Do jazzových, bluesových a gospelových melodií zpívaných silným podmanivým hlasem Ireny Budweiserové se mohou dnes večer ponořit diváci koncertu v českokrumlovském Městském divadle od 19.30 hodin.

Spolu s Irenou Budweiserovou zahraje na akustickou kytaru Mirek Linka, kontrabasista Vít Fiala a na klávesy Jakub Zommer.

„Jedná se o běžný koncert Ireny Budweiserové s komorní skupinou. Částečně se podobá jejím vystoupením v pražské divadelní vinárně Viola, kde zpívá asi dvakrát do měsíce,“ uvedl produkční českokrumlovského divadla Jiří Pokorný.

Zazní novinky i původní skladby

„Budou tam samozřejmě nejnovější spirituály z posledního CD Nobody´s fault vydaného před dvěma lety, ale i některé původní písničky ze starších CD včetně úplných novinek,“ popsala Irena Budweiserová repertoár jediného zimního vystoupení v jižních Čechách, ke kterým, jak říká, má velmi pozitivní vztah.

„Do Českého Krumlova jsem předloni vzala rodinu včetně mé maminky na výlet. A loňské vystoupení v rámci Třeboňských nokturen jsem si doplnila cykloturistikou kolem rybníků, což bych ráda zopakovala i v letošním roce.“

Zatímco jméno první dámy českého soulu, spirituálů a černošských gospelů má hudební veřejnost už osmadvacet let spojené s legendární skupinou Spirituál kvintet, její sólová dráha už tolik známá není. Jako skvělá interpretka spirituálů vystupuje se svou doprovodnou kapelou Fade v klubech a na festivalech alternativní hudby. Má vlastní bohatou diskografii, která obsahuje i její vlastní skladby.

 

Inspiruje ji klid v přírodě

A jak se coby osobitá interpretka živočišných skladeb plných nespoutané vášně inspiruje v nevlídném a chmurném zimním období?

„Musím přiznat, že v posledních čtyřech letech, co bydlíme v domečku za Prahou, jsem našla půvab i v těchto zimních měsících; mlha, svěží vzduch a zvláštní klid v přírodě mě uklidňují. Se štěnětem irského vlkodava chodíme na procházky do lesa, bruslíme na obecním rybníku a ráda to doplním i cvičením či tenisem pod střechou,“ prozradila zpěvačka, skladatelka, popularizátorka jazzu a pedagožka v jedné osobě.

Vstupné na dnešní koncert činí 250 a 125 korun podle druhu vstupenky.

Vlaďka Pavlová, Pavel Kacerovský