To vše bylo k vidění a ke slyšení v sobotu v areálu psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře.

Poprvé si tady jak vedení léčebny a pacienti, tak i muzikanti, herci a sochaři mohli vyzkoušet, jak jim to spolu půjde dohromady. Během uplynulého víkendu se totiž konal nultý ročník hudebně divadelního festivalu Červenání.

„My jsme to nazvali nultý do chvíle, kdy by se to z nějakého důvodu nepovedlo,“ konstatoval s úsměvem Ladislav Michalík za spolupořádající českokrumlovské Centrum pro pomoc dětem a mládeži.

„Ale protože se i navzdory počasí vše podařilo, tak už tiše doufáme a letošní Červenání považujeme za první ročník,“ dodal. Čili, možná se zrodila tradice.

„Jsem rád, že tady taková akce je,“ přidal se přihlížející primář a ředitel léčebny Jiří Dvořáček. „Kolik takových příležitostí užít si nějakou neformální akci s hudbou a bez alkoholu mají mladí v regionu?“

Stejně tak i pacienti léčebny. Právě díky tomu, že během koncertu absolutně nepodávala žádná forma alkoholických nápojů, měli i oni bezproblémový přístup na akci. A to při podobné příležitosti například v pražských Bohnicích není.

„Určitě by tady takové koncerty měly pokračovat,“ řekl svůj názor jeden z diváků, František Zimčík z Hluboké nad Vltavou. „Prostředí nemá chybu, akorát počasí nás trochu pozlobilo,“ dodal s významným pohledem k obloze. Ale mraky se nakonec umoudřily a podstatná část Červenání už se konala bez asistence deště.

Sochy, které vytvořili tři sochaři během dvou týdnů před koncertem zůstávají majetkem léčebny. „Necháme je rozestavěné v místech, kde jim to bude slušet,“ konstatoval akademický sochař a jeden z iniciátorů akce Petr Fidrich.

Akci pomohl grant Jihočeského kraje Podpora živé kultury.