Týrání nejméně sedmi malých dětí ve věku od dvou do tří let v soukromé školce se měla dopouštět od roku 2021 až do loňska. Jejím případem se nyní zabývá Okresní soud v Českých Budějovicích. Pokud jí bude vina prokázána, je ohrožena trestní sazbou od dvou do osmi let ve vězení. Rodiče poškozených navíc požadují nemalé finanční odškodné.

Ve čtvrtek dopoledne pokračovalo dokazování slyšením svědků. Úvodem soudkyně Petra Kubová upozornila přítomnou veřejnost a zejména média, že jde o choulostivý případ a totožnost poškozených musí být chráněna. Postupně přicházeli rodiče dětí, kteří měli popsat fungování školky. Většina slyšených o ní mluvila negativně.

Připouští jen sprchování hadicí

Průměrně mělo být ve třídě kolem 18 dětí, vychovatelky se prý často střídaly. „Dcera popisovala, že hodně dětiček tam pláče, učitelky dost křičí. Občas měla hlad, někdy si totiž nemohla přidat, protože nic nezbylo. Vadilo mi, že nechodily ven, šlo o málo podnětné prostředí, nezpívaly ani žádné písničky či básničky,“ hodnotila maminka, která dceru ze školky kvůli chování obžalované nakonec odhlásila.

Zažila tam prý několik incidentů, které si dívenka pamatuje dodnes, od studené sprchy, až po plácnutí přes zadek. „Musím být hodná, jinak bych musela za dveře. Když děti pláčou, dostávají na zadek nebo musí do sprchy,“ svěřovala mamince.

close Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval ve čtvrtek 6. června dokazováním v případu osmatřicetileté ředitelky soukromé školky na Českobudějovicku, která podle obžaloby měla týrat nejméně sedm svěřených dětí. info Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová zoom_in Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval ve čtvrtek 6. června dokazováním v případu osmatřicetileté ředitelky soukromé školky na Českobudějovicku, která podle obžaloby měla týrat nejméně sedm svěřených dětí.

Na to obžalovaná bruneta reagovala se slovy, že tuto holčičku nikdy nesprchovala. „Tato holčička nikdy nebyla sprchovaná, šlo o šikovnou a čistotnou dívku, maximálně jsme si šly před papáním umýt ruce. Děti jsme sprchovali pouze v létě, a to pokaždé hadicí v rámci osvěžení, když někdo nechtěl, nemusel, nikoho jsme nenutili. Určitě nešlo o účel,“ tvrdila.

Nic zvláštního nepozorovala

Další maminka nestandardní chování vůbec nepozorovala. Její syn ale školku navštěvoval jen krátce. „Nevšimla jsem si ničeho zvláštního. Brečel, ale šlo o zvykání, odloučení od nás, znal dosud jen mě, tatínka a prarodiče. Nikdy si na nic nestěžoval, nikdy jsem pro něj nejela na zavolání, ani jsem si nevšimla rozdílu v chování,“ sdělila s tím, že nemá vůči školce výhrady a s péčí byla spokojená.

Změny v chování i zvláštní reakce

Tatínek chlapečka, který si ze školky měl odnést psychické trauma, upozornil, že nejde o žádný komplot. „S ostatními rodiči jsme se nedomluvili a vůbec se neznáme,“ uváděl. Popsal, že problémy ve školce gradovaly a osobně hledá jen pravdu. Jejich potomek se do školky bál chodit, pozorovali zvláštní reakce i změny chování. „Odmítal jíst a kryl se rukama, podle mě dostával pohlavky. Nechtěl vůbec do koupelny, bál se vody, zkoušel, zda teče teplá. Změnil se v odmítavé a plačtivé dítě,“ konstatoval.

Když dostal několikrát po sobě při vyzvedávání zabalené trenýrky s exkrementy dítěte, chtěli zařízení opustit. „Oháněli se smlouvou, výpovědní lhůtou a doplatkem za dva měsíce, asi 11 tisíc, ale ani to mě bohužel nedonutilo k lustraci,“ podotkl s tím, že lituje, že neuvěřil pomluvám o špatném zacházení již dříve.

Oznámil to na policii

Když mu tyto praktiky popsala vychovatelka ze školky, kam syn přešel, jako všeobecně známé, už neváhal. „Šel jsem na úřad, zjistil jsem, že školka není ani pod ministerstvem školství, vůbec je tam nenašli, měli jen nějaký kurz, okamžitě jsem to hlásil na policii a rozjelo se vyšetřování,“ dodal.

Od soukromé školky, za kterou se platí vysoký měsíční poplatek, očekávali, že bude adekvátně fungovat. „Tohle nebyla školka. Kluka jsme si přebírali frustrovaného, zrazeného, jednou dokonce počůraného, nedivím se, že tam nechtěl chodit. Nastupoval bez plen, odcházel s nimi. Dodnes, když jedeme kolem, probouzí to v něm negativní emoce,“ řekl s tím, že zdraví dítěte je nevyčíslitelná věc, a proto odhadl odškodné na 700 tisíc korun.

Exkrementy po těle nebo v plíně

Další z přítomných matek ale přibližovala podobné hysterické odmítání sprchování i přebírání syna špinavého po těle a ve vlasech od vlastních výkalů. „Jednou měl exkrementy i dlouho v plíně, až měl červenou prdelku. Dodnes mi před sprchováním říká, že nechce studenou a uklidní se, když se ujistí, že teče teplá. Neměla jsem z toho dobrý pocit, ale nechtěla jsem dělat zle, tak jsem to radši ukončila,“ popsala s tím, že chlapec byl maličký a chodil tam jen tři dny v týdnu.

Obžalovaná znovu zopakovala, že když byla velká vedra, používali v rámci relaxace hadici na zahradě. „Říkali jsme rodičům, aby nám pro děti dali plavečky, místo abychom jim napouštěli bazény, tak jsme je ve velkých vedrech sprchovali,“ opakovala. „Když se tento chlapec pokakal, tak jsem uklízela pokojíček, možná jsem mu umyla ruce v umyvadle a opucovala, když si sahal do pleny, ale do sprchy jsem s ním určitě nešla,“ vyjadřovala se k výpovědi.

Ponižování dětí i dospělých

Další žena měla v předškolní instituci obě děti. Na začátku bylo všechno prý v pořádku, postupně si ale připadala ponižovaná ona i její děti. „Syn říkal, že je paní učitelka zlá, když se styděl po koupeli před sestrou, ptala jsem se proč? Popisoval mi, že ho nechala na židli svlečeného před ostatními dětmi. Ona mi řekla, že strašně zlobil, musela ho plácnout a nechala ho na hanbě, aby vychladl. Byla jsem překvapená a nevěděla, co na to říct,“ naznačila.

Dcerku prý několikrát vyzvedla s plenou utaženou přes břicho. „Navíc byla totálně promáčená. Nechtěla jsem na sebe upozorňovat, měla jsem dost problémů. Nechtěla jsem, aby si na děti více zasedli,“ reagovala na dotazy soudkyně, proč situaci neřešila. Špatný pocit převládal i z oslavy synových narozenin. „Všechny děti měly spoustu fotek a dort, můj syn jen dvě. Vysvětlila mi to tak, že mu nikdo nechtěl popřát. Bylo mi to líto,“ hodnotila.

close Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval ve čtvrtek 6. června dokazováním v případu osmatřicetileté ředitelky soukromé školky na Českobudějovicku, která podle obžaloby měla týrat nejméně sedm svěřených dětí. info Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová zoom_in Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval ve čtvrtek 6. června dokazováním v případu osmatřicetileté ředitelky soukromé školky na Českobudějovicku, která podle obžaloby měla týrat nejméně sedm svěřených dětí.

Ze školky odcházeli, protože nezaplatili. „Křičela na mě před ostatními, ponížila mě. Šlo o neprofesionální a hysterické vyhození na ulici, nechala podepsat výpověď nevlastní dceru, předala jí děti s dvěma taškami. Ta mi pak volala s brekem, že neví, co má dělat,“ vzpomínala.

Odpoledne měli na řadu přijít soudní znalci a slyšeny měly být i vychovatelky z konkurenčního předškolního zařízení. Další jednání bude Deník sledovat.