Proč jim to trvalo tak dlouho? Proč je půlka v češtině, druhá v angličtině? To vše a mnohem více vysvětluje v rozhovoru hlavní mozek kapely Karel Krejčí.

Debutová nahrávka přišla až po sedmi letech. Proč jste čekali tak dlouho?
Na to se mi složitě odpovídá. První stránka věci je finanční. Rozhodli jsme se, že si nejdřív nakoupíme kvalitní aparát. Jak do zkušebny, tak i my samotní. Proto jsme to odložili asi o rok. Ale ty ostatní roky čekání se vysvětlují jinak. Šlo o to, že se v kapele střídalo osazenstvo. Bohužel, jakmile jsme byli připraveni už něco nahrát a měli jsme kvalitní set, tak nás někdo opustil, anebo skončil z rozhodnutí kapely. To se nám ostatně stalo i teď. Opustil nás kvůli osobním důvodům kytarista. Jenže tentokrát jsem se rozhodl jinak. Sice hledáme náhradu, ale po pár měsících jsem zavolal do studia a zamluvil termín nahrávání. Prostě jsme se postavili nepřízni osudu čelem a natočili CD.

Nahraný materiál je aktuálnějšího data, nebo je to výběr z těch sedmi let?
Celá deska se skládá z průřezu sedmi let. Dalo by se říct, že nejnovější písně jsou Perverze stisku a Unblessed Parasite. Ačkoliv to také není úplná pravda. Základy těchto písniček sahají totiž do začátků kapely, nicméně nikdy jsme je nehráli. Takže nejnovější je asi Mršina. Navíc musím přiznat, že výběr ovlivnilo i to, že jsme některé skladby měli v notách, a tak se nám nahrávaly snadněji.   

Jak bys definoval svoji muziku? Slyším v tom prvky rocku, punku, hard coru… Dá se říct crossover?
Já jsem takovej ten člověk, co rád do sebe všechno matlá. Proto je tam slyšet náznak více stylů. Prostě asi crossover. I když pod tímto názvem si představuji komplexnější muziku, než děláme my. Já našemu stylu říkám dětský metal. Nebo čtyřakordový rytmický šum.

Velmi mě zaujaly jemné, až snové pasáže, které mi evokovaly mé oblíbence Agnus Dei z Plzně. Říká ti něco tato kapela? Co vlastně posloucháš za muziku?
Tuto kapelu bohužel neznám, ale podobných pasáží najdeš u skupin po celém světě mnoho. Já mám velmi rád mezihry, které jakoby se skladbou nesouvisely. Změnit atmosféru, tempo a hlasitost.  Asi to bude klišé, ale poslouchám téměř vše krom vyloženě taneční a podobné muziky z „piškoték“. Na techno párty bys mě hledal těžko. Rád ale poslouchám novou kytarovou hudbu říznutou punkem a hardcorem. Hodně u mě teď hraje netové radio IDOBI. Ale konkrétních jmen je až moc.

Deska se bije po textové stránce. Na jednu stranu české texty, na stranu druhou anglické… Proč taková rozpolcenost?
Texty jsem dříve skládal téměř jen v angličtině. Dnes už spíše česky. A jelikož jsou na CD písně za celou dobu, tak to takhle vyšlo. U písně Purify nám napsal text amatérský básník Roman Křenek. Kamarád, co žije v Anglii.

Nemyslíš, že tato volba textů trošku narušuje pospolitost materiálu?
Řekl bych, že je to subjektivní. Prostě to tak vyšlo a pokud se to stane i příště, tak se stejnému způsobu bránit nebudu. Myslím si stejně, že texty písní jsou obecně nedoceněné. Ať už české, tak hlavně anglické.

Určitě souhlasím… V jakém studiu jste točili? Zvuk je velmi slušný!
Děkujeme. Natáčeli jsme ve studiu Rec Roll u Miroslava Kukosy, který nám vyšel velmi vstříc a celé CD nám i vlastně spoluprodukoval. Nicméně naše představa o zvuku je ještě někde dál. Ale na to přijdeme vždy až po bitvě…

Jestli jsem pochopil správně, nahrávku šíříte hlavně po internetu. Lisované CD neplánujete? Co třeba LP, které je dnes stále populárnější sběratelskou relikvií?
O lisování určitě neuvažujeme, nicméně máme vyrobené dvě verze CD. Nechali jsem si udělat 50 kusů v lepence jako limitovanou edici a pak klasické v plastovém obalu. Zatím jsme ale CD ani oficiálně nepokřtili, protože nám kvůli nedorozumění byl sebrán termín 16. března ve Fabrice v Českých Budějovicích. CD bychom však raději pokřtili kvůli Mírovi Kukosovi ve Velbloudu v Českých Budějovicích. To však dříve jak v srpnu nevyjde. A LP? To není špatný nápad, ale už takhle se mi válí pod postelí spousta našich CD. Ještě k tomu přidat i LP?  To už asi ne. Navíc ani nemám gramofon. (Smích)

Debut je venku… Co teď? Vrhnete se hned na tvorbu následovníka?
Osobně bych rád ještě letos nahrál demo. Materiál je na to zčásti hotov a jeví se nám zatím velmi slušně. Nicméně možná vydržíme a na začátku příštího roku nahrajeme další regulérní nahrávku. Investice do efektových krabiček a kytar už musím zarazit a raději dám peníze za CD. Nejspíš ho ale opět poskládáme ze starší a novější tvorby. Protože těch písní, co by si zasloužily být nahrány, je pořád dost. Každopádně, vše může změnit i to, jestli s námi začne hrát někdo další. Po nahrání CD jsme totiž přijali do svých řad  violoncellistu Tomáše Bartizala na stálo a teď pomýšlíme i o kytaře. Hodně lidí sice znamená složitější domluvu, ale zase to vše může znít líp.