A v pondělí tam začaly obhajoby jednotlivých prací před odbornou komisí, což znamená, že tam maturanti školy nyní každé odpoledne skládají praktickou maturitní zkoušku. Podívat se může přijít každý, kdo má zájem.

„V těchto studentských pracích je zastoupeno všech šest oborů, které vyučujeme na škole," řekl ředitel školy Martin Busta. „Jsou to práce 35 maturantů ve čtvrtém ročníku, kteří jdou úspěšně k maturitě. Takže tady po pravé straně vidíme malíře," ukazoval na pondělní vernisáži, „mezi nimi je jeden kamenosochař. Pak je grafický design, uprostřed keramici, tady scénická výstavní interiérová tvorba, a nahoře v patře je užitá fotografie a média. Myslím tedy, že nabídka je docela pestrá."

A jak se podle Martina Busty práce studentům povedly?
„Myslím, že je tu rozpětí od vyložených jedniček až po jiné známky, ale úplná pětka zde asi není. Musíme to brát, že jsou to školní práce, u nichž má pro nás někdy větší hodnotu jejich rešerše, nebo skicy či vývoj, jak to řešení studenti uchopili, nežli samotný výsledek, který není tak efektní. Takže já jsem s prací studentů spokojen."

Jedním z vystavujících maturantů je Tomáš Holub z Lišova, který měl za úkol vytvořit katalog k desetiletému výročí soutěže Figura, v jejímž rámci soutěží studenti středních a vysokých škol v kresbě figury. „Ke katalogu jsem vytvořil také plakát na výstavu i tři ceny pro první tři místa. Stálo mě to měsíc práce," vysvětloval.

Nyní studoval obor grafický design, který je zaměřený na tiskoviny, ale víc ho láká design průmyslový, který se chystá studovat na vysoké škole. „Myslím, že obhajobu maturitní práce zvládnu, ale nejsem si jistý jak dobře obstojím. Nějak to dopadne," konstatoval Tomáš.