V minulých dnech natáčel v Českém Krumlově štáb celostátní japonské televize Nihon Terebi. Jednalo se o program představující několik zajímavých evropských zemí systémem: jedna země - jedno město – jedno oblíbené jídlo – jeden typický dárek – jeden zajímavý turistický program.

„Českou republiku bude v tomto pořadu reprezentovat pouze Český Krumlov,“ okomentoval Ota Šrámek, turistický průvodce, který se specializuje právě na japonskou klientelu.

Japonci si jako krumlovské, potažmo české oblíbené jídlo vybrali české pivo, oblíbeným dárkem se jim zazdála loutka a jako zajímavý turistický program vnímají takzvaná Krumlovská mystéria.

„Z jiných měst se v pořadu objeví například Kodaň nebo Curych,“ podotkl Šrámek.

Výsledný dokument by se měl v Japonsku vysílat 28. března a mělo by jej vidět asi 20 milionů diváků.

Jeho děj by měl být následující: Populární japonská herečka přijíždí hluboko v noci do liduprázdného Krumlova, město působí kouzelně a mysticky zároveň.

Herečka potká krumlovského alchymistu z 16. století Antonína Michaela s Ebersbachu. Alchymista provede působivý efekt plivání ohně, pronese latinskou zaříkávací formuli a zmizí.

„Hlavní hrdinka dále potká kostlivce, který symbolizuje prastarou pověst o noční mši zemřelých,“ pokračuje Ota Šrámek. „Dále se kromě jiného žena dozví, že české pivo je pro Čechy denní chléb a obdrží jako dárek dřevěnou loutku.“