A 38 dětí ve věku od 6 do 17 let jim během pátečního odpoledne dalo za pravdu, že si už mají kde zahrát. Jednak v českokrumlovském Mětském divadle a jednak právě v rámci českorkumlovského festivalu Dětská porta.

Každoroční úroda

„Někdy se tady urodí neskutečné krásné objevy, například Kateřina Dunková z Českého Krumlova, která už vyhrála i celostátní kolo Dětské porty. To člověk jenom žasne, jak má na svých 12 let úžasný hlas i projev,“ konstatoval k průběhu letošního ročníku jeho moderátor soutěže Pavel Jim Drengubák, který zároveň hraje na kontrabas v jihočeské folkové kapele Nezmaři.

Trému mělo letos podle svých slov i dívčí duo Lenka Ruschaková a Monika Husková, přesto na nich něco takového nebylo během hraní znát.

„Na kytaru hraji už asi sedm let, ale na skládání vlastních písniček si zatím netroufám, možná někdy,“ svěřila se Lenka Ruschaková, která se svými sedmnácti lety byla nejstarším vystupujícím soutěžní části. Monika Husková pak přiznala, že i když na kytaru hraje pouze rok, vystupování v nějaké kapele by se v budoucnosti nebránila.

Za oponou

Ředitelka Domu dětí a mládeže Jaroslava Löblová stála u vzniku této akce před dvanácti lety, kdy podle svých slov začal Dům dětí tuto verzi Porty provozovat takzvaně na koleně. Postupně se věhlas rozšiřoval až na sebe nabalil děti z dalších okresů a regionů. Dnes navazuje i na celostátní Dětskou portu, jejíž finále se každoročně pořádá v Praze.

Více si přečtěte v pondělním (26. května) vydání Českokrumlovského deníku.