhle zápasy zvládnout. Třinec je obhájce titulu. O jeho kvalitách je zbytečné se bavit. Slavia k nám přijela se šesti body a byla rozjetá. Jela k nám v klidu a hrála velice dobře. Plzeň bude patřit k nejlepším týmům celé ligy. Teď je důležité, abychom v těch výkonech pokračovali a přivezli také něco z venku.

Příjemná byla nejen vítězství, ale i předvedená hra.

Je fakt, že herní projev byl slibný. Naše hra byla slušná a zápasy se hrály v dobrém tempu. Pořád je to ale jenom začátek sezony a nemá cenu z toho dělat nějaké závěry. Týmy, se kterými se počítalo nahoře, udělaly na začátku méně bodů než se očekávalo. Ale to se může rychle zase vyrovnat. Musíme jít zápas od zápasu a z každého se poučit. Z vítězného i prohraného. Musíme mužstvo pořád držet v určitém napětí. Důležité je, aby se nám vyhýbala zranění a do každého utkání jsme dali maximum.

Malinko se zdá, jako by letošní ročník kopíroval minulou sezonu, kdy jste první zápas prohráli ve Vítkovicích, ale pak přišla série pěti vítězství v řadě a po první čtvrtině jste byli na čele extraligy.

Těžko říct, jestli to zopakujeme, i když by to samozřejmě bylo hezké. Loni jsme určitě nehráli tak dobře v přípravném období a ani jsme tam neměli tak silné soupeře. Nastartovala nás tehdy až tři utkání ve Švýcarska. Nevím, jestli se dá podobný vstup do soutěže zopakovat. Mužstvo je samozřejmě o rok starší a vyzrálejší. Zůstalo pohromadě, ale chyby nacházíme neustále a snažíme se na nich pracovat. Čekají nás těžké zápasy a nechtěl bych dělat nějaké předpovědi.

Dlouhodobě se hodně liší výkony týmu na domácím ledě a na hřištích soupeřů. Zatímco doma mužstvo skutečně hodně boduje, venku je tomu přesně naopak. Čím si to vysvětlujete?

Všechno jsou to výborní hokejisté a prostředí tady jim vyloženě sedí. Ať už je to stadion, velikost hřiště nebo diváci, kteří na naše zápasy chodí. Chtějí se doma ukázat a nebojí se hrát. Venku naopak trošku zalezou a nejsou schopni předvést to, co hrají doma. U některých je to i trochu bázeň, To si musíme na rovinu říct. Je to dlouhodobější problém. Netýká se jen tohoto mužstva, ale platilo to i v minulých letech. Když jsem sem jezdíval ještě jako soupeř, tak Budějky bývaly doma k neporažení. Těžko se odsud vozily body.

Dá se s tím vůbec něco udělat?

Těžko říct. Taková už je mentalita těch kluků. Ale určitě se nedá mluvit o nějaké jihočeské mentalitě, protože mužstvo je hodně promíchané a máme tady kluky z celé republiky. Tam by zakopaný pes být neměl. Snažili jsme se na tom zapracovat v létě mentálním tréninkem. Uvidíme, jestli to přinese nějaké ovoce. Zatím jsme venku tolik nehráli a v Litvínově jsem rozhodně spokojen nebyl. V zápasech v European Trophy ve Finsku nebo v Rakousku kluci nehráli nějak se strachem. Bylo by dobré, kdyby to přenesli i do extraligových zápasů. Samozřejmě to nezaručuje vítězství, ale už jenom ten dojem, že jsme to tam soupeři nenechali zadarmo, je hrozně důležitý.

V kádru je dostatek zkušených hráčů, kteří by tuto vizi měli splnit. Souhlasíte?

To ano, ale my spoléháme především na střední generaci, která by měla být páteří týmu. Starší hráči mužstvu samozřejmě mohou hodně dát, ale každý tým táhne především střední generace. U nás jsou to Květoň, Gulaš, Langhammer. Do tohoto věku rychle dorůstají Kuchejda, Pšurný, Mertl. To je silná osa, ale ti kluci si to musejí skutečně vzít za své. Pořád čekám od Lukáše Květoně, že se stane jedním z lídrů týmu. Má bruslení, střelu. Má parametry na to, aby se stal jedním z nejlepších útočníků celé extraligy.

V dalším extraligovém kole vás čekají Pardubice, kde se Budějovicím dlouhodobě nedaří. Co od perníkářů očekáváte?

V Pardubicích se proti minulé sezoně mužstvo moc nezměnilo. Ať jsou tam jakýkoliv trenéři, tak je tam dlouhodobě zakořeněný technický styl hokeje. V posledních letech mužstvo doplňovali velkými a silnými hráči, takže oproti minulým sezónám hrají důrazněji. Je to jeden z nejkvalitnějších soupeřů v extralize. Samozřejmě slyším hlasy, že se tam dlouhodobě nedaří. Vzpomínám si, že když jsem do Budějovic před dvěma roky přišel, tak jsme tam zrovna vyhráli. Rozhodující gól tehdy dával Tibor Melichárek. Bylo to prý po hodně dlouhých letech. Tím si nepřipisuji žádnou zásluhu, že jsem našel na Pardubice recept. Spíše to byla shoda okolností.

Z Pardubic se ale body moc nevozí.

Čeká nás tam v každém případě těžký zápas a byl bych rád, kdybychom urvali nějaký bod. S tím bych byl spokojen. Hlavně to tam neodevzdat s tím, že teď jsme třikrát vyhráli a můžeme být v klidu. Přál bych si, abychom tam jeli bojovat a jako doma se prali o každý metr ledu.

Pardubice v úterní dohrávce prohrály doma se Spartou vysoko 2:6. Může to mít vliv na další výkony vašeho nejbližšího soupeře?

To byl výsledek, který asi nikdo nečekal. Podobné zápasy ale přicházejí. Pro nás by samozřejmě bylo lepší, kdyby Pardubice se Spartou vyhrály. Taková prohra může mužstvo zmobilizovat. Bude pozornější a bude hrát s větším nasazením. Nebude chtít doma podruhé prohrát. Na druhou stranu si hráči mohou uvědomovat, že když prohráli se Spartou, mohou prohrát i s námi. My máme také kvalitní tým. O tom nepochybuji. Na pardubické straně může být větší nervozita. Hodně bude záležet na nás, jak se k utkání postavíme. Můžeme vyhrát i prohrát. Rád bych, abychom nastoupili bez bázně a nějaký bod přivezli.

Budete už mít k dispozici Tomáše Mertla, jenž se vrací po zranění?

Ještě hrát nebude. Vrátí se asi až příští týden. Uvidíme, jestli by stihl nedělní zápas se Spartou. Vypadá to, že nebude ani Sailer a navíc ani Podlešák. Zřejmě budeme muset sáhnout do naší juniorky. Vypadá to na Kubu Marka.

Píseckého Polodnu nevyužijete?

Standa hrál v minulém týdnu čtyři zápasy za sebou a bylo to na něm hodně znát. Bylo vidět, že byl v zápase s Plzní už hodně unavený. Proto tentokrát nasadíme naše kluky z juniorky.