Světový objev, o který se letos postaral českokrumlovský muzikolog Ondřej Macek, začíná přinášet své plody. Jak už jsme informovali (Čk Deník 14. 3. 2008) Macek totiž v bavorském Regensburgu objevil a zčásti také zrekonstruoval operu od Antonia Vivaldiho Argippo, kterou svět považoval tři sta let za ztracenou.

Unikát v unikátu

Po prvních představeních opery, která se na jaře odehrála ve Španělském sále Pražského hradu, se chystá na třetího října její předvedení v místech, kde je opravdu doma. „Zatímco v Praze hráli sice herci v kostýmech, ale bez kulis, nyní představíme operu přesně tam, kam doopravdy patří, do toho nejvhodnějšího místa, do českokrumlovského barokního divadla,“ uvedl včera Ondřej Macek. Zámecké barokní divadlo je historickým skvostem, který nemá ve světě obdoby. Dochovalo se totiž včetně takzvané dřevěné mašinérie, tedy skrytého důmyslného zařízení, které poměrně jednoduchým ovládáním skrze kladky a převody dokáže na jedno otočení ovládacího kormidla naráz vyměnit všechny kulisy na pódiu.

S ním je srovnatelné pouze švédské královské divadlo v Drottningholmu z roku 1766, které se rovněž dochovalo i se svým technickým zařízením. Jeho dekorace jsou ovšem daleko mladší.

„Další představení Argippa se odehrají například v Benátkách, Salcburku, Brně, rozjednané máme i turné po Japonsku,“ nastiňuje Macek. S těmito akcemi také souvisí chystané nahrávání CD a především také vizuální podoby celé opery.

Barokní festival

Na tuto světovou premiéru v barokním divadle naváže i nultý ročník nově vznikajícího Festivalu barokního umění Český Krumlov. Podle jednoho z organizátorů Jana Vondrouše jsou na letošek připraveny zatím dva koncerty a ani v budoucnosti nepřinese festival žádné megalomanské rozpočty a nekonečné řady vystoupení. „Nechceme dělat festival, který by se stal pouhou kulisou ke společenským recepcím. Chceme se odlišovat od jiných festivalů. Chceme, aby přinášel zčásti i jakési badatelské aktivity, protože logicky navazuje na historický objev ztracené opery,“ upřesňuje Jan Vondrouš.
Jádrem festivalu bude podle organizátorů vždy provedení nějaké konkrétní barokní opery v unikátním prostředí barokního divadla na českokrumlovském zámku. Další koncertní akce se pak budou konat v zámecké kapli, Maškarním sále nebo dokonce i jindy veřejnosti nepřístupném klášterním kostele. Cíleně se soustřeďují na dobu, která už je mimo hlavní turistickou sezonu. Tím chtějí přispět k jejímu prodloužení.