Obec byla nominována na cenu hejtmana Jihočeského kraje v rámci soutěže o Jihočeskou vesnici roku 2007. O první místo bude bojovat s Kadovem na Strakonicku. O vítězi rozhodne hejtman po osobní návštěvě. „To je pro mě velké překvapení. Dozvěděl jsem se to až nyní,“ reagoval včera starosta Brlohu Libor Lev na aktuální informaci ČkD.

Cena hejtmana se určuje za kulturní nebo podnikatelské využití kulturních památek. Brloh zabodoval díky akcím v pozůstatcích kostela bývalého kláštera na Kuklově. „Komise přijde a různě se vyptává. Kritériem by měla být nějaká kulturní aktivita nebo i podnikatelské využití. Je to cena za snahu, aby nemovité kulturní památky nějakým způsobem žily, aby nebyly mrtvé,“ vysvětluje Lev.

Jihočeskou vesnicí roku 2007 se stala obec Ražice na Písecku, která byla vybrána z celkových 23 přihlášených jihočeských obcí. Soutěž Vesnice roku se pořádá již od roku 1995. Hlavním pořadatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí České republiky. Jihočeský kraj letos rozdělí mezi vítězné obce krajského kola celkem 300 tisíc korun.

Více ve středečním (3. července) Českokrumlovském deníku.